Yılan Otu (Centiyane) Neye İyi Gelir?

Yılan Otu (Centiyane) Neye İyi Gelir? Yılan otu olarak bilinen ve yükseltilerde yetişmesiyle meşhur olan bitkinin Centiyane ismiyle anıldığına şahit olabilirsi..

Yılan otu olarak bilinen ve yükseltilerde yetişmesiyle meşhur olan bitkinin Centiyane ismiyle anıldığına şahit olabilirsiniz. Hatta bölgesel anlamda bakılırsa sarı Centiyane otu olarak tanımlanabilir. Bu iç renklerinin sarı olmasından kaynaklanmaktadır. Dışa doğru ise esmerleşmektedir. Doğu Karadeniz bölgesi en çok yetiştirildiği yer olsa da bir diğer önemli yetiştiriciliği Uludağ’dadır. Bu sebeple mavi ve sarı olmak üzere iki ayrı türü bulunur.

İçeriğimizde ve Yılan Otu Centiyane Yılan Otu Faydaları Centiyane Faydaları Yılan Otu Kullanımı konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Günümüz şartlarında düşünüldüğünde Yılan otu bir metre kadar boy atabilir ve yabani otlar gibi kontrolsüz dağılabilir. Mantara benzeyen çanak gibi bir meyvesi vardır. Oldukça kalın kökleriyle tam anlamıyla toprağı saran yapısı ismini almasında ana sebeplerden birisi olmuştur.

Yılan Otu Çayı Nasıl Demlenir?


Yılan otu çayı yine kökler temelinde demlenir. Köklerin değerlendirildiği bu bitki çayında Centiyane kökünü nereden satın alacağınızı bilmiyorsanız en yakın aktarlara bakabilirsiniz. %80 ihtimalle kolaylıkla bulabileceğiniz bir bitki kökü olduğunu söylemeliyiz. Türkiye’de yoğun olarak tüketilen doğal bitkilerdendir.


Malzemeler


60 Gram Yılan Otu Kökü
1 Litre Su


Hazırlanışı


Fazla suyla yapıldığından ötürü bir litre suyu derince bir tencerenin ya da büyük bir demliğin içerisine koyarak kaynatmaya başlayın.
Ocakta tuttuğunuz suyun kaynamasıyla beraber Centiyane kökünü suyun içerisine bırakabilirsiniz.


Biraz karıştırdıktan sonra Yılan otu kökünün zaten suya enzimlerini salacağından emin olabilirsiniz.
Suyu ocağın altını kapatarak ocaktan indirin.


Fakat süzme işlemini sıcakken yapmayın ve soğumasını bekleyin.
Bu süreçte kendi halinde demlenmeye bıraktığınız Yılan otu çayı tamamıyla hazır duruma gelecektir.


Soğuduktan sonra süzme işlemini yaparak içmeye hazır hale getirebilirsiniz.

Yılan Otu Çayı Nasıl İçilir?


Garip bir biçimde Yılan otu çayı diğer bitki çayları gibi fincan dolusu içilmez. Hatta gün içerisinde içtiğiniz miktar çoğu zaman bir fincana bile denk gelmez. Yemek kaşığını içerken ölçü olarak kullanabileceğinizi ve soğukken tüketebileceğinizi hatırlatalım.

Yemeklerden önce içilmesi tavsiye edilse de birçok uzman doktorun bu konuda tam tersi bir kullanım önerdiğini söylemeliyiz. Normal şartlarda yemeklerden 2 saat önce tüketilmesi, yemek öğünlerinin arasında da arada bu denli bir fark koyarak ekstradan tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Bazı kişilerde mide hassasiyetinden ötürü aç karnına tüketildiğinde kusma eğilimi gösterebildiğinden yemeklerden 2 saat sonra tüketmesi tavsiye edilir. Günde maksimum 5 yemek kaşığı tükettiğinizde ideal seviyede yararlanmış olursunuz.

Yılan Otunun Faydaları


Yılan otu kökü ve bitkinin tüm bölümlerinin faydaları incelendiğinde şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkıyor. Genelde bu tip bitkilerin bu kadar yoğun bir biçimde yarar beklemeyen kişilerin şok olacağı bir listeyle karşınızdayız.


Mide ve Gaz


Gastrit gibi mide bazlı hastalıklar için önerilen Yılan otu bitkisi oldukça rahatlatıcı ve hazmı kolaylaştırıcıdır. Mide hastalıkları için gerçek anlamda tedavi edici bir unsur olarak görülür. En basit mide yanmaları için bile önerilmektedir.


Yılan Otunun İyi Geldiği Hastalıklar


Sıtma, Gut, Gastrit, Karaciğer, Kansızlık, Kalp Sorunları, Bağırsak Rahatsızlıkları gibi problemlerde doktorların doğal yöntem olarak tavsiyesini verdiği bitkidir.


Cilt Bakımı


Tonik olarak kullanılabilecek doğal bitkiler arasındadır. Dolayısıyla cildinize bitkisel bakım yapmak için son derece uygundur.


İdrar Söktürücü


İdrar söktürücü olmasının yanı sıra kan söktürücü olup vücudunuzu temizleyen bir bitkidir. Safra sökücü olması tıbbi anlamda kullanılmasının önünü açan etkenlerdendir.


Düzensiz Yaşam


Yorgunluk, halsizlik ve enerji problemleri yaşadığınız anlarda daha dingin olmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda vücudunuza enerji vererek daha verimli bir çalışma ya da aktivite sağlayabilir.


Psikolojik


Hemen her duygunun ağır ölçekte yaşanmasını önleyecek bir bitkidir ve sakinleştirici etkisiyle bilinmektedir. Psikologlar tarafından bitkisel çözüm yollarından destek alınırken mümkün mertebe kullanılmaktadır.


Sindirim Sistemi


Sindirim sistemi hemen hemen tüm aktivitenin yaşandığı bir vücut bölümüdür. Bunun için midenin rahatlaması son derece önemlidir. İştahı açarak hazmetmeyi kolaylaştırır. Böylece yediğiniz ve kolayca hazmettiğiniz gıdalar boşaltım sisteminize atılmak üzere sindirilir. Bu aşamada ishali önlediğinden bağırsak sağlığınızı da riske atmaz.


Yaraları İyileştirir


Yaraların kabuk bağlamasını ve kısa sürede kapanmasını sağladığı için çok kullanılır. İstenmeyen cilt lekeleri ve kırışıklıklar içinde bu yüzden etkileri kanıtlanmıştır.

2677