Tip-2 Diyabette İnsülin Tedavisi Genel Bilgiler

Tip-2 Diyabette İnsülin Tedavisi Tip 2 şeker hastalığıunıda insülin kullanımı hapla olabildiği gibi ileri aşamalarda iğne uygulamasına geçilir. Diyabet tedavisi olan bir hastalıktır.

Tip-2 Diyabette İnsülin Tedavisi Diyabet hastalığı hasta yoğunluğu bakımından en çok görülen hastalıklardandır. Vücutta kan şekeri düzeyinin çok yüksek olmasıdır. Bu da ömür boyu süren kronik bir hastalık olarak bilinmektedir. Fakat diyabet hastalığı olan bir yakınınız ya da diyabet teşhisiniz varsa endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur.

Bu içerikte ve Tip-2 Diyabet İnsülin Tedavisi Genel Bilgiler Diyabet Kontrolü İnsülin Direnci Kan Şekeri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Her ne kadar tehlikeli bir hastalık gibi görünse de doğru bir beslenme yapıldığında ve tedavi düzenli yapıldığında hastanın yaşamını iyi geçirmesi olasıdır. Tip 2 diyabet tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Diyabet hastalığı 2 tip olarak görülmektedir. Bunlardan ilki Tip-1 diyabet olarak, diğeri de Tip-2 diyabet olarak bilinmektedir. Tip 2 diyabetli hastalar halk arasında en çok rastlayacağımız diyabetli bireylerdir. Diyabet hastalarının yüzde 90’ı Tip-2 diyabet hastasıdır.

Vücudun yeterli miktarda insülin üretememesinden kaynaklanan diyabet türüdür. Tip 2 diyabette insülin tedavisi ile kişi sosyal yaşamına devam edebilmektedir. İlk başlarda gerek olmazken, ilerleyen yıllarda ki azalan ya da yok olan insülin direnci dışardan alınabilmektedir.

Tip-1 diyabet ise daha az görülen ve vücudun hiç insülin üretmemesidir. Genel olarak 40 yaş öncesi oluşabilmektedir. Ağır bir şekilde görülen insülin eksikliği nedeniyle tip-1 diyabet hastası hastalığın başlarından itibaren dışarıdan insülin almaktadır.

Tip-2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Tip-2 Diyabette İnsülin Tedavisi

Tip 2 diyabet belirtileri arasında en fazla dikkat çeken kan şekerinin çok yüksek olması ile meydana gelmektedir. Bu nedenle birkaç belirti ile birlikte uzmana başvurmakta fayda vardır. En belirgin özellik ise ağızda oluşan kuruluk, çok fazla idrara çıkma dikkat çekmektedir.

Ağız kuruluğuna bağlı olarak çok su tüketme de görülür. Sürekli gelişen açlık hissi, cilt üzerinde oluşan yaraların geç iyileşmesi de diyabet hastalığının belirtileri arasında yerini almaktadır.

İleri dönemlerinde de el ve ayaklarda karıncalanma oluşmaktadır. Kuru ve kaşıntılı bir cilt ve akabinde oluşan enfeksiyonlar dikkat çekici özellikler arasında yerini almaktadır.

Bu belirtilerin dışında genetik faktörlerde işin içine girmektedir. Aile geçmişinde bu hastalığa sahip bireyler mevcutsa bu konuda dikkatli olunmasında fayda vardır. Beslenmesine dikkat etmeyen ve obez olarak adlandırılacak derecede şişman olan bireylerde de görülme sıklığı fazladır.

Çağın vebası olan strese aşırı derecede maruz kalan ve şişman bebek doğuran kadınlarda da gelişme oranı çok yüksektir. Aynı zamanda vücutta gelişen farklı hormonsal hastalıklarda diyabete yol açabilmektedir. Tip-2 diyabet halk arasında en çok görülen diyabet hastalıkları arasında bu nedenle yer almaktadır.

Tip-2 Diyabette Tedavi Nasıl Olur?

Tip-2 Diyabette İnsülin Tedavisi

Tip 2 diyabet teşhisi konulduktan sonra ilk planlama aşamasında yapılan beslenme düzeninin bir plana bağlanması şeklinde olmaktadır. Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve yaşam şartlarında belirli değişikliklerin yapılması uygun bir tedavi yöntemi olarak bilinir.

Bu başta yapılması gereken medikal planlamadır. Aynı zamanda hastaya egzersiz programları da verilmektedir. Vücudun yeniden bu konuda bir üretim yapmasını sağlanmak adına düzenli egzersiz planlaması yapılabilmektedir.

Yapılan Tip 2 diyabet tedavisi programlanmasının düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Hasta kendisine verilen beslenme ve egzersiz programlarını düzenli uyguladığı zaman kolay bir şekilde bu hastalığa karşı direnç geliştirebilmektedir.

Bu programlama rutinine uyulması ile birlikte hala kan şekerinde bir yükselme meydana geliyor ya da dengede kalmıyorsa o zaman uzman bu konuda farklı bir tedavi uygulayabilir.

Tip 2 diyabet ilaçları ile bu konuda destek verilebilmektedir. Bu önce düzenleyici bir hap olabilmektedir. İlacın yeterli gelmediği düşünüldüğünde diğer tedavi yöntemlerine geçilebilmektedir. İlerleyen safhalarda Tip 2 diyabet insülin tedavisi ile devam edebilmektedir.

Uzman hekim tarafından belirli dozlarda alınması uygun görünen tip 2 diyabet insülin tedavisi kan şekerinin olağandan daha yüksek olması durumunda gerekli görülmektedir. Belli zamanlarda da kan şekerinin ölçümlenmesi gereklidir. Bunun için hastaya verilen kan ölçüm kitleri ile yapılabilmektedir.

Bunun için teşhis konulduğu ve başlanması ön görüldüğünde diyabet hemşireleri tarafından diyabet eğitimi verilmektedir. Bu eğitimlerde Tip 2 diyabette beslenme, yaşam tarzı ve egzersiz programları ile ilgili bilgiler verilmekte ve kan ölçümünün nasıl yapılacağından bahsedilmektedir.

Tip 2 diyabette insülin tedavisi uygulanmasının yanında ameliyat ile de tedavi sağlanmaktadır. Tip 2 diyabet ameliyatı uzman bir cerrah eşliğinde  laporoskopik metabolik cerrahi ameliyatı yapılmaktadır.

Bu ameliyat sonrasında hasta yaklaşık olarak 4-5 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilebilmektedir. Tip-2 diyabet tedavisi sonlanan hasta bir daha insülin ve hap kullanmamak üzere taburculuk yaşamaktadır.

Aynı zamanda her ne kadar genetik faktörlere ve aşırı strese bağlı olarak geliştiği düşünülse de bazı durumlarda gebelik esnasında da ortaya çıkabilmektedir. Bu da hormonsal olarak sıkıntı yaşanması durumunda ortaya çıkmaktadır. Tip 2 diyabet tedavisi bu dönemde daha farklı şekillerde sağlanabilmektedir.

Bu tarz gelişen Tip 2 diyabette insülin tedavisi yerine profesyonel olarak alınacak diyet danışmanlığı daha çok önerilmektedir. Gebelik esnasında dışarıdan alınacak olan bir maddeye karşı düzenli ve sağlıklı kilo verme ve egzersiz daha etkili bir çözüm olabilmektedir.

 

87542