Yavşan Otu (Acı Pelin Otu) Neye İyi Gelir?

Yavşan otu ismi pek yaygın olmasa da Türkiye’de halk diline Pelin otu olarak yer etmiş bir bitkidir. Hatta bazı çevrelerce ve bölgelere göre farklı isiml..

Yavşan otu ismi pek yaygın olmasa da Türkiye’de halk diline Pelin otu olarak yer etmiş bir bitkidir. Hatta bazı çevrelerce ve bölgelere göre farklı isimlerle anıldığını görebilirsiniz. Bunlar arasında Acı Pelin otu, Ak Pelin otu, Acı yavşan, Pelin otu ve Avrupa çayı gibi farklı isimler görülebiliyor. Oldukça yaygın bir coğrafyada yetişmesi isim yönünden geniş bir skalaya ulaşmasını sağlamıştır. Keza Yavşan otu yetiştiriciliği Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında aktif olarak yapılmaktadır. Koyu yeşil renge sahip olan bir bitki olmasına rağmen hem mor hem de beyaz çiçekler açarak oldukça sevimli bir görünüm sunar. Hatta bir yerde gördüğümüzde muhtemelen dikkatimizi çeken bir bitki olmasına rağmen faydalarından bir haberiz. Ancak yavaş yavaş Yavşan otu ne için kullanılır sorularına cevap bularak kendi sağlığımız için şifa depolamaya başladığımızı söylemeliyiz. Bilhassa cilt için yararlarıyla başlayan araştırmalar devam ederken, hastalıklara karşı bitkisel bir çözüm yolu olduğu gerçeğiyle karşılaştığımızı vurgulayalım.

Yavşan Otu Nasıl Kullanılır?

Yavşan otu kullanımı farklı durumlara göre farklılık gösterebilir. Her ne kadar yavşan otu çayı en sık görülen uygulama şekli olsa da bunun dışında farklı yöntemlerle hayatımızda yer edinebiliyor.

İdrar Söktürücü Olarak Kullanımı

Eğer Yavşan otunu idrar söktürücü olarak kullanmak istiyorsanız maydanoz ile beraber kaynatmanız gerekecektir. İkisinin birleşiminden güçlü bir idrar söktürücü ortaya çıksa da tat olarak tatmin edici bir lezzetten söz edilemez. Bunun için ekstradan bal katarak kullanılabilir.

Bağırsak Kurtları İçin Kullanım

Su ile karıştırılan Yavşan otu bitkisel bir çay formuna dönüşür. Hemen aşağıda Yavşan otu çayı tarifini sizlerle paylaşacağız.

Nefes Darlığı İçin Kullanım

Nefes ve solunum sorunlarını gidermek için sinirli ot ile beraber kaynatılıp içilmesi gerekir. Tatlı olması için bal ilave edilebilir.

Siyatik Tedavisi Kullanımı

Siyatik hastalığının tedavisi için Sinameki otuyla karıştırılıp kullanılması önerilir. Yine bal tercihinize göre ekleyebilirsiniz.

Adet Dönemi Ağrıları İçin Kullanım

Regl ağrıları için Yavşan otu kullanımı mısır püskülü ile beraberdir. Kaynatıldıktan sonra tatlandırmak için bal eklenerek içilebilir.

İdrar Torbası İltihabı İçin Kullanım

İdrar torbası iltihaplanmasını giderebilmek için yalnızca Yavşan otu çayını içmeniz yeterli olacaktır.

Yara Tedavisi İçin Kullanım

Bitkinin yapraklarını alarak yaranın olduğu bölgeye sürmelisiniz. Bu uygulama iyileşme sürecini hızlandıracak olan hücre yenilenmesine katkı sağlayacaktır.

Boğaz İltihaplarına Karşı Kullanımı

Gargara yapmak boğaz iltihapları için oldukça önemlidir. Bu aşamada boğaz iltihaplarını gidermek için yavşan otu öz suyunu çıkararak gargara yapmanız gerekir.

Cilt ve Saç Bakımı

Su içine ilave edilen yavşan otu hem saçlarınızı hem de cildinizi besleyecektir.

Yavşan Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Yavşan otu çayı demlemek isteyen birçok kişi tarife ihtiyaç duymadan bunu uygulamaktadır. Aslında zor bir tarafı olmadığı gibi bitkisel çaylarla aynı formda bulunmaktadır. Bunun haricinde yalnızca malzeme konusunda fikir sahibi olunması gerektiğini söylemeliyiz.

Malzemeler

2 Kahve Kaşığı Yavşan Otu (Kurutulmuş) 2 Bardak Su

Hazırlanışı

Hazırlık aşamasına başlamadan önce yavşan otunun kurutulmuş olarak alınmasına karşılık kesim şekli önem arz ediyor. İnce kıyılmış olan yavşan otunun kurutulmuş olanını alırsanız en iyi sonucu almanız mümkün olacaktır. Bunun dışında ise kullanacağınız suyun klorsuz olması önerilmektedir. Demliğe gerek olmayan Yavşan otu çayında ocakta ateşe bırakmadan demleme işlemi gerçekleştirilir. 2 bardak suyu tamamıyla kaynama noktasına gelene kadar ocakta kaynatmalısınız. Ardından ocaktan indirerek içerisine ince kıyılmış kurutulmuş Yavşan otunu atarak bırakınız. Tercihinize ve demlenme oranına göre 5 ile 10 dakika arasında çayınız hazır hale gelecektir. Doğrudan süzme işlemine geçerek soğutmadan tüketilmelidir.

Uygulanışı

Yavşan otu çayı içerken süzme işlemine özen göstermeniz tavsiye edilir. Buna ek olarak çok uzun süre demlenen çayların tat olarak cezbeden bir sonuç doğurmayacağını söylemeliyiz. Günümüzde farklı bitki çaylarının Yavşan otu çayı ile karıştırıldığını görüyoruz. Diğerlerinden daha fazla özüt saldığı gibi farklı yararları ile gündeme gelebilmektedir. Bu nedenle uygularken muhakkak ne için içtiğinizi bilip ona göre hareket edin. Örneğin yara iyileştirme hızı çok yüksek olan Yavşan otu bunun için çay formunda tüketilmez. Dolayısıyla siz çayını içseniz dahi yaralarınızda bir iyileşme belirtisi göremezsiniz.

Yavşan Otu Cilt Bakımı İçin Nasıl Kullanılır?

Yavşan otuyla cilt bakımı ve saç bakımı mümkündür. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise banyo suyunuzun içine yavşan otu çayı katmaktır. Bunun için miktarlar biraz farklı olsa da uygulamak için su tankı olan bir duş sistemine sahip olmanız gerekir. Ya da bunun haricinde bir kovanın içerisinde harici bir duş suyu kullanarak uygulayabilirsiniz. Bu işlem için 1 litre suyun içerisine bir avuç kadar Yavşan otu atarak kaynatmanız gerekir. Bu işlem tıpkı Yavşan otu çayı demler gibi düşünülebilir. Ardından ise suyu tamamıyla duş aldığınız suya eklemek kalıyor.

Yavşan Otunun Faydaları

Yavşan otu yararları cilt, saç ve hastalıklara karşı sunduğu imkânlarla ön plana çıkarken farklı kullanımların bu faydalar için önem arz ettiğini hatırlatmak istiyoruz.

Sindirim Sistemini Düzenler

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlarken aynı zamanda bağırsak kurtlarının dökülmesinde başrol oynar. Üstelik idrar yollarını temizlediği gibi idrar söktürücü özelliğiyle bilinmektedir.

Cilt Sağlığı

Cildinizde kaşıntıyı önler, lekeleri giderir ve yaraların kapanmasında önemli bir unsurdur. Yara iyileştirici olarak cilt sağlığı dendiğinde akla ilk gelenlerdendir.

İltihap Giderici

Ağız sağlığında önemli bir yer kaplayan iltihaplarda çözüm olarak kullanılabilir. Kuruttuğu iltihaplar aynı zamanda boğazınızda yaşanan sorunları kapsadığı için tercih edilir. Buna yönelik nefes darlığına çözüm olur.

Ağrıları Keser

Herkesin en sık rastladığı ağrı olan baş ağrısı için doğal bir çözüm yoludur. Buna ek olarak ağrıları kesen yönü kulunçlarda etkilidir.

Adet Dönemi Ağrıları

Kadınların regl dönemini çok sancılı geçirmeleri büyük bir kabustur. Yavşan otu sayesinde bu çözülmüş bir sorun haline dönüşebilir. 4482