DASK Poliçesi İçin Adres Kodu Sorgulama Yolları

DASK Poliçesi İçin Adres Kodu Sorgulama Yolları DASK poliçesini yaptırmaya karar verdiğiniz zaman, internet adresi üzerinden ilgili sigorta şirketine bakarak ya da istediğiniz sigorta şirketine gidip başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Yalnız poliçe için gerekli evrakları hazır da bulundurmanız gerekir. Zorunlu olan Deprem sigortası şirketi tarafından karşılanmakta olan prim ücretlerini de oturduğunuz bölgenin ve oturduğunuz yapının risk derecesine bağlı kalmak koşulu ile fiyatlarında değişikler gösterilir.

Zorunlu deprem sigortasının içinde olan birden çok binanın ve binanın bulunduğu yerin adres kodunu öğrenip işlemi ondan sonra devam etmelisiniz. Evinizin bulunduğu bölgedeki deprem risk yoğunluğu, evinizin yapısı, ev ve ev çevresinin net yüzölçümü gibi kriterler, deprem sigortasının olabilecek bir deprem sonucunda yaşanacak kaybın prim bazında karşılayacağı ücreti belirler. DASK poliçesi, her sene olduğu gibi sene de bir kez yaptırılır. Ardından diğer seneye aktarılmaz mecburen bir daha yaptırmanız gerekir. 

Olabilecek bir depremde görülen hasarın karşılanmasının yanı sıra, Ağustos 2012’de getirilen uygulama ile ev içerisindeki su ve elektrik aboneliğinin başlatılabilmesi adına DASK poliçesinin ilgili bölgelere açıkça dile getirmesi zorunludur. İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra beş adımla ilerleme kaydedeceğiniz sorgulama işlemini internet sitesi üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

DASK Poliçesi Ne Anlama Gelir?
DASK Poliçesi Ne Anlama Gelir?

Kısaltılmış kelimelerin açılımı Doğal Afet Sigortalar Kurumu olan DASK poliçesi, bir diğer tanımıyla zorunlu deprem sigortası olarak da bilinir.

DASK poliçesi, ağır olarak nitelendirilen fay hatlarının ve bunlardan kaynaklanan deprem risklerinin fazla olması nedeni ile Türkiye’de konuta sahip olan kişilerin yaptırması gereken zorunlu sigorta çeşididir. DASK poliçesi yaptırabilmek için oturduğunuz konutun ve konutun idari bilgilerini öğrendikten sonra DASK sitesinin adres kodu sorgulama sayfasına giriş yapmanızın ardından çıkan yeni sekme de sorgunuz karşınıza çıkacaktır.

Başka İçerik:  Konut Sigortası Hasar Ödeme Süresi Ne Kadar?

Doğal afetlerin en çok ülkemizde olduğu bilinen bir gerçektir. Depremin bu kötü sonuçlarına karşı konutumuzun yapılarını korumayı amaçlayan DASK poliçesi, olabilecek depremden sonra konutlarda bıraktığı izlerin sigorta tarafından karşılanmasını sağlar. Bu önemli sigortayı yaptırmayan kişiler depremden sonra ağır hasarlı olan konutlarının kaydını bildirirken sistemlere hasarın karşılanması için hiçbir hak talebinde bulunamaz.

Zorunlu deprem sigortası bunlardan dolayı her sene başlangıcında yenilenmelidir. Şayet sigortayı yenilemezseniz tapu tescil işlemleri de içinde var olan kamu kuruluşlarında işlem yaptıramazsınız. 

DASK Prim Bedeli Hesaplanması

DASK Prim Bedeli Hesaplanması

DASK tarafından bazı belgeler istenilir. Mecburi olan deprem sigortasını yaptırmak isteyen kişiler evlerinin prim bedellerini hatasız şekilde öğrenmeleri için konutlarına dair bilgiler isterler.  İl, ilçe, bucak, köy ve mahalle bilgisi, konutun bulunduğu meskenin hangi derecedeki riskli bölgesinde olduğunu anlamak adına önemli bir kriterdir. Konutun yaşanacak olan bir deprem sırasında ne kadar hasar alacağını belirlemek için, konutun yapısına ait bilgiye de sahip olmanız gerekir. 

Sadece konutun ya da meskenin toplam kat sayısı ve meskenin metrekare bazında yüzölçümü bilgisi, hasar sonucu fiyatının prim miktarını belirleyen seçenekler içerisindedir.  Poliçeyi ilk kez oluşturuyorsanız sıfır ibaresini seçmelisiniz. Doğal Afet Sigortalar Kurumu, birinci senesinden sonra poliçenin yenilenmesi gereken meskenlere sonraki yıllar için yüzde on oranında oranın da bir indirim uygular.

DASK Adres Kodu Nedir?

DASK Adres Kodu Nedir?

DASK sitesinden bulunan adres kodu, Türkiye genelindeki tüm konutlara özel olarak verilen on haneli numaralardan oluşan bir kod sisteminden ibarettir. Adres kodu, Doğal Afet Sigortalar Kurumu bünyesinde zorunlu deprem sigortası gibi işlemlerin sürecinin hemen başlaması ve takibini kolaylaştırmak amacı ile oluşturulmuştur. 1 Mart 2013 tarihinden sonra tüm konutları kapsayan yeni uygulama gelmiştir. Zorunlu tutulan deprem sigortası için adresteki poliçeniz ile kolaylıkla öğrenim sağlayabilirsiniz.

Başka İçerik:  Yol Yardım Desteği Veren Poliçe Alternatifleri

DASK adres kodu sorgulama sayfasından adres kodunuzu öğrenebilir ya da kodu doğrulayabilirsiniz. Adres kodunu öğrenebileceğiniz diğer bir sistem ise, sizden eksiksiz bir şekilde il, ilçe, bucak/köy ve mahalle bilgilerini ister. Üçüncü adımda cadde, bulvar, sokak ve meydan ait girmeniz gerekir.

Dilerseniz arama butonuna konut bölgesine dair cadde ya da sokak bilgisini girebilir, bina/site adı ya da konut numarasına göre konutunuzun bilgilerini bulabilirsiniz. Konutunuzu bulduktan sonra, iç kapı numaranızı da seçerek on haneli adres ve konut kodunuza kolaylıkla erişim sağlayabilir, zorunlu deprem sigortası gibi konut ve meskene yönelik tüm sigorta işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap