Bireysel Emeklilik Sisteminde Bilinmesi Gerekenler

Bireysel Emeklilik Sisteminde Bilinmesi Gerekenler Bireysel emeklilik sistemi insanların çalışma hayatları boyunca iyi olan yaşam standartlarını emeklilik hayatında da yaşaması amacıyla kurulmuş olan özel bir emeklilik sigortası sistemidir. Zorunlu değildir, çalışan kişi isterse yaptırabilir. Ama kişiler bireysel emeklilik sistemine kayıt olarak yarınlarına yönelik yapabilecekleri birikim ve tasarruflar sayesinde daha rahat bir emeklilik dönemi geçirebilirler.

Bireysel emeklilik sisteminde birikim ve tasarruf yapmanın dışında da pek çok özellik bulunur. Sistemde yapılan birikimlerden borç alınmaz. Sisteme kayıtlı olan kişi haklarını başka bir kişiye devredemez. Bireysel emeklilik sisteminde emekliliğe hak kazanılması için 10 yıl boyunca bu sistemde kalınması ve 56 yaşını doldurulmuş olunması gerekir. Kişi dilerse başka bir sigorta şirketine geçiş yapabilir. Sistemdeki yatırımcı dilerse prim ödemelerine ara verebilir. Kişi bireysel emeklilik sisteminde 3 yıl sistemde kalmadan ayrılmak isterse devlet katkı payını almaya hak kazanamaz.

Bireysel emeklilik sisteminde belirtilen bu özelliklerin dışında sisteme kayıt olan kişiye pek çok avantaj imkânı sağlanır. Yatırımcı birikim fonlarını istediği zaman kontrol edebilir. Sisteme yaptığınız birikim ödemelerinizi dilediğinizde azaltabilir veya dondurabilirsiniz. Eğer ödemelerinizi azaltmanız durumunda tekrar arttırmak isterseniz arttırılabilir veya hesabınızı dondurduğunuz takdirde tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sisteminde birikim fonları vergiden muaf tutulur. Ayrıca hesabınıza yatırmış olduğunuz birikimleriniz %25 devlet katkı payı ile desteklenir. Yani her katkı payı için %25 devlet katkısı elde etmiş olursunuz. İstediğiniz zaman herhangi bir ücret ödemesi yapmadan bireysel emeklilik sistemi için kayıtlı olduğunuz sigorta şirketinizi değiştirebilirsiniz.

Başka İçerik:  Egzoz Emisyonunun Çevreye Verdiği Zararlar Nasıl Azaltılır?

Bireysel emeklilik sisteminde, birikim ve tasarruflar yapılarak kişi emeklilik döneminde alacağı emeklilik maaşının yanında ek bir gelir elde etmiş olur. Ayrıca elde ettiği bu ek gelir ile refah düzeyini yükseltebilir. Ekonomiye uzun vadeli kaynaklar yaratır, kamu ve sosyal güvenlik sistemini tamamlar. Ekonominin kalkınmasına ve istihdam artışının sağlanmasına yardımcı olur.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Nasıl Bir Emeklilik Geliri Elde Ederim?
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Nasıl Bir Emeklilik Geliri Elde Ederim?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Nasıl Bir Emeklilik Geliri Elde Ederim?

Çoğunluğumuz çalışma hayatında iken sıkılabilir ve çalışma hayatımızdan sonra nasıl emekli olacağımızı, rahat, huzurlu ve istediğimiz gibi bir emeklilik dönemi geçirip geçiremeyeceğimiz hakkında kaygılanır ve endişe duyarız. Hatta bazı durumlarda emeklilik döneminizde ihtiyaçlarınızı karşılamanız için verilen mevcut olan sosyal güvenlik sistemi primleri bazen yetersiz kalabilir. Tam da bu gibi durumlarda bireysel emeklilik sistemi sayesinde hayal ettiğiniz geleceğiniz adına bugünden itibaren size tasarruflar, yatırımlar ve birikimler yapabilme imkânını sunar.

Bu sisteme kayıt olduktan sonra bireysel emeklilik sistemi sayesinde çalışma hayatınızdaki refah seviyesini devam ettirebilmenizi ve böylece hayal ettiğiniz huzurlu bir emeklilik geçirmenize olanak tanır. Ayrıca bireysel emeklilik sistemi sizin yaptığınız ödemeleri devlet katkısı ile daha avantajlı hale getirir ve böylece %25 devlet katkısı bile elde edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İle Kazanç Elde Edin

Bireysel emeklilik sistemi sayesinde kolay şekilde para biriktirerek size sunulan avantajlardan yararlanabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi, emekli olduğunuz dönemde haklarınızdan en iyi şekilde yararlanma imkânı sunar. Bireysel emeklilik sistemi sayesinde emekli olduğunuz dönemde aldığınız gelirle birlikte ek bir gelir elde etmenize yardımcı olur. Ancak bireysel emeklilik sistemi için yaş şartı bulunuyor.

Bireysel Emeklilikten Kimler Faydalanabilir?
Bireysel Emeklilikten Kimler Faydalanabilir?

Bireysel Emeklilikten Kimler Faydalanabilir?

Bireysel emeklilik sistemine kayıt olunabilmesi için kişinin en az 18 yaşında olması gereklidir. Hatta bireysel emeklilik sistemine ne kadar erken yaşta kayıt olursanız emeklilik hayatınıza daha rahat ve kaygısız bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminde yapmış olduğunuz birikimlerinizi iki şekilde alabilirsiniz. Eğer isterseniz emeklilik getirisi olan birikimlerinizi toplu şekilde alabilirsiniz.

Başka İçerik:  Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Tıbbi Bakım

Sunulan bir diğer seçenek ise seçtiğiniz geri ödeme planına uygun bir şekilde maaş gibi alabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi tam da bu konuda kullanıcılarına başka bir seçenek daha sunuyor. Dilerseniz belirtilen bu iki seçeneği birleştirerek bu birikimin bir kısmını toplu para şeklinde alıp kalan bir diğer kısmını yine maaş şeklinde alabilme imkânına sahip olabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Birikimlerine Devlet Katkısı
Bireysel Emeklilik Birikimlerine Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Birikimlerine Devlet Katkısı

Ayrıca bireysel emeklilik sistemi sizin yaptığınız ödemeleri devlet katkısı ile daha avantajlı hale getirir ve böylelikle %25 devlet katkısı elde edebilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminin kullanıcılarına sunduğu bu sistem sayesinde sisteme yaptığınız 100 TL tutarındaki ödemeyi 125 TL’ye ulaştırır.

Eğer sizde geleceğiniz için hayaller kurup çeşitli planlar yapıyorsanız; size en yakın sigorta şirketine giderek bireysel emeklilik sisteme kayıt olabilirsiniz. Böylece geleceğiniz için kurduğunuz hayallere fazla geç kalmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap