Baş Ağrısına Bitkisel Çözüm

Baş Ağrısına Bitkisel Çözüm Hepimizin kronik problemleri arasında olan ve ciddi anlamda sık görülen baş ağrısı çözüm yolları yönünden ilaca bağımlılık yapabili..

Hepimizin kronik problemleri arasında olan ve ciddi anlamda sık görülen baş ağrısı çözüm yolları yönünden ilaca bağımlılık yapabiliyor. Günümüzde birçok gencin sürekli baş ağrısı şikâyetiyle ilaç kullanımına maruz kaldığını biliyoruz. Doğal olarak bitkisel çözüm arayışları bu aşamada baş ağrısı için daha da sükse yapmaya başlamıştır. Her bitkinin farklı yararları ortaya çıktıkça doğal kürler için bir o kadar farklı bir yelpaze doğuyor. Şu sıralar aktif olarak kullanılan birçok bitkinin baş ağrısı için tüketilebileceği yüzyıllardan beri kullanılmasından ötürü biliniyor. Aklınıza dahi gelmeyecek bitkilerle baş ağrısı nasıl geçer konusunda hiç olmadığınız kadar rahatlayacaksınız. Fakat unutmadan baş ağrısının küçümsenmesine rağmen sürekli bir hal almasının iyiye alamet olmadığını söylemeliyiz. Bir uzman doktorun muayenesi sonucunda bazı kronik rahatsızlıkların belirtilerinden birisi olabileceğini vurgulamak istiyoruz. Bu tip önemsiz görünen, ancak beyin dahil birçok organımızı etkileyen basit rahatsızlıklar basite indirgeniyor. Ancak en önemli rahatsızlıkların temelinde yatan sebepler yine onlar oluyor.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Hangi Bitkiler Kullanılır?

Baş ağrısını geçirmek için bitki çayı, bitkilerin farklı kullanımları ve benzeri yöntem seçenekleri karşınıza çıkabilir. Bitkileri aktarlardan taze olarak temin etmeniz bu aşamada önem arz ediyor. Günümüz koşullarını en iyi şekilde yansıtan bitkisel ilaç endüstrisi gelişim göstermesine rağmen maalesef kimyasal içerikli ilaçlar halen daha gündemde.

Zencefil İle Baş Ağrısına Bitkisel Çözüm

Zencefil çayı ya da zencefil tozu ile alternatif kullanımlar sunmasıyla hemen herkesin favorisi konumuna gelmiştir. Aktarlarda zencefil kökü satıldığı için kendi doğal bitki çayınızı çok rahat demleyebilirsiniz. Buna ek olarak ise zencefil tozu yine çay demlerken kullanılabilir. Üstüne aynı oranda salata ve yemeklere baharat olarak ekilebilir. Tümünde kullanım amacı baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısını önlemektir.

Migren İçin Gümüşdüğme Bitkisi

Baş ağrısı için iyi gelse de genel anlamda migren hastalarının bir numaralı tercihi olmuştur. Hiçbir şekilde zor olmadan kullanılabildiğini, yapraklarıyla çay demlenerek migren ağrılarını kesebildiğini söyleyebiliriz. Baş ağrısı için kullanıldığı kadar mide bulantısı ve denge sorunları için tercih edilebiliyor. Migreni geçiren bitkisel yöntemler arasında doktorlar tarafından da önerilmektedir.

Migreni Geçiren Veba Otu

Baş ağrısı klasik olarak gelir ve bir süre sonra kendiliğinden geçebilir. Fakat gerilim tipi baş ağrısı olarak adlandırılan, aynı zamanda migren ile ölçüştürülen rahatsızlıklarda durum biraz daha kritiktir. Dayanılması çok zor, hatta imkânsız bir ağrıdan söz etmek mümkün olmaktadır. Migren ataklarını kesen, buna ek olarak gerilim tipi baş ağrılarında mevcut ağrıyı oldukça azaltan etkisiyle Veba otu ilk tercihiniz olabilir. Veba otu ekstraktı diyerek aktarlardan kolayca satın almanız mümkündür.

Sarı Kantaron İle Baş Ağrısına Son

Sarı kantaron bitkisi aslında günümüzde patlama noktasına ulaşan birçok motivasyon ilacının ana etken maddesidir. Konsantre, dikkat bozukluğu, dikkat eksikliği gibi konuların yanı sıra stres ve kaygı gibi psikolojik durumlarda sık tavsiye edilir. Doğal antidepresan tanımı birazda bundan kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak Sarı Kantaron çayı ile baş ağrısının ciddi oranda geçtiğini söylemeliyiz.

Nane Yağıyla Fiziksel Baş Ağrısı Tedavisi

Birçok baş ağrısı tedavisinin içilerek tüketildiğini biliyoruz. Bu ilaçlardan doğal otlarla üretilen kürlere kadar böyledir. Fakat nane yağı tam tersine fizyolojik bir baş ağrısı geçirme yöntemi olarak görülebilir. Günümüzde nane yağını alnınıza sürerseniz baş ağrısının kısa süre sonra azalarak ortadan kaybolacağını görebilirsiniz. Fakat pek ender bir kullanım şekli olduğu için Nane yağı çayı demlemek ve bu şekilde tüketmek yine sizin elinizdedir.

Kedi Otu Baş Ağrısını Geçiriyor

Hem bitki çaylarında hem de kimyasal içeren ya da tamamen bitkisel olan ilaçların yapımında sık sık tercih edilmektedir. Kedi otu bitkisel çay olarak tüketilerek baş ağrısını geçirebilen yönüyle sükse yapmıştır. Aslında asıl faydası sakinleştirici ve gevşetici bir etki sağlamasıdır.

Baş Ağrısı İçin Kullanılan Bitkilerde Neye Dikkat Etmeli?

Tabi ki bitkilerin faydaları baş ağrısı gibi kronik rahatsızlıklar için bile çözüm sunabiliyor. Ancak maalesef bazı bitkilerin bu noktada dikkat edilmesi gereken yönleri var. Baş ağrısı için kullanılmakta olan bitkileri aşağıdaki kuramlara uygun biçimde kullanmanız kesinlikle önerilmektedir.

Veba Otu

Veba otu güçlü bir sakinleştirici olmasına rağmen karaciğer için pek dost değildir. Eğer dozu düzgün ayarlanmazsa risk faktörleri ortaya çıkabilir. Bu sebeple uzman bir doktora danışarak kullanmanız önerilmektedir. Buna ek olarak yalnızca yetişkinlere yöneliktir. Hamilelere ve emziren annelere önerilmemektedir.

Gümüş Düğme Otu

Gümüşdüğme otu yararlı olduğu kadar bazı noktalarda zararları ile ön plana çıkmış bir bitkidir. Örneğin dozu arttıkça kas kasılmalarını tetikler. Bilhassa rahim kasılmalarına yol açtığından hamile kadınlarda düşük ihtimalini son derece arttırır. Eğer ağzınızda yaralar, tahriş olmuş kısımlar ya da aft oluşumları varsa yine Gümüşdüğme bitkisinin hiçbir biçimde alınması önerilmez. Çünkü bu yaraları tetikleyerek daha da ön plana çıkmasını sağlar. 73054