EFT Gönderdim Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım?

EFT Gönderdim Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım? EFT, günümüzde en çok yapılan bankacılık işlemlerinden bir tanesidir. Farklı bankalar üzerinden açılan hesapların birbiri arasında para transferinin yapılmasını sağlayan EFT, kimi zaman gönderim sağlamamakta ve EFT işlemi yapmak isteyen vatandaşların sorun ile karşılaşmasına neden olabilmektedir. Bu noktada EFT gönderim hesaba geçmedi gibi cümleler kurulabilmektedir.

EFT gönderim hesaba geçmedi gibi bir sorun ile karşı karşıya kaldıysanız, bu durumun birden fazla nedenden dolayı meydana gelebileceğini bilmelisiniz. Zira günümüzde hem teknoloji hem de banka sistemleri oldukça gelişmiş durumda olduğu için EFT’lerin kabul edilmemesinin sistemsel arızalardan kaynaklanması düşük bir ihtimaldir. EFT gönderdim gözükmüyor gibi sorunlar, mesai saatlerinin dışında işlem yapılmaya çalışılması, mobil bankacılık uygulamasında bir aksaklık yaşanması, bakiye yetersizliği, işlem kısıtlaması gibi pek çok farklı nedenden meydana gelebilmektedir.

EFT Gönderdim Ama Alıcıya Gitmedi Ne Yapmalıyım?

EFT gönderim hesaba geçmedi sorunu yaşayan hesap sahipleri, bu noktada EFT işlemine engel olan sorunu tespit etmelidir. Sorunun kaynağını bulursanız, bu sorunu ortadan kaldırmanız ve EFT işlemlerinizi yapabilmeniz çok daha kolay olacaktır. Aşağıda yer alan listede EFT gönderim sorunlarına neden olabilen bazı faktörler belirtilmektedir. Bu etkenlere göz atarak sizin EFT işleminizin neden gönderilmediğini tespit edebilirsiniz.

  1. EFT göndermek istediğiniz tutar, banka hesabınızda bulunmuyorsa, EFT işleminiz onay almayacaktır. İşleminizin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için EFT gönderimi yapacağınız tutar ve işlem ücreti bedelinin hesabınızda var olması gerekir.
  2. EFT gönderim hesaba geçmedi sorununu yaşamanızın bir diğer sebebi ise internet bağlantınızın yavaş veya kesintili olması olabilir. Zira siz EFT işlemi yaparken bağlantınız kopuyorsa ya da yüklenme hızında yavaşlık görülüyorsa EFT talebiniz banka sisteme iletilmeyebilir.
  3. Eğer bankanızın sisteminde ya da mobil bankacılık uygulamasında herhangi bir arıza varsa, siz EFT talebini eksiksiz bir şekilde yapsanız da EFT gönderimi sağlanamayabilir. Bu durumda bankanızın sorunları çözmesini beklemeniz ve sorunlar giderildikten sonra EFT talebi oluşturmanız gerekir.
  4. EFT gönderim hesaba geçmedi cümlesini kuruyorsanız, bu durum EFT işlemini mesai günleri dışında gerçekleştirmeye çalışmanızdan kaynaklanabilir. Mesai saatleri dışında talebi oluşturulan EFT işlemleri, bir sonraki mesai gününde gönderilebilmektedir.
  5. Karşı hesabın IBAN numarasını yanlış yazmış olabilirsiniz. Yanlış yazılmış IBAN ile işlem yapmaya çalışırsanız, EFT talebiniz havuzda takılı kalabilir.
  6. EFT işlemlerinde alıcı hesap ad ve soyadını yanlış yazmanız da EFT gönderdim para hala hesabımda sorunu yaşamanıza sebebiyet verebilir.
  7. Günlük EFT gönderim limitini aştıysanız, bankanız EFT işleminize onay vermeyebilir. Günlük EFT limitinizi arttırabilmek için bankanız ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Yukarıda da görülebildiği gibi EFT gönderiminin kabul edilmemesinin pek çok farklı nedeni olabilmektedir. Bu sorunun kaynağını bularak düzenlemeler yapabilir ve sorunsuz bir şekilde EFT işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Gönderim Ne Zaman İletilir?

EFT Gönderim Ne Zaman İletilir?

EFT gönderdim ne zaman gelir sorusuna yanıt arayan bireyler, bu noktada EFT iletim saatlerinde değişkenlik olabileceğini bilmelidir. Mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilen EFT işlemleri, 15 ila 30 dakika içerisinde alıcıya gönderilmektedir. Ancak resmi tatillerde, hafta sonlarında ya da mesai saatleri dışında yapacağınız EFT işlemleri, mesainin başlamasıyla birlikte alıcıya iletilmektedir. Örnek vermek gerekirse, Cuma akşamı yaptığınız EFT pazartesi sabah saat 8.30’dan sonra, yani mesai saatinin başlaması ile alıcıya gönderilecektir. Zira bankalar faaliyet göstermedikleri zaman dilimlerinde EFT taleplerini merkez bankasına iletememektedir.

EFT gönderim hesaba geçmedi cümlesini kuruyorsanız, bu durumun sebebi mesai dışında yaptığınız EFT’ler olabilir. Bu durumda mesai dışı EFT işlemlerinizde talep oluşturulabilmekte ve bu talepler mesai başlar başlamaz gerçekleştirilmektedir.

EFT Havuzu Nedir Ne İşe Yarar?

EFT gönderdim geri geldi sorunu yaşıyorsanız, bu durumun pek çok sebebi olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. EFT işlemini doğru yapmamanız durumunda, talebiniz EFT havuzuna takılabilmektedir. EFT havuzu nedir sorusunu yönelten bireyler, bu havuz sisteminin işlemlerin doğru yapıldığından emin olabilmek amacıyla uygulandığını bilmelisiniz. Yani, IBAN ya da alıcı adını yanlış veya eksik yazarsanız gönderimde eşleşme sağlanamayacaktır. Bu durum, talebinizin EFT havuzunda takılı kalmasına, göndermek istediğiniz tutarın ise tekrar hesabınıza iletilmesine sebep olacaktır.

EFT havuzu, müşterilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için uygulanmaktadır. İsim, IBAN gibi gönderim bilgilerinin eşleşmemesi durumunda yanlış para transferlerini engellemek için EFT talepleri bir havuza iletilmekte ve kontrol edilmektedir. Yanlış veya eşleşmeyen iletimlerde EFT işlemi onay almaz ve EFT gönderim hesaba geçmedi sorunu yaşanır.

EFT Gönderdim Ancak Para Hesabıma Geri Geldi

EFT Gönderdim Ancak Para Hesabıma Geri Geldi

EFT gönderimi yaptıysanız, ancak gönderim yaptığınız tutar hesabınıza tekrar geri geldiyse, bu noktada alıcı bilgilerini yanlış yazmış olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ancak alıcı bilgilerinizi kontrol etmenize rağmen EFT gönderim hesaba geçmedi ya da geri geldi sorunu yaşıyorsanız, bankanız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Zira bankanın sisteminde çalışma ya da bir aksaklık yaşanıyor olabilir. Bankanız, durumu kontrol edip sorunlarınızın giderilmesine ve sorunsuz EFT işlemi yapabilmenize yardımcı olacaktır.   

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap