Sigortacılık Sektöründe Yapay Zekâ Dönemi

Sigortacılık Sektöründe Yapay Zekâ Dönemi Yaşanan teknolojik gelişmeler ekonominin çarkını oluşturan birçok sektörü etkiliyor. Sigortacılık sektörü de gelişen teknolojiden etkilenen sektörlerdin biridir. Özellikle dünyada yaygınlaşmaya devam eden Sanayi 4.0 sektörleri teknolojik dönüşümlere zorluyor. Dönüşümlere paralel olarak gelir artışları ön görülmektedir.

Gelişmelere kayıtsız kalamayan sektör temsilcileri gelir artışı sağlayabilmek için sigortacılık sektöründe yapay zekâ dönemini başlattı. Sektörde faaliyet gösteren firmalar teknolojik gelişmelerin sektöre olacak etkisini araştırıyor.

Bu araştırmalar doğrultusunda gerekli dönüşümler yaşanıyor.  Gelecek İşgücü Anketi’ne göre sigortacılık sektöründe gelir artışını sağlayacak olan teknoloji yapay zekâ olarak ortaya çıkıyor.

Yapay Zekânın Sigortacılık Sektörüne Entegrasyonu
Yapay Zekânın Sigortacılık Sektörüne Entegrasyonu

Yapılan araştırmalar sonucunda sigortacılık sektörünün büyümesini sağlayacak olan teknolojik gelişimin yapay zekâ olduğuna karar verildi. Yapay zekâ sektöre nasıl entegre edilecek merak edilen konular arasındadır.

 Uygulamalı istihbarat olarak bilinen makineler ve insanlar arasında iş birliğini sağlayacak olan teknoloji sayesinde entegrasyon sağlanacaktır. Yapılan araştırmaların sonucu raporlaştırıldı. Raporda yapay zekâ ile insan zekâsı birleştirildiğinde gelirin artacağı belirtiliyor.

Yapay zekâ sigortacılığı sayesinde sigorta acenteleri yeni ürünler geliştirebilme, sorunları hızlıca çözebilme ve yeni pazarlara kolayca atılım sağlayabilme ve daha birçok farklı beceri kazanabileceği ifade ediliyor. Yaşanan bu gelişmeler sayesinde 2022 yılının ilk yarısının sonunda sektörün %17 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.

Yapay Zekanın Sigortacılık Sektöründeki Faydaları Nelerdir?
Yapay Zekanın Sigortacılık Sektöründeki Faydaları Nelerdir?

Yapay Zekanın Sigortacılık Sektöründeki Faydaları Nelerdir?

Yapay zekâ her sektörde olduğu gibi sigortacılık sektörüne de ciddi kazanımlar sağlayacaktır. Ancak teknolojinin yerinde, doğru adımlarla ve mantıklı bir şekilde kullanılması gerekir. Sigortacılıkta yapay zekanın avantajları saymakla bitmez.

Genel olarak bahsedilmesinde fayda bulunuyor. Öncelikle insandan kaynaklı hatalar azalacaktır. Azalan bu hatalar gelir artışı sağlayacaktır. Küresel çapta büyüyebilmek adına yeni pazarlara yapay zekâ sayesinde daha çabuk ulaşılabiliyor. Sigorta şirketlerine nasıl büyümesi gerektiği konusunda rehberlik edecektir.

Başka İçerik:  Sigorta Firmaları 20 Milyardan Fazla Ödeme Yaptı

Yapay zekanın faydaları sadece sigorta şirketleri için geçerli değildir. Sigortalılar da yapay zekâ sayesinde resmi prosedürleri çok kısa bir sürede halledebilecektir. Merak ettikleri herhangi bir konuda bilgi edinmek daha kolay olacağı için zaman kaybı yaşanmayacak.

Yapay Zekâ Sektörel Rekabeti Getirir mi?
Yapay Zekâ Sektörel Rekabeti Getirir mi?

Yapay Zekâ Sektörel Rekabeti Getirir mi?

Sigortacılık sektöründe yapay zekâ konusuna dünyada öncülük eden isim Ravi Malhotra’dır. Raporların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Malhotra, sigortacılıkta yapay zekâ ile birlikte sektörde şeffaflık, kaliteli hizmet anlayışının daha çok ön planda olacağına söylüyor. Sigorta sektöründe çalışanların yapay zekâ konusuna hâkim ve teknolojiye yabancı olmayan kişilerin olacağı biliniyor.

Yapay zekâ sayesinde gelecek olan yeni ürün ve hizmetlerdeki çeşitlilik müşterilerin tercihlerini etkileyecektir. Hangi şirket daha kaliteli, farklı ürün ve hizmet sunarsa o firma tercih edileceği belirtilmektedir. Yapay zekâ ile ortaya çıkacak bu gelişmeler sektörde rekabet yaratacağı anlaşılıyor.

Müşterilerin beklentisine cevap verebilen, kişiye özel hizmet sunabilen, müşteri memnuniyetin ilke edinmiş firmalar ileriki dönemde rakiplerinden bir adım önde olacağı ön görülüyor. Türkiye’de ve dünyada sigortacılık sektöründeki gelişmeleri izleyebilmek, hizmetler hakkında bilgi alabilmek ve uygun fiyat tekliflerini alabilmek için sektörel gelişmeleri takip etmeniz önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap