Mihaliç Peyniri Hangi Tür Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Mihaliç peyniri kızartılarak kahvaltılarda kullanılır. Kalsiyum içeriği ile çocuklara da faydaları bulunmaktadır. Kabızlık gibi zararları olabilir.

Mihaliç Peyniri

Mihaliç peyniri, ismini Bursa’nın Karacabey ilçesinden almaktadır. Bu ilçe önceden Mihaliç ismindeyken sonrasında değiştirilmiştir.

Bu peynir yağı alınmamış bir şekilde, inek ve koyun sütlerinden üretilmektedir. Mihaliç peynirinin dışında beyaz ince bir kabuk bulunmaktadır. Yağlı ve tuzlu bir yapıda olan bu peynir, iri gözenekleri olan ve hafif rengi olan bir peynirdir. Oldukça  da lezzetlidir.

Günümüzde İzmir, Bursa ve Balıkesir’de üretilen bu peynir, 250 yıllık bir tarihe sahiptir.

Geleneksel yapısında tamamen koyun sütünden üretilse de, kokusunun rahatsız etmemesi amacıyla, keçi ve inek sütleriyle de karıştırılmaktadır. Böylece ortaya çıkarabileceği koku daha az bir seviyeye indirilebilmektedir.

Mihaliç peyniri özellikleri için birçok şey söylenebilir. Türkiye, yöresel peynirler konusunda geniş bir yelpazeye sahiptir.

Mihaliç peyniri de bu peynirlerden bir tanesi olup eşsiz kokusu ve tadıyla sofralara konuk olmaktadır. Pek çok yiyeceğin yanında ya da içerisinde rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Türk milletinin yapısına göre peynirler genellikle kahvaltılarda tüketilmektedir. Fakat çeşitliliğin artması ve alışkanlıkların değişmesiyle beslenme şekilleri de değişmektedir. Mihaliç peyniri kahvaltılarda tüketilebileceği gibi, öğlen ya da akşam da tercih edilebilmektedir.

Mihaliç Peyniri Nasıl Saklanır?

Peynirlerin saklanma koşulları ilk olarak satın alırken başlamaktadır. Satın alan kişiler ilk olarak nasıl saklanır konusunu merak etmektedir.

Peyniri satın alan kişiler, mutlaka son kullanma tarihini kontrol etmelidir. Fermente süt ürünleri canlı olarak nitelendirilebilmektedir. Mihaliç peyniri de bu gruba dâhildir ve canlıdır. Bu durumu göz önünde bulundurularak raf ömrüne ve özelliklerine dikkat edilmelidir.

Mihaliç peynirinin yapısında değişiklikler olmaması için, gerekli saklama koşulları sağlanmalıdır. Aksi takdirde peynirin bozulmasıyla karşı karşıya kalmak olasıdır.

Mihaliç peynirleri saklanırken sıcaklık ayarı 4 ya da 6 ° olmalıdır. Beyaz peynirlerde olduğu gibi, Mihaliç peynirlerinin de tuzlu suda bekletilmesi gerekmektedir. Muhafaza koşullarının bu şekilde ayarlanması çok önemlidir.

Soğuk iklimde yaşayan kişiler, peynirlerini saklamak için havadar kilerleri de tercih edebilmektedir. Buraların da sıcak olmaması gerekmektedir.

Sıcak hava peynirin bozulmasını tetikleyebilmektedir. Buzdolabında saklanmak istenen durumlarda ise, ağzı kapalı olmalı ve raf altlarında saklanmalıdır. Ancak bu şekilde etkili bir saklama ortamı oluşturulabilmektedir.

Mihaliç Peyniri Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Mihaliç peynirleri, diğer peynirlerdeki formlara sahip değildir. Bu peynir diğer peynirler gibi satılmamaktadır. Mihaliç peyniri almak isteyen kişiler genellikle 3 ya da 4 kilogramlık parçaları alabilirler. Salamura peyniri olarak da nitelendirilebilmektedir.

Yapısı da bundan dolayı oldukça tuzludur. Diğer peynirler satın alındıktan sonra direk tüketilebilmektedir.

Fakat Mihaliç peynirleri tüketilmeden önce, ılık suda bekletilmelidir. Bu süre 5 ya da 6 saat olarak ayarlanmalıdır. Çünkü peynirin tuzu anca çıkmaktadır. Tuzu çıktıktan sonra rahatça yenilebilmektedir. Mihaliç Peyniri yemeklerde nasıl kullanılır konusunda çok şey söylenebilir.

Mihaliç peyniri gerekli koşulları sağlandıktan sonra yemeklerde nasıl kullanılır konusu araştırılabilmektedir. Mihaliç peyniri isteğe göre kahvaltılarda tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra çok lezzetli tostlar da hazırlanabilmektedir.

Ayrıca salataların içine katılarak bir lezzet şöleni oluşturulabilir. Bir diğer seçenek ise, makarnanın içerisine eklemektedir. Bu şekilde sossuz ancak lezzetli bir yemek edinilebilir.

Bu peynirin en sevilen yanlarından birisi de tavada kızartmasının yapılmasıdır. Mihaliç peyniri tavada kızartılarak sıcak bir şekilde de tüketilebilmektedir. Bu özelliğiyle hellim peynirine de benzemektedir.

Mihaliç Peyniri Faydaları

Mihaliç peynirinin tüketilmesi oldukça yaygındır. Bu kadar yaygın tüketilen bir peynirin faydaları da bilinmelidir. Mihaliç peynirinin faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir.

·        Vücudun ihtiyaç duyduğu fosforun, %40 ya da 50 oranında karşılanmasını sağlamaktadır.

·        Kalsiyum yönünden çok zengindir ve kemik ve diş gelişimi için önemli bir yere sahiptir.

·        Sağlıklı dişlere sahip olmak isteyen kişiler, Mihaliç peyniri tüketerek bunu başarmaktadır. Çünkü Mihaliç peynirinin içerisindeki kalsiyum mükemmel bir kalsiyum içermektedir.

·        Hamilelere, emziren annelere ve çocuklara da çok faydalıdır.

Tüketmek için çok fazla alternatifi bulunmaktadır. Mihaliç peynirinin faydaları göz önünde bulundurulduğu zaman, tüketmemek için hiçbir neden bulunmamaktadır.

Mihaliç Peyniri Nelere İyi Gelir?

Mihaliç peyniri çok faydalı bir peynir olarak peynir çeşitlerinden en çok tercih edilenlerden bir tanesidir. En çok merak edilen konulardan birisi de Mihaliç peyniri nelere iyi gelir konusudur. Bu peynir öncelikle menopoz dönemindeki kadınların bu dönemi rahat bir şekilde atlamasına yardımcı olmaktadır.

Bunun yanı sıra, İçerisinde barındırmış olduğu düşük sodyum, kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirmektedir. Damar hastalıklarının engellemesinde de önemli bir yere sahiptir. Bir kişi sağlam kalp ve damara sahip olmak istiyorsa, mutlaka Mihaliç peyniri tüketmelidir. Bu şekilde hastalıklara savaş açabilmektedir.

Mihaliç Peyniri İçindeki Vitaminler

Mihaliç peynirinin içerisinde çok fazla faydalı olan vitamin bulunmaktadır. Yağda çözünen içeriğe sahip olan, A,D, E ve K vitaminleri vardır. Ayrıca, bileşiminde çok etkili B vitamini bulunmaktadır. B2, B6 ve B12 vitaminlerine de kaynak sağlamaktadırlar.

Mihaliç peynirinden yoğun bir tat almak isteyenler, peyniri ince ince dilimleyerek servise hazırlayabilir. Bu şekilde tüketilen peynir çok lezzetlidir. Ayrıca, kuru meyve, badem ya da karpuzla da tüketilebilir. Bunda da kişinin kendi zevkleri ön plana çıkmaktadır.

Salata sevenler için çok güzel ve faydalı bir malzemedir. Tüketimi ne kadar faydalı olsa da aşırıya kaçmamakta da fayda vardır. Aksi takdirde Mihaliç peyniri içindeki vitaminler istenmeyen durumların oluşmasına da neden olabilmektedir.

Mihaliç Peyniri Kalorisi

Bursa, Balıkesir ve İzmir’de üretilen Mihaliç peyniri, diyet ürünü olarak da çok fazla tüketilmektedir. Spor yapan kişiler kalori tüketimlerine çok dikkat etmektedir. Kalorilerine dikkat ederek etkili kilo verme yöntemi sağlayabilmektedirler.

Bir porsiyon Mihaliç peynirinin içerisinde 96 kcal bulunmaktadır. Etkili bir diyet programı olan kişiler, bu peyniri rahatça tüketebilmektedir. Mihaliç peynirinin nasıl tüketileceğini öğrenerek, etkili diyetler gerçekleştirebilirsiniz. Mihaliç peyniri kalorisi az olduğu için diyetlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Mihaliç peyniri düşük kalorili ürünler arasında yer almaktadır. Düşük kalorili bu peynir tüketilerek zayıflama imkânı bulunabilmektedir. Düşük kalorili olsa bile bu durum çok fazla tüketmeyi düşündürmemelidir.

Nasıl ki her şeyin fazlası zarar veriyorsa, Mihaliç peynirinin fazlası da zarar verebilir. Ayrıca fazla tüketilmesi kilo almaya da sebep olabilmektedir. Diyet  programları olan kişiler, günlük 1 porsiyon Mihaliç peynirini tüketebilmektedir.

Mihaliç Peyniri Zararları

Mihaliç peyniri hem etkili bir diyet ürünüdür, hem de birçok vitaminin kaynağıdır. Fakat bu durum zararlarının olmamasını düşündürmemelidir.

Ne kadar bilinen bir zararı olmasa da çok fazla tüketimi zararlara neden olabilmektedir. Merak eden kişiler, Mihaliç peyniri zararları konusunu araştırarak bilgi sahibi olabilmektedir. 

Düşük kalorili olan peynir bir porsiyon tüketildiğinde zarar vermez. Fakat fazla tüketilmesi kilo aldırır. Sodyum bakımından zengin olan Mihaliç peyniri fazla tüketilirse kalp rahatsızlıklarına sürükleyebilmektedir.

Tuzlu ve yağlı bir peynir olması sebebiyle, hipertansiyonu olan kişiler dikkatli bir şekilde tüketmelidir. Bunun yerine daha az tuz ya da yağı olan peynirler tercih edilmelidir.

Bazı kişiler, peynir çeşitlerini tüketirken alerjen etkilere maruz kalabilmektedir. Bazı peynirlerin kaşıntı yaptığı gözlemlenmiştir. Bunun önüne geçmek için, tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Peynir çok fazla tüketilirse, kabızlık oluşmasına neden olabilir. Bu sindirim rahatsızlığın olmaması içinde dikkatli olunması gerekir.

Kelle peyniri olarak da bilinen Mihaliç peyniri, doğru işlemlerden geçirilerek yapılmalıdır. Bazı peynirler doğru işlenmediği zaman, insanlara Brusella bulaştırabilmektedir. Bunun için aşamalarının çok iyi takip edilmesi gerekmektedir.

Eğer kişi kendisi üretmiyorsa, kesinlikle güvenmediği yerlerden alışveriş yapmamalıdır. Faydası var diye düşünülerek alınan besin ya da gıdalar istenmeyen nedenlerden dolayı insanlara zarar verebilmektedir. Engellemenin en güzel yolu ürünleri kişinin kendisi üretmesidir.

84049