DASK İşlemleri Tamamlanmadan Ev Kiralanır mı

DDASK İşlemleri Tamamlanmadan Ev Kiralanır mı Ev alırken gerekli işlemlerin yanı sıra ihtiyaç duyulan evraklara da dikkat etmek gerekir. Afet Sigortaları Kanunu kapsamında, evin elektrik, su, doğalgaz evraklarının yanı sıra zorunlu deprem sigortası yani kısaltılmış olarak DASK sigorta evrakı da gereklidir. Bu nedenden dolayı DASK işlemleri tamamlanmadan ev kiralama işlemi de gerçekleşemez. DASK nedir, ne işe yarar?

DASK, yaşam sürdürülen yapıda depremin sebep olduğu maddi anlamdaki hasarları karşılayan bir tür güvence sistemidir. Bu sistem sayesinde binada deprem sonrası oluşan hasarın deprem öncesindeki halini alması amaçlanır. Yani yapıda ikamet eden kişi DASK sigortası kapsamında cebinden para harcamadan maddi hasarları giderebilir. Şunu da belirtmek gerekir ki; DASK ve konut sigortası aynı şeyler değildir.

Zorunlu olarak deprem sigortası yaptıran bireyler, konut kredisi, deprem sonrası binanın hasar alması durumunda devletin sunduğu yardımlardan faydalanabilir. Kişi zorunlu deprem sigortası yaptırmazsa, deprem sonrası oluşacak tüm hasarlar kendisine aittir. Ayrıca zorunlu deprem sigortası yaptırmayan bireyler elektrik, su ve doğalgaz abonelik işlemlerini de gerçekleştiremezler. Fakat DASK sigortası mevcut ise kişiler tüm işlemleri halledebilir.

DASK İşlemleri Nasıl Yapılır?
DASK İşlemleri Nasıl Yapılır?

DASK İşlemleri Nasıl Yapılır?

DASK yani diğer ismi ile zorunlu deprem sigortası; yapıyı heyelan, yangın ve deprem gibi doğal afetlere karşı koruma altına alır. Ailesini ve yaşadığı alanı güvence altına almak isteyen konut sahipleri, sigorta acentesi ya da bağlı bulunduğu banka şubesine giderek DASK sigortası işlemlerini başlatabilir. Daha detaylı bilgi almak için DASK sigortası internet sitesi de incelenebilir.

Başka İçerik:  Binalar DASK Sigortası İle Güvende

DASK Sigortası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

DASK sigortası için gerekli evraklar duruma göre farklılık gösterir. Bu evrakları şu şekilde sıralamak mümkündür.

Sigortalı kişinin hazırlaması gereken evraklar;

 • İsim soy isim ve adres
 • TC kimlik fotokopisi
 • Sabit ve cep telefonu bilgileri
 • Tüzel kişiler için vergi numarası

Sigortalanacak yapı için hazırlanması gereken evraklar;

 • Kişinin açık adresi ve tapu bilgileri
 • Yapının inşa edildiği tarih
 • Yapı şekli
 • Toplam bulunan kat sayısı ve hasar durumu
 • Brüt olarak yüzölçümü bilgisi
DASK Sigortasının Kapsadığı Alanlar Nelerdir?
DASK Sigortasının Kapsadığı Alanlar Nelerdir?

DASK Sigortasının Kapsadığı Alanlar Nelerdir?

DASK sigortası kapsamında poliçede yer alan bazı alanlar güvence altına alınır. Yani deprem, tsunami, heyelan ve yangın gibi durumlarda yapının bazı bölgeleri koruma altına alınırken, bu bölgeler poliçede de bildirilmektedir. DASK ile korunma altına alınan bölgeler şu şekildedir;

 • Temel yapı
 • Duvarlar
 • Merdivenler
 • Ortak duvarlar
 • Bahçeye dayalı duvarlar
 • Asansörler
 • Taban ve tavan bölgeleri
 • Koridor ve antreler
 • Çatı
 • Baca
 • Tamamlayıcı bölgeler
DASK Sigorta Bedeli Nasıl Hesaplanır?
DASK Sigorta Bedeli Nasıl Hesaplanır?

DASK Sigorta Bedeli Nasıl Hesaplanır?

DASK sigorta primi hesaplanırken bazı kriterler göz önünde bulundurulur. Yapının yer aldığı il, ilçe, mahalle, binanın yapı tarzı, inşa yılı, toplam kat sayısı, dairenin yüz ölçümü ve yapıyla ilgili tüm bilgiler sigorta prim tutarını değiştirir. Detaylı hesaplama için en yakın banka şubesine gitmek daha doğru olacaktır.

Her sene tekrarlanması gereken deprem sigortası için asgari prim tutarı bulunmaktadır. Deprem riski bölgesine göre en riskli bölge olan 1. Bölgeler 110 TL, ikinci bölge 80 TL’den, üçüncü bölge 60 TL’den, dördüncü bölge 50 TL ve beşinci bölge 40 TL’den başlamaktadır. Aynı şekilde kat sayısı 8’den fazla olan bölgelerde de fiyat artış göstermektedir.

DASK Sigortasız Ev ve Konut Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

DASK Sigortasız Ev ve Konut Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

DASK, yaptırılması mecbur olan bir sigortadır. Konut sigortası ise zorunlu değildir. Her ikisi de evi korumaya yönelik olup kişilere farklı yönden avantaj sağlar. Beklenmeyen aksi durumlarda, yaşantınızı eskisi gibi sürdürebilmek, masraf yapmamak adına DASK ve konut sigortalarına gereken önemi vermeniz gerekir.

Başka İçerik:  Deprem Sigortası Hangi Bina Yapılarını Kapsar?

Konut sigortası talebe göre binanın içinde yer alan eşyaları da güvence altına almaktadır. Bina teminatı ile binanın içerisinde bulunan tesisat da güvence altına alınır. Öyle ki, beklenmeyen durumlarda ev hasar aldığı gibi eşyalar da hasar görebilir. Bu nedenle imkanlar doğrultusunda hem DASK hem de konut sigortası yaptırmakta fayda var. Konut sigortası fiyatları şirkete göre farklılık gösterir. Bunun için çok kapsamlı bir araştırma yapmak gerekir.

Aynı zamanda yaptıracağınız sigorta paketine göre de fiyatlar farklılık gösterir. Bazı paketler eşya ve tesisatı kapsamazken bazı büyük paketler hepsini kapsamakta olup fiyatlar da duruma göre artış gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap