Ananas Hangi Koşullarda Nasıl Saklanır?

Ananaslar serin ve kuru ortamlarda daha uzun süre muhafaza edilir. Buzdolabında 2 gün dayanabilir, buzlukta ise 12 aya kadar taze kalırlar.

Güney Amerika’da yetişen tropik meyvelerden olan ananas oldukça hoş bir kokuya sahiptir ve son derece lezzetli bir meyve çeşidi olarak bilinmektedir. Bütün olarak tüketilebildiği gibi özel dilimlemeler gerçekleştirilerek de rahatlıkla tüketilebilir aynı zamanda meyve salataları ve kokteyller için vazgeçilmez lezzetlerden bir tanesidir. Yoğurtları reçeller Evet atlara aramak atması için de çok sık kullanıldığını görmekteyiz. Meyvenin lezzetli ve içeriğinin yüksek Vitamin mineral deposu olması ananasın taze olmasıyla ancak Mümkün olabilir. Bugün veya ham ananas ayırmanın çok farklı yöntemleri bulunmaktadır. Olgun bir ananas tercih etmek istiyorsanız özellikle üzerindeki yaprağın yeşil renkli olmasına ve mutlaka kahverengi lekeler bulunmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Islak ve nemli yaprakları bulunuyorsa Ananası satın almanızı tavsiye etmiyoruz. Ananasın yüzeyi ve yeşil sarı renkleri mutlaka bulunmalıdır Aksi takdirde beyaz benekli lekeler bulunuyorsa bozulma belirtileri ortaya çıkmıştır satın alınmaması tavsiye edilir.

Ananas nasıl saklanır?

Mart ayından Temmuz ayına kadar tüketilebilen ve taze olarak bulunabilen ananas başka bir şekilde saklanması isteniyorsa bir takım teknikler uygulanması son derece faydalı olacaktır. Taze bir ananas buzdolabında 2 gün taze kalabilir. Ve uzun dönem saklamak isterseniz kabuğunu soyduktan sonra dilimler halinde hava geçirmeyecek kaplar ya da buzdolabı poşetleri içerisinde dondurucuya koymanız gerekiyor 12 ay kadar taze kalabilir. Manavda ananas kesim makinesi bulunuyorsa manavlara bunu kestirdikten sonra eve getirmeniz daha mantıklıdır. Kesme işlemi Eğer ilk kez gerçekleştireceksiniz zorluk çıkartabilir bu nedenlerden dolayı sert ve Keskin bir bıçak bulmanız gerekiyor. Kabuklarını dikey olarak kestikten sonra 2 santimlik dilimlere ayırarak keserek saklamaya çalışırsanız daha uygun bir saklama gerçekleştirmiş olursunuz. Dondurucudan çıkartıp direk tüketmek İstediğiniz zaman belirli dilimlerde bekleterek Oda sıcaklığına gelmesini sağlayın Bu sayede Buzlar çözülecek ve koku arama tekrar ortaya çıkacaktır. Taze konserve ananaslar açılmamış halde Kuru ve serin bir bölgede yaklaşık üç ay kadar tazeliğini koruyabilir. Konserve açıldıktan sonra içindeki su ile birlikte üzeri ayar doğru bir şekilde kapatılırsa bu şekildeyken buzdolabında bir hafta daha saklanma şansı bulunur. 81642