Bireysel Emeklilik Sistemi Neden Önemli?

Bireysel Emeklilik Sistemi Neden Bu Kadar Önemli? Bireysel emeklilik sistemi (BES) , kişilerin aktif olarak çalışma hayatları boyunca yaptıkları tasarrufları yatırıma yönlendirerek emeklilik dönemlerinde bu standartları koruyabilecekleri ek gelir elde etmelerini sağlayan özel bir emeklilik sistemine denir. Bireylerin bu sisteme katılması zorunlu değildir, gönüllülük esaslı bir sistemdir, yani dileyen katılabilir.

Bu sisteme katılan kişiler sosyal güvenlik sisteminin sağladığı emeklilik gelirine ek gelir elde etme imkânını bulurlar. Bireysel emeklilik sistemi kişinin yaptığı birikimlerin toplanmasını, değerlendirilmesini ve kişiye toplu para veya maaş ödenmesi ile sağlanan bir ek gelir esasına dayanır.

Bireysel emeklilik hesabınıza yaptığınız katkı payı ödemeleri için kişinin seçmiş olduğu emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir. Aynı zamanda 10 yıl boyunca bireysel emeklilik sisteminde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız durumunda emekli olmaya hak kazanırsınız.

Emeklilik hakkını elde ettiğiniz zaman emeklilik hesabınızdaki birikimlerinizi toplu olarak veya belirli program çerçevesinde alabilme imkânınızın bulunduğu gibi yaptıracağınız yıllık gelir sigortası ile isterseniz ömür boyu veya isterseniz belirli süreler için geçerli şekilde düzenli olarak emekli maaşınızı alabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı hak ediş süreleri bulunur. Bireysel emeklilik sistemine dahil olup 3 yıl sistemde kalmadan çıkmak isterseniz, devlet katkı payını alamazsınız.

Ayrıca 3 yıl bu sistemde kalındığında 3. yılın sonunda devlet katkı payının %15’ini, 6 yıl bu sistemde kalındığında 6. yılın sonunda devlet katkı payının %35’ini, 10 yıl bu sistemde kalındığında ise 10. yılın sonunda devlet katkı payının %60’ını alabilirsiniz. Emekliliğe hak kazandığınız dönemde devlet katkısının tamamını alabilme imkânınız bulunur.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Özellikleri Nelerdir?
Bireysel Emeklilik Sisteminin Özellikleri Nelerdir?
 • Bireysel emeklilik sisteminde birikimden borç alınmaz.
 • Bireysel emeklilik sisteminde kişinin haklarını bir başkasına devretmesi mümkün değildir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde kişinin emekliliğe hak kazanabilmesi için 10 yıl boyunca bu sistemde kalması ve 56 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde 1 yıl sonra şirket değişikliği yapılabilir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde genelde giriş aidatı ödenir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde yatırımcı prim ödemelerine ara verme imkânına sahiptir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde yatırımcı kişi istediği herhangi bir zamanda bu sistemden ayrılabilir. 
 • Bireysel emeklilik sisteminde herhangi bir teminat bulunmaz, sadece birikim yapılabilir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde teminatlar bulunmadığı için kesinti oranları düşüktür.
 • Bireysel emeklilik sisteminde birden fazla planın birleştirebilme imkânı bulunur. 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Neden Önemlidir?

Bireysel emeklilik sistemi; kişilerin çalışma yaşamları boyunca sahip oldukları yaşam standartlarını emeklilik döneminde de sürdürmek, emeklilik dönemine yönelik tasarruflarının yatırıma yönlendirilerek kişinin emeklilik döneminde ek bir gelir elde etmesini sağlayarak refah düzeyini yükseltme, ekonomiye uzun vadeli kaynaklar yaratma, kamu ve sosyal güvenlik sistemini tamamlama, istihdam artışını sağlama ve ekonominin kalkınmasına yardımcı olmak gibi çeşitli amaçları bulunur.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Avantajları Nelerdir?

 • Bireysel emeklilik sistemi birikim yaparak tasarruf elde etmenize yardım eder.
 • Birikimlerinize %25 devlet katkı payı eklenir, her katkı payı için %25 devlet katkısı elde etmiş olursunuz. Devlet katkısı limiti aylık brüt asgari ücretinin %25’i kadar olur.
 • Bireysel emeklilik sisteminde birikim fonunuzun içerikleri ile birlikte sigorta şirketinizi değiştirme hakkınız bulunur. Herhangi bir ücret ödemeden istediğiniz başka bir şirkete geçiş yapabilme imkânınız vardır. Aynı zamanda birikim fonlarınızı istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.
 • Ödemelerinizi bütçeniz doğrultusunda azaltabilir hatta bütçenizin yetmediği durumlarda dondurabilir, bütçeniz tekrar eski haline geldiğinde tekrar açabilirsiniz.
 • Bireysel emeklilik sisteminde birikim fonları vergiden de muaftır.

Başka İçerik:  Poliçe Nedir? Türleri Nelerdir? Neleri Kapsar?

Hayallerinizdeki Emeklilik Uzak Değil
Hayallerinizdeki Emeklilik Uzak Değil

Hayallerinizdeki Emeklilik Uzak Değil

Emeklilik döneminizde ihtiyaçlarınızı karşılamanız için verilen mevcut olan sosyal güvenlik sistemi bazen yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda bireysel emeklilik sisteminin sayesinde hayal ettiğiniz geleceğiniz adına bugünden itibaren size tasarruflar ve yatırımlar yapma imkanını sağlar.

Bu sistem sayesinde çalışma hayatınızdaki refah seviyesini devam ettirebilmenizi ve böylece hayal ettiğiniz huzurlu bir emeklilik geçirmenize olanak tanır. Bireysel emeklilik sistemi sizin yaptığınız ödemeleri devlet katkısı ile daha avantajlı hale getirerek %25 devlet katkısı elde edebilirsiniz. Bu sistem sayesinde sisteme yaptığınız 100 TL tutarındaki ödemeyi 125 TL’ye ulaştırır. 

Neden BES Yaptırmalıyım?
Neden BES Yaptırmalıyım?

Neden BES Yaptırmalıyım?

Bireysel emeklilik sistemi sayesinde emekli olduğunuz dönemde aldığınız gelire ek bir gelir elde etmenize yardımcı olur. Bireysel emeklilik sistemi için yaş şartı bulunur. Sisteme girilebilmesi için en az 18 yaşında olunması gerekir. Sisteme ne kadar erken girilirse emeklilik döneminde de o kadar rahat bir emeklilik hayatı yaşanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap