Gaza İyi Gelen Gaz Çıkartan Yiyecekler

Bazı besinler gaz yaptığı gibi kimi yiyecekler de gaza iyi gelir. Nane ve rezene gibi bitki çayları ise şişkinliği giderir. Diğer bitkisel yöntemler yazımızda.

Gaza İyi Gelen Besinler

Gaz sorunu yaşayan insanların aslında temel anlamda bir rahatsızlıkları olduğunu söylemek yanlıştır. Tabi belirli bir düzeyin üzerinde olduğunda gastrit ve benzeri bir sindirim sorununun olmadığından emin olmak için doktora başvurulmalıdır. Öncelikle her insan için geçerli olan temel bir kaideye dönüşen günlük gaz üretimi hakkında konuşmak gerektiğini düşünüyoruz. Garip gözükse de insan vücudu sağlıklı bir biçimde günde yaklaşık 1.5 litre kadar gaz üretir. Üretilen bu gaz farkında olmadan ya da farkında olup bilinçli bir biçimde 15 kez vücuttan dışarı atılır. Bu bazen yellenme ile bazen ise geğirme yoluyla vücudun dışına çıkabilir. Gazı olan kişilerde gaz sıkışıklığı ya da sancı çok net bir biçimde görülebilir. Hatta bu sorunu kronik olarak yaşayan insanların gaza iyi gelen yiyecekler arayarak çözüm oluşturmaya çalıştığına şahit olabiliriz. Aslında sorunun çözümü gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak kadar basittir. Bu sizin sindirim sisteminizin çalışma mekanizmasıyla ve vücudunuzun besinlere verdiği tepkilerle de orantılı bir durumdur. Gaza iyi gelen besinler gibi gaz yapan yiyecekler de herkes için aynı etkiyi göstermeyebilir. Hatta gaz sancısı neden olur diye merak edenlerin öncelikle hassasiyetlerine odaklanmaları gerektiğini her zaman söylemekteyiz.

Gaz Çıkartan Gıdalar

Gaz çıkartan besinler arasında çok sayıda öneri olmasına karşın herkesin bunları uygulamadığını da biliyoruz. Farklı ürünlerle bunu daha kolaya indirmeye çalışan kişilerin daha büyük sorunlarla da karşılaşması mümkün olabiliyor. Farklı sindirim kolaylaştırıcı katkı maddeleri bunun başında yer alıyor. Eğer sindirim sisteminizin düzenli çalıştığından eminseniz gaz problemi yaşamamanız gerekir. Tabi bu beslenme alışkanlıklarıyla da doğrudan ilgilidir. Fakat burada gaza iyi gelen şeyler olarak tanımlayıp gaz çıkarmanıza yardımcı olabilecek tüm etkenleri bir arada toplayacağız.

Nane

Gaz sorunu yaşayanlara ilk önerilen bitkiler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda nane nefes açıcı ve ferahlatıcı bir etkiye de sahip olduğu için bu tip durumlar için ilk tercih olabiliyor. Farklı baharatlara oluşturulan özel bitki karışımlarının, çay seçeneklerinin değerlendirilmesi gaz çıkaran içecek olarak size seçenek sunabilir. Nane’nin reflüyü tetiklediğini unutmayın.

Zencefil

Bir miktar zencefilin gaz sorununu hafifletebileceğini belirtebiliriz. Çünkü sökücü etkisiyle kısa sürelerde etki gösteren bir yapıya sahiptir. Zencefil kullanarak gaz sorununuzu büyük ölçüde yenebilirsiniz. Eğer ciddi bir sindirim sistemi sorununuz yoksa, ayrıca gastrit gibi rahatsızlıkların teşhisi konmadıysa zencefil tüketmek işinize yarayacaktır.

Rezene

Doğal olduğu sürece rezene çayını demleyip gaz sancısı çektiğinizde kullanabilirsiniz. Herkesin merak ettiği alternatif gaz çıkaran içecekler arasında yer aldığını söylerken rahatlatıcı etkisinin de büyük olduğunu dile getirelim.

Farklı Çaylar

Siyah çay olarak bilinen içeceği sıcak tüketmek yine gaza iyi gelen yiyecekler arasında olmasa da içecek bakımından oldukça etkilidir.

Lifli Gıdalar

Besin lifi yüksek gıdalar tüketmek sindirimi zorlaştırabilir. Zor çalışan ve yeterli düzeyde olmayan bir sindirimin ise gaz oluşumuna sebep olduğu bilinir. Gaz sorunu yaşadığınız dönemde tercih ettiğiniz besinlerde yüksek lif oranı varsa bunları azaltmanız önerilmektedir. Aksi halde gaz sorununuz sürekli olarak artacaktır.

Yoğurt

Her gün bir kase yenmesi gereken yoğurdun gaz oluşumunda rol oynayabileceğini unutmayın. Ki tükettiğiniz yoğurdu kesmek ya da probiyotik yoğurt ile değiştirmek bir çözüm yolu olarak düşünülebilir.

Alternatif Gaz Çıkaran Yöntemler

Gaz sorununuzu çözebilmek adına yemek yedikten sonra sindirimi kolaylaştırmaya çalışmalısınız. Bunu yapabilmenin en kolay yolu ise yürüyüş yapmaktır. Yemeklerin ardından yarım saatlik düşük tempo yürüyüş bile bunun için yeterli olabilir. Aynı zamanda öğünleri arttırmak ve ara öğün eklemek, bunun dışında da besinleri iyice çiğneyerek yutmak sizin için önemli bir gelişim kat etmenizi sağlayabilir.

Gaz Yapan Yiyecekler

Gaza sebep olan yiyecekler arasında çok geniş bir liste vardır. Üstelik işin bünye boyutunu da es geçmemek gerekiyor. Bildiğiniz gibi gaz yapan yiyecekler herkes için aynı etkiyi göstermeyebilir. Bazen kişilerde gaz oluşumu besinlere duyulan hassasiyet ve sindirim sistemi sorunlarından kaynaklanabilmektedir. Yine de vücutta gaz miktarını arttıran yiyecekler arasında herkesin bildiği ve pek bilinmeyen besinler yer almaktadır.

Sebzeler

Karnabahar, soğan, brokoli, brüksel lahanası, enginar, kuşkonmaz.

Bakliyat

Fasulye, mercimek ve baklagiller.

Meyveler

Şeftali, erik, armut, elma.

İçecekler

Bira, kola ve benzeri içeceklerin dahil olduğu tüm gazlı ve asitli içecekler.

Diğer Besinler

Krema, dondurma, tam tahıllı buğday ekmeği, kepekli tahıl ürünleri, süt ve süt ürünleri ve sakız. 46158