Uavt Ne Demektir? Sorgulanması Nasıl Yapılır?

Uavt Ne Demektir? Sorgulanması Nasıl Yapılır? Doğal Afet Sigortaları Kurumu, 1999 yılında meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem sonucunda yaşanan can ve mal kaybına karşı önlem alınması amacı ile kurulmuştur. Türkiye Deprem kuşağında yer aldığı ve aktif fay hatları ile çevrili olduğu için deprem konusuna gerekli önlemlerin alınması gerekir. Bu önlem için meydana gelen DASK kurumu, Türkiye’de yer alan her ev ve işyerine bir adres kodu belirler.

10 farklı rakamdan oluşan bu kodlar ile deprem sigorta poliçeniz en hızlı şekilde yapılır. Peki Uavt nedir diye düşünüyorsanız Uavt, Ulusal adres veri tabanı kelimesinin kısaltılmasıdır. Uavt 1 Mart 2013 yılında zorunlu deprem sigortasının uygulanmaya başlaması ile birlikte yürürlükte yerini almıştır. Kamuda yapılan tüm resmi yazışmalar artık veri tabanı sistemi üzerinden işleme alınıyor ve bina ve diğer yapılara ait tüm bilgilerin doğruluğu büyük önem arz ediyor. Bu yüzden adres değişikliklerinin kayıt altında olması için sistemi düzenli olarak kontrol etmek gerekiyor.

Güncelleme işlemlerinizi takip ederek yapabilirsiniz. Yetkili kuruluşlar size ulaşmak istediklerini bu sistemi ve sizin güncellendiğiniz bilgileri kullanır. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kurulan bu birim ile adrese yapılan kayıtlarda gerekli belgelerin toplanması kolaylaşıyor. Ülke de yer alan adresler bu birim sayesinde tek çatı altında toplanarak gerekli hallerde vatandaşa ulaşımın kolaylıkla sağlanmasına yardımcı oluyor.

DASK Adres Kodu Nereden Alınır?

Deprem sigortası yaptırmak isteyen bir vatandaşa öncelikle deprem sigortası poliçesi hazırlanır bu poliçe hazırlarken de DASK adres kodu bilgileri, gerekli evrakların içerisinde yer almalıdır. Adres kodunu nasıl alacağınızı bilmiyorsanız DASK’ın resmi sitesine giriş yaparak adres kodu seçeneğine dokunarak adres kodunuzu alabilirsiniz.

Başka İçerik:  Deprem Sonrası Hasar Bildirimi

Adres bilgileriniz sisteme girdiğinizde de kodunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Resmi siteden aldığınız bu Uavt kodu gerekli bilgileri doldurarak deprem sigortası yaptırabilirsiniz. Uavt kodu elinizde olmadan deprem sigortası yaptırmanız pek mümkün değildir. Deprem sigortası poliçesi düzenlenirken konuyla ilgili bilgileriniz eksiksiz doldurduktan sonra kodunuz otomatik yansıya da bilir ya da siz kodunuzu yazarsınız böylelikle işlemler başlatılır.

Adres bilgileriniz ile ilgili tam bir bilgiye sahip değilseniz E-devlet uygulaması üzerinden ya da nüfus müdürlüklerinden, belediye aracılığıyla muhtarlıklardan ve Doğal Afet Sigorta Kurumu’nun resmi internet adresinden öğrenebilirsiniz. Türkiye deprem kuşağında yer aldığı için hem sizin hem sevdikleriniz için bu sigortayı yaptırmanız hayati bir önem taşır. Ekmek tekneniz olan iş yerinize deprem sigortası yaptırarak da maddi kayıplarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

DASK Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK Sorgulama Nasıl Yapılır?

Uavt sorgulama için DASK resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorgulama yapabilmek için ise öncellikle şehir, ilçe, köy ve mahalle bilgilerini eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekir. Bilgileriniz doğru ve tam bir şekilde doldurduktan sonra ekrana gelen listede sahip olduğunuz konut ya da konutları göreceksiniz. Varsa bina adı, numarası ve iç kapı numarası gibi gereken bilgileri kutucuklara yazarak işleminize son verebilirsiniz.

Tüm işlemleri bittikten sonra öğrendiğiniz kod sayesinde sigorta evraklarınızı tamamlayarak evinizi depremin zararlarından koruyabilirsiniz.  Uavt sorgulama ev sahiplerinin konutları gösterdiğini gibi gerçek dış adres beyanında bulanan şahıslar da tespit edilir. Bu sebeple yanlış beyanlardan kaçının.

Yaşanabilecek olası bir deprem de konutta yaşayan kişi sayısının bilinmesi daha hızlı ve yerinde ulaşımın sağlamasına adına büyük bir önem taşır. Zorunlu deprem sigortası olan binalar daha kolay bir şekilde belirlenir. Depremde yaşanan kayıpların seviyesini en aza indirmek için gereken kodlar ile yeni sigorta işlemlerin de kullanılır. Her konutun kimliği olarak bilinen bilgilerin yeni ve eski binaların tespit edilmesi daha kolaylaşır. Deprem sigorta poliçesi sayesinde sistemde kayıtlı tüm evler görülmesi sağlanır.

Başka İçerik:  BES ve Hayat Sigortası Karşılaştırması

Uavt Nedir?

DASK poliçelerinin yapılmasında işlemlerin daha hızlı bir şekilde takibinin yapılmasını sağlamak için UAVT kodu kullanılmaya başlandı. Evinizde oturduğunuz yer de evin kapı numarasının yanınında verilen ve on haneden oluşan kod bir nevi numaralandırma bilgisidir. Bu uavt kodu tek kullanımlık olan bu kodlar, her taşınmaz için verilir. Muhtarlıkların verdiği ikametgah adresi ulusal adres veri tabanında oluşturulan bilgilerden elde edilir. Bu bilgiler ile deprem poliçesi hazırlatıp sigorta işleminizi yaptırabilirsiniz. DASK adres kodu sorgulaması yapmak için ise İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfası üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Uavt Neden Önemli?

DASK yaptırmak mümkün yaptırmak istediğiniz de taşınmak mülk sahibi olan her bireyin adres kodu alması gereklidir. Adres kodu almak zorunludur. Adres kodu ya da diğer bir ad ile Uavt, sigorta sistemine kayıtlı olan tüm binaları içerisinde barındırır. Resmi siteden alacağınız kod, size tüm resmi işlemlerinizde kolaylık sunar. Eğer resmi sitelerden gerekli olan adres kodunu alamazsanız tüm sigorta şirketleri size bu konu yardımcı olacaktır.

Kodu almanız ile ilgili sistemlerden size bir yol gösterir. Konutunuz ile yapacağınız işlemler ve aile bilgileriniz bu kod yardımıyla anında istenen resmi kurumlar tarafından istenildiği zaman görüntülenebilir. Deprem sigorta gün geçtikçe daha fazla insanın ilgisini çekiyor. Bu sebeple de deprem sigorta yaptıran kullanıcıların da artmasına sebep oldu. Çünkü deprem sigortasının sağladığı avantajlar insanlara cazip geliyor ve bu işlemi yaptırmak istiyor.

Sunduğu güvence herkes tarafından kabul görüyor. Siz de bu avantajlardan ve güvenceden faydalanmak istiyorsanız. Deprem sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Dask adres kodu ile deprem sigortanızı yaptırın. İstediğiniz zaman da DASK adres kodu hesaplama ile tüm istenen bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bu kod ile DASK kapsamı dışında kalan bina ve iş yerlerinin yanlışlıkla yapılan sigorta işlemlerinin önüne geçilmesi sağlanır.

Başka İçerik:  DASK Teminat Tutarındaki Değişiklikler

Yanlış adres bildirimi sonucu yapılan poliçelerin, ikametgah bilgisiyle uyuşmayan binalarda yapılmasının bu sistem ile önüne geçilir. Yanlış adres bildirimi sonucu poliçelerin, ikametgah bilgisiyle uyuşmayan binalarda yapılmasını engeller. DASK sigortasının bir diğer avantajı ise aynı konut için birden fazla DASK yapılmasının önüne geçilmesidir. Bu sayede konutta yaşayan kişilerin de maddi durumunu zora sokulmamış olur. Sistemin hızlı ve kısa sürede sorunun çözülmesi vatandaşa hızlı ve hizmet sunmak için geliştirilmiştir.

UAVT Uygulama Özellikleri Nelerdir?

UAVT Uygulama Özellikleri Nelerdir?

Deprem yönetmeliğine göre binalarda standart uygulamalar yapılır. Bu uygulamalar poliçe yardımıyla da daha net bir şekilde görülür. Bu uygulamaların görünümüne göre işlemler yapılır. Binanızda yer alan taşıyıcı kolon, ana duvar, baca yerleri ve merdiven gibi depremden hızla zarar gören yerlerin tespit edilmesinde bu uygulamalar büyük önem taşır. Depremin binada yaratacağı hasar ve riskler alacağınız kod sayesinde en az zarar ile atlatmanıza yardımcı olabilir. 

Adres kodu aldıktan sonra evden taşınmak zorunda kalırsanız yeni bir adres kodu almanıza gerek yoktur. Adres kodunuzun yeni taşındığınız eve aktif bir şekilde yansır ve siz de kolaylıkla kullanabilirsiniz.  Size ve evinize özel kimlik numarası olarak isimlendirilen kodla tüm resmi kurumlarla olan işlemlerinizi en hızlı ve zahmetsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Sigorta için her şeyi öğrenmek istiyorsanız ve detaylı bir araştırma yapmak istiyorsanız DASK ve DASK adres kodu öğrenme tüm bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap