J Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri ve Türleri

J harfi ile başlayan toplam 9 hayvan ismi tespit ettik ve bunların isimlerini ve türleri hakkında bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Yazımızda ve J Harfiyle Başlayan Hayvanlar J ile Başlayan Hayvan İsimleri J Harfiyle Hayvanlar J Harfiyle Başlayan Hayvan Türleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

J
J Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri ve Türleri

Baş Harfi J Olan Çok Bilinen Hayvan İsimleri

Jaguar

Japon Balığı

J Harfiyle Başlaya 9 Hayvanın İsmi

  1. Jaguar
  2. Jakamar
  3. Jako
  4. Japon Balığı
  5. Japon Kınkanatlısı
  6. Jassana
  7. Jenet
  8. Jerboa
  9. Jibbon

J Harfiyle Başlayan Hayvan Türleri Hakkında Bilgiler

Jaguar

Jaguar yırtıcı bir hayvandır. Tupi dilinden gelen Yaguara yani jaguar kelimesinin anlamı olduğu düşünülmektedir. Jaguarların yalnız yaşayanları ağaçları pençeleyerek bölgelerini işaretler ve tek başına avlanırlar. Sadece çiftleşme amacıyla bir araya gelirler. Gebelik 90 – 110 gün sürer ve bir annen 2 yıla kadar 1 – 4 arası yavrulayabilir.

Jaguarlar çoğunlukla yerde avlanırken, avlarının üzerine atlamak için ağaçlara tırmanırlar. Uzuvları kısa ve kalındır, bu da jaguarları özellikle tırmanma ve yüzmede usta kılar. Muazzam güçlü çeneleri, tırmanma ve yüzme yetenekleriyle birleştiğinde, onlara balık ve kaplumbağalar, tapirler ve maymunlar gibi memeliler ve timsah gibi zırhlı tenli hayvanlardan oluşan çeşitli bir av sunar. Tüm büyük kediler içerisinde en güçlü ısırmasına sahiptirler. Avlanmaları, otçul popülasyonları kontrol altında tutarak bitki örtüsünün aşırı tüketilmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Derileri çok farklı olabilir. Siyah noktalarla sarı olabilirler veya komple siyah görünebilirler. Buna doğal bir genetik mutasyon neden olur. Kara panter diye bir tür yoktur, bu sadece melanizm olarak bilinen koyu renkli genetik mutasyona sahip bir kedi türüdür.

Jako

Jaco, Afrika grisi, papağını da denir. Adından da anlaşılacağı gibi benekli gri renkli, orta boy bir papağandır. Büyük siyah bir gagası ve sarı bir gözü çevreleyen beyaz bir maskesi vardır. Çarpıcı bir kuyruğa sahiptir. Dişilerin koyu gri kenarlı soluk gri bir tacı, gri bir gövdesi ve kırmızı kuyruk tüyleri vardır. Erkek dişiye benzer, ancak yaşla birlikte koyulaşır.

Yaklaşık 33 cm boyunda ve 400 gram ağırlığındadır. 50 seneye kadar yaşayan türleri vardır. Meyve, tohum ve böceklerle beslenebilirler.

Bu tür, güneydoğu Fildişi Sahili’nden doğuya, Batı Afrika’nın nemli ova ormanlarından Kamerun’a ve Kongo ormanlarında, Uganda, Kenya ve Tanzanya’daki Albertine Rift’in hemen doğusunda ve güneyden kuzey Angola’ya kadar bulunabilir.

Tipik olarak yoğun ormanlarda yaşamalarına rağmen, genellikle orman kenarlarında, açıklıklarda, mangrovlarda, ormanlık savanlarda, ekili alanlarda ve hatta bahçelerde görülürler.

Jakamar

Bu küçük ve orta boy ince tüylü kuşlar, 14 -34 cm uzunluğunda ve 17 – 75 gram ağırlığındadır. Ayakları, yuvarlak kanatları ve çok uzun kuyrukları vardır. Tüyleri parlak renkli ve yanardönerden oldukça mata kadar değişir.

Japon Kınkanatlısı

Yetişkin böcek, yaklaşık 13 milimetre uzunluğunda ve yaklaşık altı milimetre genişliğinde oval bir böcektir. Gövde; parlak metalik yeşil, bacaklar daha koyu yeşil ve kanat örtüleri bakırımsı kahverengidir. Kanat kapaklarının hemen arkasında iki küçük beyaz tüy ve her iki yanda beşer yama vardır. Küçük beyaz oval yumurtalar toprağa serilir. Larva, üç çift bacaklı, beyaz C şeklindedir ve 25 milimetre uzunluğa kadar büyür. Pupalar açık kırmızımsı kahverengidir ve 13 milimetre uzunluğundadır.

Jenet

Jenetler, genellikle en az vücutları kadar uzun bir kuyruğu olan yağsız etoburlardır. Daha uzun yüzleri dışında kedi gibi görünürler. Genellikle krem rengi arka kısmının üzerinde koyu benekli veya ebru deseni vardır. Kürkleri inanılmaz derecede yumuşaktır. Yarı geri çekilebilir pençeleri vardır. Son derece esnektirler ve çok küçük alanlara girebilirler.

J Harfiyle başlayan, bizim yazmayı unuttuğumuz hayvan isimlerini yorum bölümünden bizimle paylaşırsanız yazımıza ekleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir