Vanilyanın Faydaları Nelerdir?

Hoş kokulu bir bitki olan vanilya tropikal iklimlerde yetişmektedir. Vanilyanın kısa bir gövdesi vardır ve sapsız yassı yaprakları bulunmaktadır. 3 ya da 4 ade..

Hoş kokulu bir bitki olan vanilya tropikal iklimlerde yetişmektedir. Vanilyanın kısa bir gövdesi vardır ve sapsız yassı yaprakları bulunmaktadır. 3 ya da 4 adet yaprak dibinde meyvesi bulunmaktadır. Vanilyanın meyvesi 15 – 20 cm boyundadır.

Bu içerikte ve Vanilya Vanilyanın Faydaları Vanilya Çubuğu Vanilya Özü Vanilya ve Sağlık Van konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Vanilyanın gıda olarak kullanılan bölümü içindeki özüdür. Vanilyanın meyvesi tam olarak olgunlaşmadan kuru ve sıcak bir yerde kurutularak tüketime hazır edilmelidir. Vanilya, fazla miktarda demir, kalsiyum ve sodyum içerir.

Vanilyanın kolesterol oranı sıfırdır. Lezzeti oldukça güzel olan vanilyanın kokusu da oldukça hoştur. Besin değeri anlamında yüksek besin değerini içeren ender bitkiler arasında yer almaktadır.

Vanilya yüksek miktarda şeker içerdiği için kalori anlamında oldukça fazla olan bir baharattır. Vanilya, özellikle bedensel ve zihinsel anlamda gelişmekte olan çocuklar için tüketilmesi gerekmektedir.

Vanilya, tropikal iklimlere sahip olan Meksika, Endenozya, Madagaskar ve Tahiti ülkelerinde yetiştirilmektedir.

Vanilyanın Başlıca Faydaları Şunlardır:

Vanilya mide hazmını kolaylaştırdığı için sindirim sistemini düzene sokar,


 Bağışıklı sistemini geliştirerek dışarıdaki enfeksiyonlara karşı vücudu dinç tutar,


 Vücut için gerekli olan günlük enerjiyi vücuda verir,


 Güzel ve çekici kokusu sayesinde mutluluk hormonu salgılamasını sağlar,


 Bağırsak sistemindeki rahatsızlıkların daha erken geçmesini sağlar,


Enfeksiyona bağlı ateşleri düşürme etkisi bulunmaktadır,


 Özellikle solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir


 Hücrelerin yenilenmesinde etkin bir görev üstlenir


 Çocuklardaki kemik gelişiminde oldukça etkilidir,


Kışın hastalıklara karşı mücadele edecek yararlı bakterileri vücut içerisinde üretir.


Vanilya en çok kekler, pastalar ve kurabiyelerde kullanılmaktadır. Özellikle yağ formunda çeşitli bağırsak rahatsızlıklarında bitki çayı olarak kullanılabilmektedir. Ancak bu kadar faydalı olan vanilyanın bazı durumlarda yan etkileri de görülmektedir.

Özellikle vanilya yağı bir kaç damladan fazla kullanılmamalıdır. Vanilya yağı ve vanilya kabuğundan yapılan çaylar iki bardaktan fazla içilmemelidir. Genellikle bünyesi zayıf olanlarda kusma, baş dönmesi, ishal gibi vakalar görülebilmektedir. Bu nedenle vanilya az ve ölçülü olarak tüketilmelidir.

Vanilya, özellikle kekler, pastalar ve kurabiyeler içerisinde ayrı bir tat verme özelliği ile dikkat çekmektedir. Tatlılarda aranan bir bitki tozu olma özelliği nedeni ile aslında hemen hemen herkes gün içerisinde bu faydalı bitkiyi tüketmektedir.

66883