Sigortacılık Sektörü 2022 Yılında Yükselişe Geçti

Sigortacılık Sektörü 2022 Yılında Yükselişe Geçti Günümüzde sigortacılık alanında her geçen gün yeni bir gelişme kaydediliyor. Netleşen istatistiklerle birlikte ise Türkiye genelinde Sigortacılık sektörünün 2022 senesi içerisinde büyüdüğü belirtiliyor. Bu gelişme ise bireylerin sigortacılık branşına vermiş olduğu önemi yansıtıyor.

Türkiye genelinde elde edilen veriler ve alınan ilk çeyrek rakamlar, bölgesel sigorta piyasalarında toplam üretimin 2022 senesinin Mart ayı sonlarına doğru 14,7 milyar TL seviyelerine(3,5 milyar Avro) kadar yükseldiğini ortaya koydu. Açıklanan bu rakamlar, bir önceki senenin aynı periyotlarına göre %17,8 oranından bir artış yaşadı.

Sigortacılık Sektörü 2022 Yılında Hareketlilik Yaşadı
Sigortacılık Sektörü 2022 Yılında Hareketlilik Yaşadı

Sigorta piyasalarına çok daha ayrıntılı ve detaylı olarak bakıldığında, yaşam dışı sigorta primlerinin bir önceki senenin aynı aylarına göre yüzdelik dilimde 17,8 oranında yükselişe geçerek 12,8 milyar TL’ye (2,8 milyar Euro) seviyelerine geldiği; hayat sigortası primlerinin ise %16,8 oranında artarak iki milyar TL’ye (yaklaşık 400 bin Euro) ulaştığı netleşiyor.

Aynı dönemlerde hayat dışı sigorta verileri hacmi, toplam üretimin yüzde 86,8’ini, hayat sigortası hacmi toplam üretimin %13,4’ünü kapsadı. Bu detaylarla birlikte sigorta piyasalarının 2022 yılı içerisinde bir hayli hareketlilik yaşadığı anlaşılmış oldu. 

Türkiye’de Sigorta Branşları Talep Görüyor

Yılın ilk çeyrek döneminde ve bireysel emeklilik sektörüne en büyük ve en önemli katkıyı “kara yolu araçları mali sorumluluk sigortası” branşı yansıttı. Toplam sigorta pazar ve piyasasının %28,8’ini kapsayabilen kara araçları sorumluluk sigortası primleri bir önceki senenin aynı döneminde ki sonuçlara göre %18,8 oranında artış yaşadı ve 3,7 milyar TL’ye (yaklaşık 780 milyon Euro) yükseldi.

Toplam GWP içerisinde yer alan listede ikinci sırayı toplamda %16,9 paya sahip olan “genel zararlar” branşı, üçüncü sırayı ise toplamda içerisinde %15,8 paya sahip olan “hastalık – sağlık” branşı sağladı. Bir önceki senenin aynı dönemine göre genel zararlar dalı %16,5 hastalık – sağlık branşı ise %25 oranında artış yaşadı. 

Başka İçerik:  İş Yeri Sigortası Ne Demektir?

Euro Değer Kaybı Sigorta Konularını Etkiledi
Euro Değer Kaybı Sigorta Konularını Etkiledi

Euro Değer Kaybı Sigorta Konularını Etkiledi

Yukarıda belirtilen bilgilerle beraber TL’nin Euro karşısındaki değer kaybı sebebiyle bahsedilen bütün rakamların Euro bazında eksi seviyede dinamiklere sahip olduğunu da dikkate almak önem arz ediyor. 2022 senesinin Mart ayı sonlarına doğru Euro/TL döviz kuru 7.89 iken, 2022 döneminin Mart ayı sonunda kur 9.89’a kadar yükseldi. Türk Lirasının Euro aralığında uğradığı bu dikkat çeken değer kaybı da Euro bazında sigorta rakamlarını olumsuz yönde etkiledi. Sigorta şirketlerinden en köklü olanı Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği’ne üye olan toplamda 63 sigorta şirketi arasında en büyük GWP hacmini üretti. 2022 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık olarak 1,47 milyar TL hacim ile toplam pazarın tam yüzde 10’unu elde etti. Bu detaylarla birlikte Euro’nun değer kaybı yaşaması sigorta konularını da bir hayli etkiledi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap