Hafta Sonu EFT Olur Mu? Hesaba Ne Zaman Geçer?

Hafta Sonu EFT Olur Mu? Hesaba Ne Zaman Geçer? EFT, farklı bankalardan açılan hesaplar arası para transferi işlemi için kullanılan bir terimdir. Günümüzde sayısız insan, ATM’ye dahi gitmeden mobil bankacılık uygulamaları sayesinde EFT işlemi yapabilmektedir. Ancak bu noktada en çok merak edilenlerden biri de hafta sonu EFT olur mu sorusunun yanıtıdır.

Hafta sonu EFT olur mu sorusuna yanıt arayan bireyler, mesai saatleri dışında çoğu bankanın EFT işlemi gerçekleştiremediğini bilmelidir. Yani, bankanın kapalı olduğu ve merkez bankasına işlem talebi iletemediği zamanlarda EFT yapılmayabilmektedir. Ancak bazı bankalar, hafta sonlarında da EFT işlemi kabul etmektedir.

Hafta Sonu EFT Yapmak Mümkün Mü?

Bazı bireyler, hafta sonlarında EFT yapmak isteyebilmektedir. Hafta sonu EFT yapılabilir mi diye düşünen ve bankalar arası para transferi yapmak isteyen bireyler, bu noktada her bankanın hafta sonu işlem yapmadığını bilmelidir. Ancak tıpkı daha önce de belirttiğimiz gibi hafta sonu işlem yapılabilen bazı bankalar bulunmaktadır. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak ya da mobil uygulamasına giriş yaparak EFT işlemlerinin hafta sonu yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz.

Resmi Tatillerde EFT Yapmak Mümkün Mü?

Resmi Tatillerde EFT Yapmak Mümkün Mü?

Resmi tatiller, bankaların da çalışmadığı zamanları kapsamaktadır. Bu nedenle resmi tatillerde EFT yapılır mı diye merak eden bireyler, çoğu bankanın mesai dışında EFT yapmadığını ancak EFT talimatı alabildiğini bilmelidir. EFT talimatı, mesai saatleri dışındaki zaman dilimlerinde mobil bankacılık uygulamaları üzerinden EFT yapabilirsiniz. Ancak bu EFT işlemi, sisteme bir talimat olarak iletilecektir. Yani oluşturmuş olduğunu bu talimat, mesai saatinin başlamasıyla birlikte paranızın karşı hesaba aktarılmasını sağlayacaktır.

Resmi tatillerde yapılan EFT ne zaman hesaba geçer sorusunu yönlendiren bireyler, EFT yaptıktan sonra mesai gün ve saatinin başlamasını beklemelidir. Örneğin hafta sonu EFT işlemi yaparsanız, pazartesi günü saat 8.30’u beklemeniz gerekmektedir. Ancak eğer bankanız EFT işlemlerine mesai saatleri dışında da devam ediyorsa, bu tür beklemeler yaşamdan bankacılık işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.   

Hafta Sonlarında Yapılan EFT İşlemleri Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT işlemini hafta sonu yapmak durumunda kalan ve hafta sonu EFT olur mu sorusuna yanıt arayan bireyler, EFT işleminin hafta sonu talimat olarak yapılabildiğini bilmelidir. Mobil bankacılık uygulaması üzerinden mesai günleri dışında EFT yaparsanız, EFT’niz bir talep olarak sıraya alınacaktır. Mesai saatlerinin başlaması durumunda bu talebiniz gerçekleştirilecek ve farklı bankalar üzerinde açılan hesaplar birbirine para transferi yapabilecektir.

Mesaiden sonra yapılan EFT ne zaman hesaba düşer sorusunun cevabını merak edenler, mesainin tekrar başlaması halinde transferin tamamlanacağını bilmelidir. Örneğin Çarşamba günü mesai saatinden sonra EFT yapmak isterseniz, paranız bir sonraki gün saat 8.30’dan sonra karşı tarafa iletilecektir.

Mesai Saatinden Sonra EFT Yapılırsa Ne Zaman Hesaba Geçer?

Mesai Saatinden Sonra EFT Yapılırsa Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bankaların belirli bir mesai gün ve saatleri bulunmaktadır. Bu zaman dilimleri dışında gelen EFT gibi işlem talepleri, bir sonraki mesai saatine kadar gerçekleştirilmemektedir. Yani mesaiden sonra EFT yapılır mı sorusunun cevabı olumlu olsa da, EFT’nin iletilme zamanı için tekrar mesai saatinin beklenmesi gerekmektedir. Bu durum resmi tatiller, mesai saatleri dışında kalan zaman dilimleri ve hafta sonları için geçerlidir.

Hafta sonu EFT olur mu diye düşünen bireyler, herhangi bir sorun ya da bekleme yaşamamak için işlemlerini mutlaka mesai saatleri içerisinde yapmalıdır. Aksi halde mesai saatinin tekrar başlamasını beklemeniz gerekmektedir. Zira mesai saatleri dışında oluşturulan EFT talepleri merkez bankasına iletilmemektedir. Merkez bankasına iletilecek EFT talepleri, yalnızca mesai gün ve saatleri içerisinde tamamlanabilmekte ve böylece transfer sağlanmaktadır.

Hafta Sonu Yapılan EFT’yi İptal Etmek Mümkün Mü?

Hafta sonu yapılan EFT hesaba ne zaman geçer sorusunun cevabını öğrenen bireyler, mesai günleri dışında gönderimlerin kabul edilmemesinden dolayı talimat oluşturdukları EFT’leri iptal etmek isteyebilmektedir. Hafta sonu EFT talebinde bulunduysanız ve transferi iptal etmek istiyorsanız, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak talimatınızın kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Buna ek olarak transfer işlemi yapacağınız bankanın mobil uygulamasını kullanarak da iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Mobil uygulamada talimat ya da işlemler olarak belirtilen bölüme giriş yapmanız ve daha sonra son EFT talebini iptal etmeniz, yaptığınız EFT’nin kaldırılmasına ve paranızın banka hesabınızda kalmasına yardımcı olacaktır.

Hafta Sonu EFT Ücreti Kaç TL 2022

Hafta Sonu EFT Ücreti Kaç TL 2022

Mesai gün ve saatleri dışında başka bir bankadan açılmış bir hesaba transfer işlemi yapmak isteyen bireyler, hafta sonu EFT ücreti konusunu da araştırmaktadır. Eğer bankalar arası yapacağınız transfer işleminde kullanacağınız yöntem EFT ise, bankanız tarafından belirlenmiş olan EFT ücretleri sabit kalacaktır. Yani, mesai günlerinde 5 TL EFT ücreti alınıyorsa, hafta sonlarında da 5 TL kesinti yapılmaktadır. Ancak zaten EFT’ler mesainin başlamasıyla birlikte gönderilmektedir.

Bankalar arası para transferi için FAST gibi yöntemleri kullanacaksanız, mesai günü dışında da olsanız paranız karşı tarafa anlık olarak iletilecektir. Bu noktada transfer ücreti, FAST sistemine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bankanızın işlem ücretlerine göz atarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap