Egzoz Emisyonunun Çevreye Verdiği Zararlar Nasıl Azaltılır?

Egzoz emisyonu, içten yanmalı motorların olduğu araçlarda oluşulur. Bu egzoz emisyonu çevreye, doğa ve insan sağlığına büyük zarar verir. Sürekli olarak araç sayılarını artması, çoğu kişinin toplu taşımaları tercih etmemesi, pandemi sebebi ile toplu taşıma kullanmak istemeyen kişiler kendi arabalarını kullanmaya veya araba almaya çalışıyor. 

Bu da egzoz gazının artmasına ve dünyamızın kirlenmesine sebep olur. Artan egzoz emisyon yaşamımızı tehlikeye atarken uzmanlar bu durumu durdurmak için çalışmalar yürütüyor. Yapılan çalışmalardan ilki katalitik konvertörler, partikül tutucu filtreler ve seçici katalitik indirgemelerdir. Bu çalışmalar taşıtların verdiği zararın önüne geçilmesi için yapılır. İnsanlar doğayı korumak ve egzoz emisyonunu azaltmak zorundadır. 

Evlatlarını iyi bir gelecek bırakmak isteyen kişiler kaliteli yakıt tercih etmelidir. Araçlarının periyodik kontrollerini muhakkak yaptırmalıdır. Ölçümlerde yüksek çıkan egzoz emisyonlarına bir an önce gerekli işlemler yapılmalıdır. Mümkün oldukça toplu taşımalar tercih edilmelidir. Bisiklet gibi doğaya zarar vermeyen araçlar kısa mesafelerde tercih edilmelidir.

Egzoz Emisyonunun Çevreye Zararları Nelerdir?

Araçlar ile çevremizi oldukça fazla kirletiyoruz. Araçların hava kirliliğine sebep olan egzoz emisyonları havaya karışarak doğayı ve insanı zehirliyor. İnsanlar egzoz gazının çevreye ve kendilerini verdikleri zararı tam olarak bilmiyorlar. Bu konuda insanlar bilinçlendirilmeli ve daha iyi çözümler getirilmelidir. Egzoz gazının çevreye zararları nelerdir sorusunun cevabı bilmeyen kişiler için bu soruyu cevaplayalım. 

Egzoz ile ortaya çıkan karbondioksit, azot oksitleri, kükürtlü bileşenler, partiküller insanlar için oldukça zarar verici maddelerdir. Bu bileşenler yalnızca insanları etkilemez hayvanları, doğayı, dünyayı tamamen etkiler. Çünkü çıkan egzoz gazı hava dağılır ve bu hava insanlar tarafından teneffüs edilir. İnsanlar ve hayvanlar bu sebeple zarar görür. 

Doğadaki bitkiler ise bu gazlar sebebi ile yok olabilir ya da gazları yapraklarında taşıyabilir. Tabii ki yapraklarda taşınan bu gazlar daha sonra insanlar tarafından tüketilebilir. Dünyamız için büyük bir zarar olan egzozun hemen egzoz emisyon değeri düşürme işlemi yapılmalıdır. Yapılmadığı takdirde iklim değişikleri ile birlikte canlılar yok olmaya başlayacak. 

Başka İçerik:  Araç Sigortaları Yeni Teknolojilerden Etkilenir mi?

Delinmeye başlayan ozon tabakası ile birlikte insanların yaşamı da tehlikeye atılacak. Oksijenin azaldığı karbonmonoksitin arttığı dünyamızda bu tehlikeli gazı soluyarak solum sistemimize zarar veriyoruz. Kanser gibi hastalıklara davetiye çıkarıyoruz ve bunu kendimize biz yapıyoruz. 

Egzoz Emisyonu Azaltmak İçin Araçlarda Kullanılan Yöntemler 

Tüm bu zararlar ile bilinçlendikten sonra egzoz ile bir savaş içerisine girebiliriz. Bunun içinde öncelikle Egzoz emisyonunu azaltmak için ne kullanılır sorusunu cevap bulmamız gerekiyor. Öncelikle teknoloji çağının getirdiği nimetlerden faydalanmak gerekir. 

Motorlu taşıtlar için yapılan katalitik konvertörler kullanılabilir. Bu azaltma yöntemi ise zararlı gazları zararsız hale getiren bir parçadır. Katalitik konvertörlerin farklı farklı türleri mevcuttur. Araçlarımız için kullanabileceğimiz diğer yöntemler ise egzoz gazi resirkülasyon sistemi ve karter havalandırma sistemidir. Bu sistem ile zararlı emisyonlar önlenir. 

Gün geçtikçe bu konuya artan duyarlılık ile birlikte farklı yöntemlerde beraberinde gelmiştir. Bunlardan bazıları yakıt buharlaştırma sistemi, termal egzoz reaktör sistemi ve partikül filtre sistemi gibi yöntemlerdir. Bu yöntemlerden yakıt buharlaştırma yönteminde zararlı gazlar karbon filtrelerde toplanır ve özel bir yöntem sayesinde yakılarak yok edilir. Bu sayede zararlı madde dünyaya ulaşmaz. 

Hidrokarbon hava ile temas etmediği için oldukça faydalı bir yöntemdir. Termal egzoz reaktör sistemi de en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Zararlı gazları zararsız hale getirir. En son bahsettiğimiz yöntem olan partikül filtre sisteminde ise seramik yüzeyli bir filtre kullanılır. Bu filtre ile %80 oranında zararlı gazlar engellenir ve bu zararlı gazlar filtrelere hapsedilir. 

Gün geçtikçe insanlar bu konuda daha bilinçlendirilmeye çalışıyor. Tehlike attığında olduğumuz ve ciddi sorunlar ile karşılaşacağımız egzoz gazına bir çözüm bulmak için uzmanlar sürekli olarak çalışıyor. 

Çevre ve insan sağlığını korumak isteyen insanlar egzozların bu dünyada yerini almaması için ağaçlar dikerek bir nebze oksijen üretimin yapılmasını sağlıyor. Fakat insanlar egzoz konusunda bilinçlenmez ise her geçen gün araç sayısı artarsa ağaçlarımız da bizi kurtaramaz hale gelecektir. İnsan ve çevre sağlığı için toplum bu konuda büyük bir sorumluluk almalıdır.

Başka İçerik:  Araba Geri Vites Atmıyor Neden?

Egzoz Emisyon Ölçümü İle Çevre Sağlığını Koruma Altına Alın 

Egzoz emisyon kontrol ölçümleri dünyamızın ne kadar tehdit altında olduğunu görebilmemiz için yapılan en önemli işlemlerden birisidir. Trafikte yerini alan motorlu taşıtlar zararlı gazları salınımına sebep olur. Fakat çevre ve insan sağlığı için bu salınım gazının belirli bir ölçüsünün olması gerekir. Belirli ölçülerde olmayan araçların derhal önemlerinin alınması sağlanır. 

Bu durum araç sahipleri içinde uygun olacaktır. Çünkü gerekli işlemler yapılarak yakıt tasarrufu da sağlanabilir. Bir araç sahibi emisyon ölçümünü düzenli olarak yaptırmazsa devlet tarafından para cezasına çarptırılır. Düzenli aralıklar ile bu işlemin yapılması gerekir. Toplumun sağlığı riske atılmamalıdır. 

Emisyon kontrol ölçümü yaptırmak isteyen bir kişi yasal olarak yetki sahibi olan bir emisyon ölçüm istasyonuna giderek ölçümlerini yaptırabilir. Bu ölçümlerdeki geçerlilik süreleri yönetmeliğe uygun olarak yapılır ve motorlu taşıtların yer aldığı kategoriye göre de değişiklik gösterebilir. 

Binek ve resmi otomobiller emisyon kontrol ölçümünü ilk üç yaş sonrasında her iki yılda bir yaptırmalıdır. Bunlar dışında kalan diğer motorlu taşıtlar ise ilk bir yaş sonrasında her yıl emisyon kontrol ölçümünü yaptırmalıdır. Aracın bu periyodik bakımlarını yaptırmak çevre için önemli bir adımdır. 

Egzoz Emisyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Egzoz emisyonu motorlu taşıtların yakıtın yanması ile oluşur. Bu gaz havaya karışarak kimyasal bir kirliliğe sebep olur. Araçlar sürekli olarak kimyasal gazları ve katı parçacıkları dünyaya bırakıyor. Bu da hava kirliliğinin oluşmasına sebep oluyor. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen egzoz gazı giderek daha da artıyor. Dünya üzerindeki araçlar düşünüldüğünde de her gün milyonlarca araç dünyayı zehirliyor. Fakat teknoloji ile artık buna son verebiliriz. 

Araç kullanmak yerine toplu taşıma tercih edilebilir. Toplu taşıma kullanmayı sevmiyor ise artık karbondioksit salınımına savaş açan araçları tercih edin. Elektrikli araçlar, hibrit model araçlar çevre dostu olan bu araçlar ile düşük emisyon değerine sahiptir. Egzoz gazları bu tür araçlar kullandığı zaman kontrol altına alınabilir. Silindirik biçimde yanan, kimyasal bileşen atımı fazla olan araçlardan kurtularak bu tür araçlara geçiş yapabilirsiniz. 

Başka İçerik:  Ev Çatısı Nasıl Güvenilir Olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap