Küflü Peynir Hangi Tür Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Küflü peynir, böreklerde de pizzalarda da kullanılır. Kalsiyum içeriği sayesinde kemiklere faydaları vardır. Aşırı tüketimi zararlara neden olabilir.

Küflü Peynir

Küflü peynir, tadı ve görünüşü bakımından diğer peynirlere göre farklılık gösteren ve daha pahalı olan bir peynir çeşididir. İçeriğinde çok fazla mineral bulunduğundan oldukça faydalıdır fakat bu peyniri herkes sevmeyebilir. Sağlıklı koşullarda küflendirilmesi çok önemlidir, bu koşullar sağlanmadığında zararlı olabilir.

Türkiye’de Kars, Erzurum, Konya, Ardahan ve Erzincan’da küflü peynir üretilir ve tüketilir. Küflü peynir yapılışı ve tadı yöreye göre farklılık gösterir fakat özellikle Doğu Anadolu’da yapılan küflü peynirler hemen hemen aynı özelliklere sahiptir. Özellikle Ardahan ilinde çeçil peyniri tuluma basılarak bekletilerek küflü peynir elde edilir.

Yeşil tulum peyniri olarak bildiğimiz küflü peynir de en fazla böreklerde kullanılan çeşididir. Yapılışı bakımından uğraş gerektiren bir peynirdir bu yüzden genellikle hazır alınıp tüketilen bir süt ürünü olarak karşımıza çıkar.

Küflü peynir çeşitleri bol olmakla beraber bunlardan bazıları, rokfor peyniri, asiago peyniri, çedar peyniri, parmesan peyniri, gorgonzola peyniri, gruyere peyniri, blue cheese peyniri olarak sayılabilir.

Küflü peynirin kendine has bir rengi vardır, yeşil renklidir ve kadifemsi bir yapıya sahiptir. Peynirin asıl rengi beyazdır ve küflenmiş yerleri dışında kalan yerlerinin beyaz rengini koruması önemlidir. Beyaz yerlerinin kahverengiye dönüştüğü peynirler çürümüş olarak değerlendirilir ve tüketilmesi önerilmez.

Kaşar ve beyaz peynir ise taze tüketilen ve küflendirilmesi son derece zararlı olan peynir türleridir. Konya’da da meşhur olan küflü peynir, turistlerin de çok fazla ilgisini çekiyor.

Çünkü Fransa’da bulunan Rokfor olarak bilinen küflü peynirden hiçbir farkı olmadığı söyleniyor. Bu özelliği ile Konya küflü peyniri diğer yörelerininkine göre kalitesi birinci sınıf olarak biliniyor.

Küflü Peynir Nasıl Saklanır?

Küflü peynir nasıl saklanır konusuna gelecek olursak, diğer peynir türleri gibi saklanabilir. Temiz bir kaba koyularak, buzdolabında uzun süre muhafaza edilebilir. Günümüzde, sağlıklı koşulların oluşmadığı ortamlarda da küflü peynir üretilmektedir.

Bunlar sağlık açısından çok zararlıdır ve doğru saklansa bile içeriğindeki sağlıksız üremiş olan küf insan sağlığı için zararlıdır. Bunun yanında diğer peynir çeşitlerinin de küflendirilip yenmesi sakıncalıdır. Küflü peynir, kendine özgüdür ve diğer peynirler küflendiğinde bozulmuş olarak değerlendirilir.

Küflü Peynir Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Küflü peynir yemeklerde nasıl kullanılır sorusuna cevap olarak, kahvaltı sofralarını örnek verebiliriz. Özellikle Doğu Anadolu’da kahvaltılarda sıkça tüketilen bir peynir çeşididir ve bu peynirler börek ve çörekler de yapılabilir.  Tavada pişireceğiniz yumurtanın üzerine biraz küflü peynir ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz.

Erzurum’da birçok yemeğin içinde küflü peynir kullanılır. Bunun yanında tuzlu bir peynir olmasına rağmen bazı peynirli tatlılarda da kullanılır. Buna örnek olarak künefe tatlısını verebiliriz.

Hamburger, pizza, ıspanak ve bazı peynirli salatalarda da kullanılan küflü peynir her yemeğe çok güzel lezzet katar. İtalyan usulü pişirilen makarnalarda ve eriştelerde de çokça kullanılan küflü peynir, şarapların yanına hazırlanan peynir tabaklarında da kullanılabilir. Aynı zamanda kreplere de küflü peynir koyulabilir.

Küflü Peynir Faydaları

Küflü peynir faydaları oldukça fazladır. İçeriğinde birçok vitamin ve mineral bulundurur bu yüzden birçok yararı vardır. Bu yararların zarara dönüşmemesi için hijyenik koşullarda üretilmiş olması gereklidir. Kalsiyum bakımından zengin olan küflü peynir, kemiklerin güçlenmesi için önemli bir besindir.

Vitamin ve mineral bakımından zengin bir besindir ve buna bağlı olarak vücut direncini arttırıyor. Aynı zamanda içeriğinde bulunan antioksidan özelliği, küflü peynirin antibiyotik etkisini öne çıkarıyor. Düzenli tüketilen küflü peynir, vücudu hastalıklara ve bakterilere karşı koruyacaktır.

Küçük yaştan itibaren tüketilen küflü peynir çocuklarda beden gelişimine de büyük katkı sağlar. Küflü peynir yenir mi sorusu da çok akıl kurcalayan sorulardandır.

Küflü Peynir Neye İyi Gelir?

Küflü peynir neye iyi gelir sorusunun birçok cevabı vardır. Bunların bazılarını faydaları olarak açıklamıştık. Bunlara ek olarak, kemik erimelerine, gelişim çağındaki çocuklara ve eklem ağrılarına fayda sağlar. Kemiklerin kırılması veya çatlamasına engel olarak kemikleri güçlendirir.

 Aynı zamanda düzenli olarak tüketilen küflü peynir ağız ve diş sağlığına da faydalıdır.

Ağızdaki yaraları da iyileştirme özelliği bulunan küflü peynir, romatizmanın da önüne geçer. Antienflamatuvar özelliklere de sahip olan küflü peynir, vücudumuza oluşan inflamatuvar sorunlarla da mücadele eder.

Kalp sağlığına da iyi gelen küflü peynir, kalp krizi riskini azaltır. Aynı zamanda buna bağlı olarak kolesterol seviyesini dengede tutarak kan pıhtılaşmasını da önler.  

Artrtit dediğimiz eklem iltihabını da azaltır çünkü iltihabı önler. Özellikle kadınlarda görülen osteoporozu da önlediği bilinmektedir.

Tüm bunların yanında, zengin besin içeriği sayesinde hafızayı güçlendirir, beyin hücresinin işlevlerini arttırır. Laktoz intoleransı olup da süt içemeyen insanlar, vücutları için gereken proteini küflü peynirden alabilirler çünkü küflü peynir süt proteini içerir.

Küflü Peynir İçindeki Vitaminler

Küflü peynir içindeki vitaminler çok fazladır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğini, içeriğindeki A vitamini, D vitamini, potasyum, sodyum ve çinko gibi vitamin ve minerallere borçludur. Bunların yanında içindeki diğer vitamin ve mineraller, kalsiyum, C vitamini, B6 vitamini, demir, magnezyum, kobalamin, kolesterol ve fosfor olarak sayılabilir.

Küflü Peynir Kalorisi

Küflü peynir kalorisi 28 gramda 100 kalori olarak söylenebilir. Çok besleyici bir peynir çeşidi olan küflü peynir, mavi veya gri lekelere sahiptir ve rengi beyazdır.

Diğer peynirlerden daha fazla kalsiyum içerir. Kilo problemi yaşayan insanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, 6 ay düzenli olarak küflü peynir tüketmeleri hallinde vücuttaki yağı azalttığı görülmüştür.

Bu peyniri diyet listesine eklemek isteyenler, salataların üzerine veya soslara katmayı tercih edebilir. Aynı zamanda yemeklerde kullanımı bölümünde bahsettiğimiz pişmiş yumurtaya da eklenerek kahvaltılar çeşitlendirilebilir. Ayrıca bir yumurta yerine küflü peynir tüketmek günlük beslenme açısından fayda sağlayacaktır.

Küflü Peynir Zararları

Küflü peynir zararları konusundan bahsedecek olursak ilk olarak yapılan araştırmaları örnek verebiliriz. Son yapılan araştırmalara göre çok fazla küflü peynir tüketiminin kansere sebep olduğu görülüyor.

Bunun nedeni ise küflü peynir içerisindeki aflatoksin maddesidir. Bu madde sadece kanser değil birçok hastalığın da kaynağını oluşturuyor. Bu zararın önüne geçebilmek için yeşil renkteki küflü peynirlerin tüketilmesi öneriliyor.

Yeşil renkli küflü peynirlerde aflatoksin maddesinin daha az görüldüğü biliniyor. Siyah, beyaz veya kırmızı renkteki küflü peynirlerde ise bu zararlı madde daha fazla görülüyor.

Ayrıca küflü peynir yapılırken küflenmesini beklemek yerine, bu küfü sağlayacak maddenin enjekte edilmesinin daha doğru olacağı belirtiliyor. Bu tehlikeli maddeyi bulundurmasının yansıra başka zararları da vardır. Bunlardan biri de penisiline karşı alerjisi olan veya tansiyon hastalarının da küflü peynir tüketmesinin zararlı olduğu söyleniyor.

Ayrıca böbrek hastaları, hamileler ve kemoterapi tedavisi alan kişilerin de tüketmemesi öneriliyor. Bir diğer araştırmaya göre de üzerinde kırmızı, siyah ve bej renkte lekeler bulunan peynirlerin zararlı olduğu ile ilgilidir. Buna göre, olgunlaşma dönemi 3 ay olan küflü peynirin daha fazla bekletilmesiyle ortaya çıkan bu lekelerin bulunduğu peynirler sağlığa zararlı bulundu.

Faydalarından bahsederken antibiyotik özelliğinden bahsetmiştik fakat bu özelliğin her küflü peynirde bulunmadığını söyleyen uzmanlar, küflü peynir tüketirken aşırıya kaçılmamasını öneriyorlar.

Son olarak peynir çeşitlerinden camembert, süzme peynir, krem peynir, ricotta ve neufchatel gibi peynirleri küflenmiş olarak tüketmek sağlık açısından zararlıdır. Bunların taze halleri tüketilmelidir.

83195