Eskihisar Topçular Feribot Ücreti

Eskihisar Topçular Feribot Ücreti Ülkemizde aktif olarak kullanılan deniz ulaşımı toplu taşıma araçlarından bir tanesi, deniz otobüsleridir. Deniz otobüsü aynı zamanda feribot ve arabalı vapur kelimeleriyle de ifade edilir. Deniz ulaşımında feribotun bu denli tercih edilmesinin nedenleri arasında ilk olarak, ücret tarifesinin cazipliği, rahat ve konforlu yolculuk etme gibi özellikler ön plana çıkar.

Eskihisar yani Gebze ile topçuları yani Yalova ili arasında ulaşımı deniz yolu dışında gerçekleştirmenin iki yolu vardır. İlk yol; körfezin etrafını dolanmak, ikinci yol da Osmangazi köprüsünü kullanır. Eğer körfez yolu tercih edilirse, zaman ve yakıt olarak tasarruf etmek pek mümkün değildir.  

Ortalama bir hızla bu geçiş sağlandığında 1 saati geçen bir yolculuk süresi bulunur. Diğer seçenek olan Osmangazi köprüsünü kullanan bir sürücü ise yaklaşık 20 dakikada geçiş yapabilir,  fakat Osmangazi köprüsünden geçmeye karar veren bir sürücü,  ücret olarak feribotun en az 3 katını gözden çıkarması gerekir. Feribotların bilet ücreti, köprüye kıyasla oldukça uygundur.

Feribotun sefer süresi ise hava koşullarına göre değişiklik göstermekle beraber, ortalama 35, 45 dakikadır. Zaman ve para dışında ek olarak feribot tercih etmenin bir diğer güzel avantajı ise, denizin kokusu ve martıların yarattığı o nostaljik havayı solumaktır. Tüm bu detaylara göz atarak kendinize en uygun rotayı çizebilirsiniz.           

Feribot Sefer Saatleri
Feribot Sefer Saatleri

Eskihisar Feribot Sefer Saatleri

Eskihisar – topçular feribotlarında feribot saatleri belli bir aralıkta değildir. Talep ve hava koşullarına göre anlık olarak dahi değişiklik gösterebilir. Havada ki olumsuz koşullardan dolayı iptal olan seferler, seferi takip eden en fazla 1 saat içinde telafi edilir. Feribot seferleri haftanın yedi günü 24 saat boyunca karşılıklı yönlerde olarak ortalama yarım saatte bir gerçekleşir. Tüm feribot hatları arasında yoğunluğun en fazla olduğu feribot hattı bu hattır.

Başka İçerik:  Ağır Hasar Kaydı Nedir? Nasıl Belirlenir?

İstanbul deniz otobüsünün fiyatları, hattın rotasına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Aynı zamanda, feribotlar şahsi araçla kullanılabileceği gibi, şehirlerarası otobüsler tarafından da kullanılır. fiyatlandırma yapılırken dikkate alınanlar, araçta ki kişi sayısı ve aracın türüdür. Örneğin otomobil kullanarak yani binek bir araç kullanarak alacağınız biletin fiyatı, kamyonet ya da motosiklet gibi taşıtlardan farklıdır.

Deniz Otobüsü Firmaları
Deniz Otobüsü Firmaları

Deniz Otobüsü Firmaları

Arabalı vapur firmaları düşünüldüğünde akla ilk gelen şirket, İDO yani İstanbul deniz otobüsüdür. İkinci ve üçüncü sırada ise Budo ve Gestaş yer alır. Budo, Marmara bölgesinde ikinci en aktif kullanılan firmadır. Açılımı ise Bursa Deniz Otobüsü şeklindedir. Bursa ilinin Mudanya ve Güzelyalı ilçelerinde bulunan iskelelerinden hareket eder.

Gestaş ise Çanakkale ve adalar bölgesinde hakimdir. Çanakkale il merkezinden ve farklı ilçelerinde bulunan iskelelerinden hareket eder. Bursa deniz otobüsünü kullanarak, Avşa, adalar ve İstanbul gibi yerlere seyahat edebilirsiniz. Her geçen gelişmekte olan bu firmalar, güzergahlarına her geçen yeni bir durak daha ekleyerek, bu alanda oluşan açığı kapatmaya devam etmektedir.

Feribotların Çalışma Saatleri
Feribotların Çalışma Saatleri

Feribotların Çalışma Saatleri

Feribot seferleri Gestaş ve Budo da değişkenlik gösterir. Seçilen güzergaha, hava koşullarına ve yolcu yoğunluğuna göre,  bağlı olarak saat başı da olabilir, hafta da 3 gün tek saat ile de sınırlandırılmış ya da haftanın belirli günleri ek seferler düzenlemişte olabilir. Yazıda yer verilen tüm deniz ulaşımı firmalarının detaylandırılmış feribot saatleri, kendi internet sitelerinde yer alır.

Bu adreslere erişim sağlayarak, gitmek istediğiniz yol haritasına en uygun deniz ulaşımını seçebilirsiniz. Feribot iskelelerine giderek ya da firmanın web sitesinden,  güzergah ve çalışma saatleriyle ilgili detaylı bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Eskihisar Topçular Bilet Nasıl Alınır?
Eskihisar Topçular Bilet Nasıl Alınır?

Eskihisar Topçular Bilet Nasıl Alınır?

Feribot için bilet almanın eskiden tek yolu, deniz terminaline giderek gişeden bileti satın almaktı. Günümüzde ise her firma için geçerli olmasa da özellikle İDO için alacağınız biletlerin tamamını internet üzerinden online olarak satın alabilirsiniz. Eskihisar – Tavşanlı güzergahında ulaşım sağlamak için ise yeni kurulmuş, Negmar denizciliğe ait feribotları tercih edebilirsiniz.

Başka İçerik:  ÖTV İndirimi 2022 Yılında Uygulanacak mı?

Henüz ulaşım ağı geniş olmasa da verdiği güzergah avantajından dolayı tercih edilmektedir. Online bilet almak için ihtiyacınız olan, kimlik bilgileri ve kredi kartıdır. Ödeme işleminin ardından verdiğiniz iletişim adreslerine biletiniz barkotlu olarak yollanır. Bu sayede gereksiz kağıt israfından kaçınırken aynı zamanda da bileti kaybetmek gibi bir durumla karşılaşılmaz.

Bilet Nasıl İptal Edilir? 
Bilet Nasıl İptal Edilir? 

Bilet Nasıl İptal Edilir? 

Herhangi bir sebepten aldığınız bileti iptal etmek isterseniz, karşılaşacağınız birkaç prosedür bulunur. İlk olarak, feribot seferi hareket saatine ne kadar yaklaşırsa bileti iptal etme ihtimaliniz o kadar azalır. Elbette bu durum her feribot seferi için farklı saat aralıkları sunar.

Örnek verecek olursak, gün içerisinde tek bir sefer düzenleyen bir deniz otobüsünden biletinizi aldıysanız, bileti; hareket saatinden en geç  6 saat öncesine kadar iptal ettirmiş olmanız gerekir. Harekete 6 saatten az bir zaman kaldıysa, bilet iptali gerçekleşmez. Günler öncesinden alınan biletleri de sefer saatinden en az 24 saat önce iptal etmek gerekir.

97600