Su Teresi Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Su teresi salatalar içerisinde kullanılır ve hoş bir tat katar. Kötü kolestrolü düşürme gibi faydaları vardır. Adet döneminde zararları vardır.

Su Teresi

Su Teresi, hızlı büyüyen sucul ya da yarı sucul ortamlarda yaşayan tek yıllık bir bitkidir. Avrupa ve Asya’da yetiştirilmektedir. Genellikle yaprak kısımları tüketilir. Bahçe teresi ile akraba olarak bilinmektedir. Biberli, kesin ve mayhoş bir tada sahiptir. Sığ ve sulak alanlarda yetişmektedir. Yabani ortamlarda kendiliğinden gelişebileceği gibi tüketilmek amacı ile de yetiştirilmektedir. Ortalama olarak 8 ile 10 santim arasında uzunluğa ve genişliğe sahip yaprakları bulunmaktadır. Dört yapraklı beyaz çiçekler açmaktadır. Su teresi kesin kokulu ve baharatlı bir bitkidir. Bazı yerlerde ve kaynaklarda “ Çin teresi” olarak da adlandırılmaktadır.

Su Teresi Nasıl Saklanır?

Su teresini uzun süre saklamak için atılması gereken birkaç farklı adım bulunmaktadır. Bu adımlar doğru bir şekilde uygulandığı zaman su teresini uzun süreler saklamak mümkün olmaktadır. Su teresi nasıl saklanır? Sorusunun cevabı şu şekilde verilebilmektedir; Su teresi sap kısımlarına yakın bir noktadan kesilerek temizlenmelidir. Daha sonrasında hiçbir şekilde kesilmeden, suyun altında bolca yıkanmalıdır. Eğer üzerinde herhangi bir kir bulunmaktaysa bu şekilde giderilecektir. Kaba bir temizlemenin ardından su tereleri içerisinde sirke ilave edilmiş soğuk suyun içerisinde yerleştirilir. Burada 10 dakika kadar bekletilmeleri önerilmektedir. Bu işlem sayesinde tüm olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması sağlanır. İşlem sonrasında tereler yine su ile durulanabilir. Arından fazla suyundan arınabilmesi için, su terleri bir kağıt havlı ya da mutfak havlusu üzerine serilebilir. Buzdolabına yerleştirilmeden hemen önce fazla kalan nem de alınmalıdır. Ardından buzdolabı poşetlerine yerleştirilir ve ağız kısmı kapatılır. Bu şekilde su tereleri en az 1 hafta tazeliğini koruyabilmektedir.

Su Teresi Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Su teresi yemeklerde doğrudan ana malzeme olarak kullanılabilmekte ya da salatası yapılabilmektedir. Su teresi yemeklerde nasıl kullanılır? Sorusunun cevabı genel olarak salata şeklinde verilebilmektedir. Su teresi normal salataların içerisinde eklenebileceği gibi, su teresi salatanın ana malzemesi olarak da kullanılabilmektedir. Genellikle çeşitli sebzeler kullanılarak zeytinyağlı bir saltası yapılabilmektedir. Buna ek olarak su teresi kavrularak da tüketilebilmektedir. Su teresinin kavrularak tüketilebilmesi çok bilinen bir yöntem olmamasına rağmen lezzetli ve sağlıklı yemekleri ortaya çıkartmaktadır. Çeşitli sebzeler ile karıştırılarak su tersinin kavrularak tüketilmesi mümkündür.

Su Teresi Faydaları

Su teresi insan sağlığına farklı açılardan fayda sağlamaktadır. Bu noktada düzenli ve mevsiminde tüketilmesi bireylerin birçok farklı sağlık probleminden korunmasına katkı sağlamaktadır. Su teresi faydaları şu şekilde sıralanabilir; ·        Su teresi içerdiği antioksidanlar ile diyabet, kanser ve kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına engel olmaktadır. ·        Kolesterolü düşürücü bir etkiye sahiptir. Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. ·        İçerdiği kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum sayesinde kemik sağlığının korunmasına imkan tanımaktadır.

Su Teresi Nelere İyi Gelir?

Su teresi faydalarının yanında birçok farklı rahatsızlığa da iyi gelmektedir. Özellikle iyi geldiği rahatsızlıklardan muzdarip olan kişilerin düzenli olarak su teresi tüketmesi, rahatsızlıklarından kurtulmalarına ya da rahatsızlıkların yan etkilerinin azaltılmasına katkı sağlamaktadır. Peki, su teresi nelere iyi gelir? ·        Yapılan araştırmalara göre 10 gün boyunca düzenli olarak su teresi tüketiminin kötü kolesterollerin yüzde ellinin altına düş gözlemlenmiştir. ·        Yüksek tansiyon sorunu yaşayanlar için birebirdir. Düzeli tüketimde yüksek tansiyonun ortaya çıkarttığı olumsuz etkilerin giderilmesine olanak tanımaktadır. ·        Özellikle menopoz dönemindeki bireylerin, kemik sağlığını korumasında katkı sağlamaktadır.

Su Teresi İçindeki Vitaminler

Su teresi içerisinde birçok farklı vitamin bulundurmaktadır. Su teresi içerisinde barındırdığı vitaminler ile insan sağlının olabilecek en güzel şekilde korunmasına imkan tanımaktır. Su teresi içerisindeki vitaminler şu şekildedir; K, C, A, E ve B6. Bir porsiyon su teresi tüketimi, günlük K vitamini ihtiyacının %212’sini karşılamaktadır. Aynı zamanda su teresi içerisinde tiamin, riboflavin, magnezyum ve fosfor içermektedir.

Su Teresi Kalorisi

Su teresi kalorisi oldukça düşük besinler içerisinde bulunmaktadır. 100 gram kadar su teresi yaklaşık olarak 11 kalori etmektedir. Son derece az kalori oranı sayesinde diyetlerde kullanımı önerilmektedir.

Su Teresi Zararları

Genel anlamda bakıldığı zaman su teresi insan sağlığına herhangi bir zarar vermemektedir. Ancak aşırı tüketimde insan sağlığında yan etkiler ortaya çıkartabilmektedir. Su teresi zararları olarak şunlar söylenebilir; ·        Bağırsakların çalışmasında etkin bir rol oynadığından çok fazla tüketilmesi ishal sorunlarını beraberinde getirebilir. ·        Adet düzenleyici etkisi olduğundan gece kadınların yememesi önerilmektedir. 5624