Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir ve Neden Yapılır?

Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir ve Neden Yapılır? Egzoz emisyon ölçümü uygulamasının nasıl olduğu ve niçin yapıldığını öğrenmeden önce egzoz emisyonu kavramından bahsetmek gerekir. Egzoz emisyonu, motorlu araçların kullandığı yakıtın yanması ile ortaya çıkan kimyasalların neden olduğu hava kirliliğini tanımlayan kavramdır. Egzoz emisyon ölçümüyle araçların egzozlarından çıkan gazlar nedeni ile oluşan hava kirliliğinin azaltılması ve önlenmesi hedeflenir.

Trafikte seyir halindeki araçların egzozlarından çıkan gazların neden olduğu hava kirliliğinin önüne geçilmesi ve zararlı etkilerin çevreye zarar vermemesi amacıyla yapılan ölçümlere egzoz gazı muayenesi (Emisyon testi) denir. Otomobiller her ne kadar çevre dostu olarak üretilmeye çalışılsa da yine de doğaya bir miktar zehirli gaz salımı yapar. Emisyon ölçümü de bu gazları belli bir sınırın altında tutmak için yapılır.

İnsan sağlığına ve de çevreye zararlı olan egzoz emisyonu, çeşitli hastalıkları da beraberinde getirir. Bu ölçümler, doğa ve insan sağlığının korunmasının yanı sıra yakıt tasarrufu yapmak için de yapılır. Motorlu araçların trafikte havaya yaydıkları gaz miktarını belirli sınırlar içerisinde tutmak için yapılan emisyon ölçümü TÜVTÜRK tarafından yapılan bilgilendirmeler ışığında uluslararası standartlarda gerçekleştirilir.

Egzoz emisyon ölçümü ne şekilde yapılmalı sorusu araç sahipleri tarafından en çok merak edilen sorulardan birisidir. Belirli aralıklarla yapılması gerekmekte olan bu ölçüm, çevre temizliği bakımından oldukça önemli bir role sahiptir. Yapılan ölçüm ile aracın trafiğe çıkması için uygun olup olmadığı belirlenir. Emisyon ölçümü, egzoz gazı salınım değerlerinin yüksek devir ve rölantide ayrı ayrı ölçülmesiyle gerçekleşir. Değerler, belirtilen sınırlar içinde yer alıyorsa araç trafiğe çıkmaya hak kazanır ve sorunsuz bir şekilde muayeneden geçer.

Başka İçerik:  Ferdi Kaza Sigortası Neden Yaptırılmalı?

Emisyon ölçümü değerleri sonucu yasalar tarafından belirlenen oranın üzerinde çıkarsa araç muayeneden geçemez demektir. Bu durumda problemli olan oranlar için gerekli işlemler yapılıp sorunlar giderildikten sonra aracın yeniden ölçüm için muayeneye getirilmesi gerekir. Egzoz ölçümü yaptırmayan taşıtlar periyodik araç muayenelerinde ağır kusurlu sayılır. Ayrıca araç sahipleri hem yakıt tasarrufu sağlama fırsatını kaçırır hem de yüksek emisyon değerleri ile hava kirliliğine neden olur.

Egzoz Emisyon Ölçümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Egzoz Emisyon Ölçümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Egzoz gazı emisyon ölçümü hakkında bilinmesi gerekenler arasında ön plana çıkan ilk konu ise emisyon ölçümü nerede yapılır sorusu olur. İlgili kurumlar tarafından hazırlanan yönetmelik kurallarına göre bu ölçümler, Türkiye’nin 81 ilinde yer alan TÜRKTÜV Araç Muayene İstasyonlarında yaptırılmaktadır. Türkiye’de bu işte tek yetkili olan ve uluslararası standartlarda motorlu araç muayenesi hizmeti veren TÜRKTÜV, sabit egzoz emisyon ölçüm istasyonları ile motorlu araç sahiplerine kolaylık sağlar.

Bilinmesi gereken bir diğer konu emisyon ölçümünün zorunlu olarak yapılması gereken bir uygulama olduğudur. Araç sahipleri ölçüm yaptırmadığı zaman trafik kontrolleri sırasında bu durumun tespit edilmesiyle beraber para cezası ödemek zorunda kalabilir. Ayrıca emisyon ölçümü yaptırılmayan araçların muayenelerde kusurlu sayılacağı da unutulmamalıdır.

Emisyon ölçümünün ne zaman yenilenmesi gerektiğini unutan araç sahipleri ise e-Devlet üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı egzoz emisyon ölçüm sorgulama sayfasından gerekli bilgileri kontrol ederek ne zaman yapılması gerektiğini görebilme imkânı sağlar.

Egzoz Emisyon Ölçümü ile İlgili Önemli Bilgiler

Egzoz gazı emisyon ölçümü ile ilgili önemli bilgiler şunlardır:

 • Emisyon ölçüm sonuçlarını olumlu yönde etkileyen önemli faktörlerden biri aracın periyodik bakımının yaptırılmış olmasıdır.
 • Ölçüm yaptırılmadan önce egzoz sisteminde bulunan çatlak ve deliklerin onarılması, konvektörlerin ve bağlantı noktalarının sağlam olması gerekir.
 • Egzoz sisteminde hasar bulunan araçların ölçümlerinin onaylanmayacağı unutulmamalıdır.
 • İlk muayene süresi daha dolmamış olan ilk defa tescil edilen yeni motorlu araçların emisyon ölçüm tarihleri, ilk muayenedeki geçerlilik süresiyle aynıdır.
 • Egzoz emisyon ölçüm fiyatları her sene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından özel olarak hesaplanır ve belirlenir.

Başka İçerik:  Zorunlu Trafik Sigortasında Azami Prim 2022

Gelecek nesiller için aracınızın egzoz emisyon ölçümünü zamanında yaptırarak daha sağlıklı ve güvenilir bir çevre bırakabilirsiniz. Yakıt tasarrufu sağlayan ve araç muayenesinde özel avantajları birlikte getiren bu ölçümün yanı sıra kendinizi, sevdiklerinizi ve aracınızı koruma altına almak için ihtiyacınız olan araç sigortaları hakkında detaylı bilgi almak ve teklifleri karşılaştırmak istiyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

Egzoz Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Egzoz Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ölçüm için gerekli belgeler aracınızın tescil belgesi ve aracın sahibi olan kişinin nüfus cüzdanı, pasaport ve ehliyetidir.

Emisyon Ölçümü Zorunlu Mudur?

TÜVTÜRK ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak olarak yayınlanan yeni yönetmeliğe göre muaf olan araçlar hariç tüm motorlu taşıtların egzoz emisyon ölçümünü yaptırması zorunludur.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Uygulamasından Muaf Olan Araçlar Hangileridir?

 • Moped tarzı araçlar ile motosikletler,
 • Tarım ve orman için kullanılan traktörler,
 • 1979 yılına ait araç ve öncesindeki dizel motorlu taşıtlar,
 • Elektrikli olan ve hibrit olan araçlar,
 • Hidrojen yakıtı kullanan taşıtlar egzoz gazı emisyon ölçümünden muaftır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Süresinden Önce Yenileme Zorunluluğu Olan Durumlar Nelerdir?

Emisyon ölçüm süresi geçerli olduğu halde ölçümün yenilenmesi gereken durumlar şunlardır:

 • Yakıt sistemi değiştirilen araçlar
 • Kaza yapan aracın sonrasında trafik kolluk güçleri tarafından muayeneye sevki yapılan araçlar
 • Aracın sınıfını ve kategorisini değiştirmeye sebep olan şasi tadilatı yapılan araçlar
 • Motorunun gücü ve motor değişikliği yapılmış araçlar ile tadilatların yapıldığı araçlar
Emisyon Ölçümü Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

Emisyon Ölçümü Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

Emisyon ölçümünün yapılma zamanları araçlar arasında değişkenlik gösterir. Binek ve resmî otomobiller, üçüncü yaşını doldurduktan sonra ilk muayenesini yaptırmalıdır. Sonra da her iki yılda bir ölçüm yaptırması gereklidir. Ticari araçlar ve diğer motorlu taşıtlar ise bu ölçümü her yıl yaptırmak zorundadır. Egzoz emisyon ölçümü geçerlilik süresi de bu ölçüm zamanlarına göre belirlenir.

Başka İçerik:  İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Egzoz Emisyon Ölçümü Ne Kadar Sürer?

Egzoz emisyon ölçümü ne kadar sürer diye soranlara cevaben tahmini bir süre olmakla birlikte yaklaşık 15-20 dakikadır. Fakat bu süre bazı durumlarda değişkenlik gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap