Tekasür Suresinin Arapça Okunuşu Faziletleri! Anlamı, Sırları ve Meali

Tekasür Suresi Kur’an-ı Kerim’in 30. Cüzünde bulunmaktadır. Son cüzdeki bu sure toplam 8 ayetten oluşmaktadır ve dünya zevkleri yüzünden çekilecek azabı anlatmaktadır. Zaten kelimenin Türkçe karşılığı fazlalık ile övünme anlamı taşır. Rivayete göre Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu sureyi okuyanın bin ayet kadar sevap kazanacağını söylemiştir.

Tekasür Suresi Ne Zaman Nasıl İndi?

Tekasür Suresi, Mekke’de inmiştir. Sure sıralaması 16, Mushafta sıralamasında ise 102.’dir. Sure aslında 2 kabile için inmiştir. Zenginlikleri, evlatları ve her şeyi ile o kadar çok övünmeye, böbürlenmeye başladılar ki bu sure onlara ve onun gibilere bir ders niteliğinde gönderildi. 

Tekasür Suresi

Tekasür Suresi Arapça Latince Okunuşu

BismillâhirRahmânirRahîm.

 1. Elhâkumut tekâsur.
 2.  Hattâ zurtumul mekâbir.
 3. Kellâ sevfe ta’lemûn.
 4.  Summe kellâ sevfe ta’lemûn.
 5. Kellâ lev ta’lemûne ilmel yakîn
 6. Le teravunnel cahîm.
 7. Summe le teravunnehâ aynel yakîn.
 8. Summe le tus’elunne yevmeizin anin naîm.

Tekasür Suresi Anlamı Meali

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

 1. Daha fazla mal, mülk, para kazanmak için rekabet sizi ALLAH yolundan alıkoyar.
 2. Mezarlıkları, kabirleri ziyaret edene kadar (ölünce).
 3. Ama hayır! Yakında öğreneceksin. 
 4. Yine hayır! Yakında öğreneceksin. 
 5. Gerçekten de kaderini kesin olarak bilseydin, farklı davranırdın. 
 6. Cehennem ateşini mutlaka göreceksin. 
 7. O zaman onu kesinlikle emin bir şekilde göreceksin. 
 8. Sonra, mahşer günü geldiğinde mutlaka dünya zevklerinizden sorguya çekileceksiniz. 
Tekasür Suresinin Arapça Okunuşu Faziletleri! Anlamı, Sırları ve Meali
Tekasür Suresinin Arapça Okunuşu Faziletleri! Anlamı, Sırları ve Meali

Tekasür Suresinin Faziletleri ve Sırları

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Tekasür Suresini okumuş ve şöyle buyurmuştur: “Kim okursa, ALLAH ona verilen nimetlerin hesabını dünyada vermez ve ona bin ayet gibi sevap verir.)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Tekasür Suresini gece yatmadan önce kim okursa kabir azabından kurtulacağını söyledi. Bu sure okunursa saf melek onunla namazlarında, yüz şehid sevabı alır ve kırk namaz kılar. O elli şehidin ödülünü alacak.

Özellikle ikindi namazlarında Tekatür sûresinin okunması tavsiye edilir ve bunu yapan kişi gün bitene kadar ALLAH’ın koruması altında kalır. Bu surenin okunması baş ağrısına da şifadır.

Tekasür Suresini okuyanlar ALLAH’ın koruması altına girer uykuya dalmadan önce bütün sıkıntılar ve endişeler sorun olmaktan çıkar.

Tekasür Suresi Tefsiri

Çok sayıda müfessir, bu Surenin Mekke’de nazil olduğuna; O halde Surede geçen rekabet ve kendini övme konusu, âdet olarak, boş işlerle boş yere birbirleriyle böbürlenen Kureyş kabilelerini kastetmektedir.

Surenin muhtevası, genel olarak değersiz şeylerle birbirleriyle övünen kimseleri küçük görme, ikinci olarak da ahiret ve Cehennem teklifine dair bir uyarı; ve son olarak, hayatımızdaki nimetlerden sorgulanacağımızın uyarısıdır.

İlk ayette: Mal mülk kazanma için çok çabalama ve bunlar sürekli övünmek insanları ibadetten alıkoyacak ALLAH yolundan sapacaklardır. 

İkinci ayette: Bu durum mezarlıkları görene kadar, yani sadece ölünceye kadar sürecektir. 

Üçünü ve dördüncü ayette (Hayır! Bileceksin! Yine hayır! Bileceksin!

Art arda gelen benzer ayette aslında burada Yaradan Rabbimizin bu şekilde yaşayanlara karşı uyarısı, tehdidi söz konusudur. 

Beşinci ayette: Hayır! Eğer kesin bir bilgi ile bilseydiniz anlamı ise: 

Eğer gerçekten bir bilgi ile bilseydiniz, kabirlere ulaşıncaya, ölünceye kadar, mal mülk edinme yarışına girmez ve ahiret yurdunu aramaktan ayrılmazdınız.

Altıncı ayette: (Şüphesiz, alevli ateşi göreceksiniz! Ve yine onu kesinlikle göreceksiniz!)

İşte ALLAH onları Cehennem azabı ile tehdit eder. O, bir nefes üflese, O’na yakın olan her meleğin ALLAH’a ve gönderilen her Peygamberin, korku ve dehşeti karşısında diz çökeceği kadar büyük bir ateştir. 

Yedinci ayette: 6.ayette yer alan Cehennem azabını kesin bir şekilde göreceksiniz der ve tehdit büyür. 

Sekizinci ayette: (Sonra o gün nimetlerden sorulacaksınız!)

O gün hepiniz Allah’ın size lütfettiği sağlık, güvenlik, rızık ve diğer nimetlere karşı şükrünüzden sorguya çekileceksiniz. O’nun nimetlerine şükretmekle ve O’na ibadet etmekle karşılık mı verdin diye sorguya çekileceksiniz.

83170

1 Yorum

Ali halis  -  Nisan 3, 2023 / 6:17 am

İLMİNİZE bilginize binlerce kez teşekkür ederim her daim MUFAKKAH olun inşallah yaradana emanetsiniz ALLAH daim eylesin.

Yorumlar kapalı.