Koronavirüs Tedavisi Sigorta Kapsamında Mı?

Koronavirüs Tedavisi Sigorta Kapsamında Mı? Koronavirüs salgını tüm dünyanın yaşamını her alanda olumsuz etkiledi. Dünya genelinde salgın vakaları artış gösterdi ve ölümler arttı. Tüm dünyada şu ana kadar pandemiden dolayı iki milyon insanın öldüğü söyleniyor. 11 Mart 2022’de Türkiye’de ilk vaka görüldü. Bu tarihten yana ülkemiz pandemi ile mücadele ediyor.

Koronavirüs tedavileri her ne kadar ülkemizde devlet destekli olsa da koronavirüs tedavisi özel sigorta kapsamında mı sorusunun cevabını merak ediyor. Dünyada birden fazla ülkede ve kıtada yayılan ve yıkıcı etkisini belli eden koronavirüs hastalığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edildi. Hastalığın verdiği çile kadar bakım masrafları da ağır olabiliyor.

Etkisi ağır olan salgının tedavi süreci hem maddi hem manevi olarak yıpratıyor. Doğal olarak özel sigorta ve tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında olanlar koronavirüs tedavisi sigorta kapsamında olup olmadığını araştırıyor. Salgın tedavisi hem özel sağlık sigortası hem de tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında yer almıyor.

Salgın Hastalıkta Sigorta Süreci Koronavirüs Tedavisi
Salgın Hastalıkta Sigorta Süreci Koronavirüs Tedavisi

Salgın hastalığın ilk zamanları grip ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile yakın belirtiler gösteriyor. Koronavirüs teşhisi konulana kadar sigorta kapsamında olanların masrafları üst solunum yolu enfeksiyonları ve grip hastalığı teminatı bünyesinde karşılanıyor. Koronavirüs teşhisi konduktan sonra özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sigorta kapsam dışı kalıyor.

Salgın hastalıkta sigorta süreci devre dışı olması nedeniyle özel hastanelerde tedavi olmak isteyenler kendi imkânları ile masrafları karşılamak zorundadır. Ücretsiz tedavi hizmeti için Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu hastanelerde iyileşene kadar salgın tedavisi olabiliyor.

Başka İçerik:  Hayat Sigortası Bitmeden Poliçe İptal Edilir mi?

Koronavirüs Tedbirleri Nelerdir?
Koronavirüs Tedbirleri Nelerdir?

Koronavirüs Tedbirleri Nelerdir?

Özel sigorta kapsamında olmayan koronavirüs tedavisi Sağlık Bakanlığının yayımladığı genelge ile bakanlığın görevlendirdiği devlet, özel ve vakıf hastanelerinde ücretsiz yapılır. Belirlenen hastanelere yapılan başvurularda salgın tedavisinde hiçbir ücret talep edilemez. Vakanın tespit edildiği andan iyileşme sürecinin sonuna kadar olan tüm hizmetler ücretsizdir.

Bu sıkıntılı süreci yaşamamak için en iyi çözüm virüse yakalanmamaktır. Gerekli tedbirlere uyarak süreci sağlıklı bir şekilde atlatabiliriz. Mecbur kalmadıkça evden çıkılmamalıdır. Temizliğe ve hijyene dikkat edilmelidir. Ellerimizi bol su ve sabun ile yıkamalıyız. İnsanlar ile aramızda en az 2 metre sosyal mesafe olacak şekilde iletişim kuralım.

Koronavirüs Hayatımıza Nasıl Girdi?

Dünya tarihinde görülen en dirençli virüs türüdür. İlk vaka Çin’in Wuhan kentinde görüldü. Koronavirüs’ün yarasadan veya başka bir yırtıcı hayvandan insana bulaştığı düşünülüyor. İlk zamanlarda normal bir grip vakası gibi görülse de zamanla etkisini arttırdı. Virüs teşhisi konan insanların yaşadığı süreç ve artan ölümler sonrası bütün dünya alarma geçti.

Kısa sürede bütün dünyaya yayıldı. Bazı ülkelerde ücretsiz tedavi edilen hastalık bazı ülkelerde imkanı olmayanlar ölüme terkedildi. Bu süreçlere şahit olan insanlar özel sigorta koronavirüs teminatı var mı sorusunu araştırmaya başladı. Dünyanın hiçbir yerinde özel sigortalar salgın tedavisini karşılamıyor. Ülkemizde bakanlıkça belirlenen hastanelerde tedaviler ücretsiz yapılıyor.

Pandemi Koronavirüs Tedavisi Özel Sigorta Kapsamına Alınacak Mı?
Pandemi Koronavirüs Tedavisi Özel Sigorta Kapsamına Alınacak Mı?

Pandemi Koronavirüs Tedavisi Özel Sigorta Kapsamına Alınacak Mı?

Pandemi tedavisi özel sigorta kapsamı bünyesinde olmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Ancak hastalığı tanımaya yönelik bilimsel çalışmaların devam etmesi ve hastalığa karşı aşıların geliştirilmesi süreci yavaşlatıyor. Uzmanlar salgının etkisi geçse bile yok olmayacağını bu nedenle tedavi devlet veya özel sigorta kapsamında olması yönünde görüş belirtiyorlar.

Koronavirüs ile grip belirtileri yakınlık gösterir. Bu nedenle özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında olanlar kesin teşhis konulana kadar masrafları karşılanıyor. Karşılanan teminat grip veya üst solunum yolu enfeksiyonları içerisinde yer alır. Kesin teşhis konulduğu andan itibaren özel sigorta giderleri karşılamıyor.

Başka İçerik:  Doğum Sigortası Ne Anlama Gelir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap