Sedef Hastalığı Neden Olur

Sedef Hastalığı Neden Olur Ancak garip bir biçimde çok sık olarak saç derisinde de rastlanan bu rahatsızlığın çeşitli estetik kusurlar ortaya çıkardığını da düşünen çok fazla kişi vardır.

Sedef Hastalığı Neden Olur Tıbbi açıdan Psoriasis olarak adlandırılan, halk dilinde de Sedef hastalığı olarak geçen cilt rahatsızlığının genetik yapısının çok güçlü olduğu bilinmektedir.

HLA-cw6 doku uygunluk atijeni adıyla tanımlanan bir dengenin mevcut cildiniz üzerinde yarattığı etki sonucunda ortaya çıkar. Tabi ki bunun genetik unsurunu dış tarafa koyarsak birçok tetikleyici unsurla da baş başa kalırız.

Genellikle hastaların net bir bölgesinde değil, farklı farklı noktalarda görülebilmesi ise diğer dermatolojik rahatsızlıklardan daha da ileri bir raddede incelenmesini sağlamıştır.

Sedef hastalığı vücudun her hangi bir noktasında, yani deri olan her hangi bir yerde görülebilir. Ancak garip bir biçimde çok sık olarak saç derisinde de rastlanan bu rahatsızlığın çeşitli estetik kusurlar ortaya çıkardığını da düşünen çok fazla kişi vardır.

Bu yüzden de Sedef hastalığının tedavisi yönünde ciddi araştırmalar yapılmaktadır. Günümüzde bu cilt rahatsızlığını yaşamamak adına birçok yönden belirlenen önlemler fazlasıyla dikkate alınmalıdır.

Adeta cildinize dikilmiş, derinizin üzerinde farklı bir görünüm sergileyen yama görünümüne sahip olan Sedef hastalığı vücudun görünen noktalarında olduğunda psikolojik etkiler gösterebilmektedir.

Fazlasıyla stres altına giren hastaların ise stres tarafından tetiklenen bu cilt problemiyle daha fazla boğuşmak zorunda kaldıkları kanıtlamıştır. Çoğu zaman deri döküntüsüne bağlı olarak kaşınma, kızarıklık, kabarma ve buna benzer reaksiyonlar görülebilir.

Sedef Hastalığı Neden Olur
Sedef Hastalığı Neden Olur

Sedef Hastalığı Nedenleri

Sedef hastalığının nedenleri ciddi anlamda farklı yapılara sahip olabilir. Çünkü net olarak doğal bir cilt travmasından ziyade farklı tetikleyici unsurlarla bezenmiş bir sebep yelpazesine sahiptir. Durum böyle olduğundan ötürü de genetik rahatsızlıklardan tutunda farklı hastalıklara, alkol tüketiminden vücut değerlerinize birçok etken ön plana çıkar.

Genetik

Sedef hastalığı tam manasıyla genetik olarak değerlendirilen bir rahatsızlık değildir.

Aile bireylerinde Sedef teşhisi konmuşsa bunun çocuğa geçme ihtimali 3 kişide 1 kişi olarak tanımlanır.

Yani ortalama %33’lük bir genetik sebep söz konusudur. Tabi bunun da aksi çıkabileceği gibi tıbbi anlamda bunun kesinliğini kanıtlayan çok büyük dogmalar bulunmamaktadır.

Psikolojik Etkenler

Psikolojik olarak farklı duygu durumlarını yaşamak gerçekten sedef hastalığı için tetikleyici unsurlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Stres, kaygı ve öfke gibi olumsuz yönleri olan psikolojik dürtüler günümüzde sedef hastalığının nedenleri arasında ilk incelenen faktörler olmuşlardır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de stresin sedef olan cildin görünmesiyle oluşması, oluşan stresle ise sedefin daha fazla kabarması, kaşınması ve yayılmasıdır.

Akyuvar Oranı

Kanımızda belirli bir miktarda akyuvar vardır ki bunlar alyuvarlarla dengeli bir biçimde kan basıncının içinde düzenli bir biçimde hareket eder. Sedef hastaların ise akyuvarlarda bir anormallik tespit edilmiştir. Bu anormallik sonucunda da T hücresi adı verilen akyuvarların deri üzerinde birikme yaparak bu tarz bir soruna neden olduğu bilinir.

Alkol ve Sigara

Gerek kan hücrelerinde, yani akyuvarlarda anormallik yarattığı için, gerekse de cilt üzerinde deformasyona sebep olduğu için alkol tüketimi ve sigara kullanımı kesinlikle sedef hastalığına neden olabilir. Hatta şöyle söylemek gerekiyor ki; düzenli olarak alkol ve sigara kullanmak çok fazla dermatolojik soruna neden olacaktır. Sağlığımız için en büyük problemlerin ana kaynağı olan bu ikilinin cilt sorunlarında da başrol oynadıkları kanıtlanmıştır.

Cilt Deformasyonları

Cilt rahatsızlıklarında cildin deformasyona uğramasına sebep olabilecek çevresel faktörler, dış etkenler ve kişinin rahatsızlıkları büyük problemler yaratmaktadır. Bu tarz sorunlarla boğuşan insanlarda da zaman içerisinde sedef ya da benzeri cilt rahatsızlıkları gözlemlenir.

Enfeksiyonlar

Enfeksiyonların cilt üzerinde oluşan her hali, hatta bakteriyel enfeksiyonlar dahi cilt deformasyonu için yeterlidir. Haliyle cildin bu tarz tepkimeler göstermesi de doğal karşılanır.

İlaç Kullanımı

Net olarak ilaç gruplarına ayırmaktan ziyade belirli tetikleyici hastalıklar için tüketilen ilaçların bu konuda önem arz ettiğini söylemeliyiz. Astım, solunum yolu rahatsızlıkları, kalp ve damarla ilgili hastalıklar, tansiyon ya da psikolojik rahatsızlıklar için kullanılan ağır içerikli ilaçlar sedef hastalığı için yan etki olarak görülebilir.

Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mı?

Tam manasıyla Sedef hastalığının tedavisi vardır demek yanlış bir bilgi olacaktır. Ancak tıp dünyasında üzerinde durulan ve her geçen gün daha etkili ilaçların bulunduğunu bildiğimiz hastalıklar arasında yer almaktadır.

Genellikle bu tarz rahatsızlıkların görsel boyutunun da fazla olmasından ötürü kişilerde değişik hassasiyetler yaratması tedavi yöntemine ne kadar ihtiyaç olduğunu özetleyen bir durumdur.

Şuan için tamamıyla kremlerle ve vitamin takviyeleriyle cildin canlanması ve içerideki düzensizliğin çözümü üzerine yoğunlaşarak çözüm üretilmesi gündemdedir. Bunun için D vitamini ve iltihabı önleyen bazı kremler doktorunuz tarafından sizlere tavsiye edilebilir.

Sedef tedavisi için başkalarının ilaçlarını kullanmak, kulaktan doğma yalan yanlış ürünleri denemek cildinizde kanser riskini arttıracak faktörlere kadar gidebilmektedir. Bu yüzden mutlaka doktor muayenesinin ardından doktorunuzun talimatları çerçevesinde bu konuya dikkat etmenizi önerebiliriz.

39135

1 Yorum

Abdulmenaf gicer  -  Haziran 28, 2022 / 12:26 pm

10 yılla yakın benim sedef hastalığım var kırem ine hap kolanımım var bir türlü gitmiyor ne yamam lazım

Yorumlar kapalı.