Binalar İçin DASK’ta Yapım Yılının Önemi Nedir?

Binalar İçin Deprem Sigortasında Yapım Yılının Önemi Nedir? Birçok ülke gibi Türkiye de deprem bakımından riskli ülkelerin içinde yer alıyor. Pek çok doğal afet yanısıra depreme karşı da önlemleri almak gerekiyor. Gerek deprem sonrası maddi kayıpları gidermek gerekse de çevrenin güvenliğini sağlamak adına zorunlu deprem sigortasını yaptırmak her bireyin sosyal sorumluluğudur. DASK olarak bilinen deprem sigortasını yaptırarak tüm ev sahipleri evlerini sigortalatarak evlerinin tüm deprem temelli hasarlarını giderebilirler.

Deprem sigortasının bedeli sigortalanacak evin konumu ve diğer bazı etkenlere göre belirlenmektedir. Bu da demek oluyor ki her birey evini sigortalatmak istediğinde zorunlu deprem sigortası birden fazla etkene bağlı olarak hesaplanıyor ve evden eve de değişiklik gösteriyor.

Binalar için DASK’ ınızı Mutlaka Yaptırın
Binalar için DASK’ ınızı Mutlaka Yaptırın

Binalar için DASK’ ınızı Mutlaka Yaptırın Ülkemizin jeolojik yapısı gereği deprem gibi afetler çok sık yaşanmaktadır.  Bu yüzden de çok büyük maddi ve manevi kayıplara yol açabilen depreme karşı yaptırılan sigortanın her yıl yenilenmesi gerekmektedir.  Gelelim bu sigortanın hesaplanmasına. Açıkçası deprem sigortası için başvuran bireylerin evlerinin yapısına göre sigorta bedeli hesaplanmaktadır. Ücretlerdeki değişiklik binanın bulunduğu konuma, evin metrekaresine ve binanın yaşına göre çıkan hesaplamalara göre oluşturulduğundan ortaya çıkar.

En önemli ve ilk etken binanın bulunduğu konumdur. Bulunduğu bölgeye göre hesaplamalar baz alınır. Çok riskli bir bölgede yer alan bir binanın zorunlu deprem sigortası tutarı diğer daha az riskli bölgelere nazaran artış gösterir.  Yüksek riskli bir konumda yer alan bir binanın hasar görme ya da yıkılma olasılığı çok daha yüksek olacaktır. Doğal olarak yüksek riskli bir bölgede bulunan binalarla az riskli bir bölgede yer alan binalar arasında mutlaka bir ücret farkı oluşacaktır.

Başka İçerik:  DASK İşlemleri Tamamlanmadan Ev Kiralanır mı

Eğer binanın bulunduğu bölgede toprak yapısı sağlamsa ve düşük riskli bir bölgenin içinde kalıyorsa ödenecek olan DASK bedeli daha düşük çıkması muhtemeldir.

Deprem Sigortasını Etkileyen Faktörler

Zorunlu deprem sigortası yaptırırken bazı faktörlerin fiyatları etkilediğini belirtmiştik. En büyük faktörlerden biri de sigortalatılacak binanın bulunduğu konumdur. Fakat bundan da önemli olan bir şey varsa o da binanın yaşıdır. Bina yeni yapılıp yapılmadığına ya da prosedürlere uygun inşa edilip edilmediğine göre göre çıkan prim ücreti avantaj veya dezavantaj sağlayabilir.

Deprem geçiren binalarla eski yapılmış binalar depreme karşı çok direnç gösteremeyeceklerinden yeni inşa edilmiş binalara oranla prim ücretleri daha yüksek çıkacaktır. Buna göre binanın bulunduğu bölge ve binanın yaş faktörü ödenecek sigorta primi bedelini hesaplamada bir kriter oluşturacak ve buna göre bir fiyat belirlenecektir.

Bina yaşı büyük olan ev sahiplerinin evlerini deprem sigortasını mutlaka yaptırmalarında fayda vardır.  Çünkü yaşlı binaların afetlere karşı daha riskli olmalarından maddi kayıp yaşanması ihtimalinin önün ancak e bu şekilde geçilebilir. DASK sigortası yapıldığında yalnızca depreme değil deprem sonrası da olma ihtimali olan tsunami,  infilak ve yangın gibi vakalara karşı da bina güvenceye alınabilir.

DASK Bedeli Fiyatları
DASK Bedeli Fiyatları

DASK Bedeli Fiyatları

Konut DASK bedeli depremin ortaya çıkardığı ya da çıkarabileceği tüm maddi kayıpları poliçe kapsamında karşılamayı hedefler. Tapu işlemlerine ve ev alım satımlarında zorunlu olarak istenen DASK fiyatları binanın yaşına ve bulunduğu bölgeye göre hesaplanmaktadır.  Aynı zamanda dairenin metrekaresine göre fiyatlarda değişimler olabilir.

Ayrıca binanın yapısı da fiyatı etkileyen faktörlerdendir.  Yani binanın hangi malzemeden yapılmış olduğu bir diğer deyişle betonarme, çelik veya ahşaptan mı olup olmadığına göre ücretlerde farklılıklar meydana gelebilir. Artık online siteler üzerinden kişiler kendileri de hesaplama yapabilirler. Siteye giriş yapıp gerekli bilgileri de ekledikten sonra oldukça kısa bir süre içinde kolayca hesaplama yaparak ödenecek tutarı öğrenmek mümkün.

Başka İçerik:  Deprem Sigortası Hangi Bina Yapılarını Kapsar?

Poliçe sürelerine göre de değişen fiyatları hesaplayıp veya binanıza göre sorgulatıp ödenecek poliçe bedelini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Deprem sigortası yalnızca bireyi güvence altına almakla kalmaz aynı zamanda ülkemizde sağlıklı bir yapılanmaya da katkı sağlar.  Depremin oluşturacağı tüm olumsuz etkilere karşı bireylerin konutlarını güvence altına alan zorunlu deprem sigortası üç önemli etken olanbinanın yaşı, bulunduğu bölge veKonutun metrekaresine göre hesaplatılıp güvenilir bir sigorta firmasına yaptırılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap