Sumağın Faydaları Nelerdir?

Sumak Türkiye’de fazlasıyla kullanılan baharatlardan biridir. İçerisindeki C vitamini ile pek çok rahatsızlığa karşı da etkilidir. Sumağın içerisinde ayn..

Sumak Türkiye’de fazlasıyla kullanılan baharatlardan biridir. İçerisindeki C vitamini ile pek çok rahatsızlığa karşı da etkilidir. Sumağın içerisinde aynı zamanda sodyum ve potasyum gibi mineraller de vardır. Sumak hem yemeklerde hem de çaylarda kullanılabilen bir bitki türüdür. Küçük yuvarlak tohumlu olan sumağın öğütülerek tüketilmesi gerekmektedir.

Yazımızda ve Sumağın Faydaları Sumağın Sağlığa Etkileri Sumak ve Sağlık Sumağın Kullanım Alanları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Kansere Karşı Etkilidir

Sumak kanser oluşumuna karşı oldukça etkili olan bir besin türüdür. Antidoksan etkisi olan sumak özellikle tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Şeker Hastalığına Karşı Etkilidir

Sumağın diyabet rahatsızlıklarında tedavi edici özelliği olduğu bilinmektedir.Özellikle şeker hastalığı riski taşıyan kişilerin bol miktarda sumak tüketilmesi önerilmektedir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelir

Sumak özellikle kış aylarında soğuk algınlıklarına karşı da etkilidir. Soğuklar nedeni ile boğaz ağrısı şikayeti olan kişilerin sumak çayı tüketmesi gerekmektedir. Sumak tüketerek sizlerde enfeksiyonlara karşı vücudunuzu koruyabilirsiniz.

Hazımsızlığa İyi Gelir

Özellikle ağır yemeklerden sonra ortaya çıkan hazımsızlık sorunlarına karşı sumak etkili olmaktadır. Hazımsızlık şikayeti olan kişilerin. Bir su bardağı içersine bir tatlı kaşığı sumak karıştırıp içmesi hazımsızlık şikayetini ortadan kaldıracaktır.

Yağ Yakımını Sağlar

Sumak özellikle kilo problemi olan kişilerin bol miktarda tüketmesi gereken bitkilerden biridir. İçerisinde metabolizmayı çalıştıran minerallerin olması sumağın yak yakımında etkili olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Özellikle göbek bölgesindeki yağlanmalardan şikayetçi olan kişilerin sumak karışımlı kürleri denemesi önerilmektedir. 3 kaşık yağsız yoğurdun içerisine bir çay kaşığı pul biber ve bir tatlı kaşığı sumak karıştırarak tüketmeniz yağ yakımınızı kolaylaştıracaktır.

Regl Sancılarına İyi Gelir

Regl döneminde sancı şikayeti olan kişilerin regl dönemleri yaklaşırken sumak tüketmesi sancılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Regl sancılarının çok daha hafif geçmesi için ılık olarak sumak çayı tüketebilirsiniz.

83304