Yağlı boya kumaştan nasıl çıkarılır?

Kumaştan çıkartılması en güç olan boya lekeleri arasında yağlı boya bir numara da gelir.  Yağlı boya çalışması gerçekleştirirken koruyucu önlemleri mutlaka alm..

Kumaştan çıkartılması en güç olan boya lekeleri arasında yağlı boya bir numara da gelir.  Yağlı boya çalışması gerçekleştirirken koruyucu önlemleri mutlaka almalısınız ve meydana gelecek lekelerle uğraşmamak için gerekli kıyafetleri giymelisiniz. Bütün bu almış olduğunuz önlemlere rağmen eğer ki kıyafetinizle yağlı boya lekesi oluştuysa bu lekeyi çıkartmayı sağlayacak kumaş türüne uygun malzemeler kullanılmalıdır.

Bu yazıda ve Yağlı boya Kumaş Çıkarılma Lekelenme Temizlik Yağlı boya lekesi Kuma hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Yağlı boya lekesi kumaştan nasıl çıkarılır


Kumaşta bulunan yağlı boyanın temizlenme işlemi için kumaş lekeli kısmı alta gelecek şekilde bir bezin üzerine koyulur. Kumaşın öncelikle diğer kısmı ılık suyla ıslatıldıktan sonra ardından diğer bölge için bir deterjan yardımıyla ovalanır.

Bu çalışma ile kumaştaki yağlı boyayı çıkarta biliyorsanız kumaşın diğer bölümlerine bulaşmaması için gayret gösterin. Yağlı boyayı kumaştan çıkarttıktan sonra herhangi bir kurutma makinesi kullanmak yerine kumaşın kendi kendine kurumasını sağlayın.

Beyaz renkteki kumaşlar üzerinde bulunmuş olan yağlı boya lekelerinden kurtulmak için ağartıcı deterjanlar kullanılabilir. Özellikle kumaşın ağartıcı deterjandan zarar görmeyeceğinden emin olabilmek için farklı bir yerinde test etmeniz işinize yarayacaktır.

Yağlı boyanın çözücüsü olan tiner maddesi kumaştaki yağlı boya temizliğinde çok etkilidir. Tinerle temizlik gerçekleştirmek için kumaşın temiz bir bez üzerine verdikten sonra, farklı bir bez ve tiner dökülerek lekeli bölgeye tampon gerçekleştirilir ve ardından kumaş tamamen bol su ve deterjanla yıkanır.

Pamuklu keten ve da yünlü kumaşlarda bulunan yağlı boya lekelerinin çıkarılması için öncelikle pudra kullanılmalıdır. Bölgeye bol miktarda pudra sertlikten sonra pudra kumaşa iyice siner.

Ardından bölgeye eter ya da alkol yardımıyla ıslatılmış bir bez yardımıyla tampon yapılır. Yağlı boya lekesini tamamen çıkarmayı başardıktan sonra soğuk su ile yıkama işlemine geçilir kurutma makinesi kullanılmadan kumaş kendi halinde kurutulur.

Alkol ve eter gibi maddeler yanıcı maddeler olduğundan dolayı kumaşa yanıcı bir madde ile yaklaşmamak sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda eterin üzerinden çıkan buharı solumak içinde maske kullanabilirsiniz.


Tüm bu metotlardan farklı olarak yağlı boya üzerine amonyak dökülerek lekenin yumuşaması için 15 dakika beklendikten sonra yine alkol yada eter yardımıyla bir bezle tampon yapılabilir.

59779