Stor Perde Nasıl Temizlenir? Sökmeden Temizleme Yöntemi

Stor Perde Nasıl Temizlenir? Sökmeden Temizleme Yöntemi. Stor Perde, ev ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılan bir perde çeşididir. İki sistem üzerine kurulu bir mekanizmayla çalışır. Zincirli veya yaylı olan bu sistemde perde hareket eder. Perdeyi açmak ya da kapatmak istediğinizde üzerindeki boruya monteli zinciri kullanmanız yeterlidir. Açılırken kumaş boruya sarılacaktır. Kapatırken ise zinciri kullanarak mekanizmasında hareket ettirmeniz yeterli olacaktır.

Zaman içerisinde toz ve kire maruz kaldıkları için de belli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Evlerinde bu perdeden bulanan kişiler stor perde nasıl temizlenir? Araştırması içine girerler. Farklı temizleme yöntemlerini incelemeniz için sinoplukoca.com sitesinden yeterli bilgileri alabilirsiniz.

Perdenin boyutları ve kumaş özellikleri farklılık gösterir. Özel ölçülerde ve istediğiniz renklerde seçim yapabilmeniz mümkündür. Bu perdelerin üretiminde koton, polyester ve daha birçok kumaş türleri kullanılmaktadır. Işığı geçirmeyen özelliklerde üretilen kumaşlar aynı zamanda leke tutmama özelliğine de sahiptir.

Stor perde üretiminde kullanılan kumaşlar, özel olarak bazı işlemlerden geçirilmektedir. Kumaşın sertlik derecesi ve mekanizma üzerinde hareket edebilmesi için oldukça önemlidir. Apre işlemi denilen bu işlemle perdeniz takılı olduğu düzenekte rahatça hareket etmektedir.

Stor perde temizliği, zor gibi görünse de aslında oldukça kolaydır. Temizlerken yumuşak fırça ya da sünger kullanmanız ve perdeye zarar vermemeniz oldukça önemlidir. Stor perdeyi temizlerken sabun ya da sabun tozu kullanmanız uygundur. Üzerindeki tozu ve kiri sabun sayesinde arındırabilirsiniz. Ayrıca marketlerde satılan özel deterjanları da temizlik işleminizde kullanabilirsiniz.

Stor Perde Nasıl Temizlenir
Stor Perde Nasıl Temizlenir

Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Tozlanan ve zaman içerisinde kirlenen perdelerinizi yerinde ya da mekanizmasından çıkararak temizlemeniz ve yıkamanız mümkündür. Stor perdelerini yıkamak isteyenler vereceğimiz tavsiyelere dikkat edebilirler. Öncelikle verilecek bir tavsiye, stor perde yıkama işlemi için profesyonel bir yardım alınması olacaktır. Halı yıkama yapan firmalar bu hizmeti vermektedir. Kendiniz evde yıkayacaksanız bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz.

Tüm perdelerde olduğu gibi stor perdeleriniz için belli zamanlarda temizlik yapılması gerekiyor. Peki diğer perdelerden farklı stor perde nasıl yıkanır? Doğru bir yöntemle stor perdenizi kolayca temizleyebilir ve yeni gibi olmasını sağlayabilirsiniz. Temizlik yapılacağı sırada kullanılacak temizlik ürünü şüphesiz çok önemlidir. Temizlik ürünlerinin doğru seçilmiş ve doğal olması perdenin kumaşına zarar vermez. Hijyeni sağlamanız ve kirlerden kurtulmanız için bu önemlidir.

Yıkamak için perdeyi yerinden çıkarmanız gerekecektir. Mekanizmasından çıkarılan perde düz bir yere serilir. Bunun için banyo ya da balkonunuz uygun olacaktır. Yumuşak kıllı fırça ve uygun deterjan seçimi ile hafif darbelerle fırçalamalısınız. Bol su ile durulamalı ve güneşe asılarak kurutmalısınız. Yıkarken köpürtmek için sıcak su durulamak için de soğuk su kullanmalısınız. Yıkama ve kurutma işlemini bittikten sonra yerine takabilirsiniz.

Stor Perde Nasıl Kurutulur?
Stor Perde Nasıl Kurutulur

Stor Perde Nasıl Kurutulur?

Stor perde nasıl temizlenir? Diye düşünüldüğünde önünüze iki seçenek çıkmaktadır. Bunlardan birisi kuru temizleme firmaların destek almak, ikincisi ise kendi imkanlarınızla temizlemenizdir. Yıkama için uygun alanınız varsa bunu kendiniz başarabilirsiniz. Yine kurutmak için de yeterli alana sahipseniz kurutma işlemi yapabilirsiniz.

Stor perdenizi yıkamak için yerinden dikkatlice çıkarmanız oldukça önemli bir olaydır. Perdeniz mekanizmasına zarar vermemek için yanınızda bir kişinin daha olması önemli bir konudur. Böylelikle aparatlarının kırılmasını engellemiş olursunuz. İki kişi stor perde çıkarma işlemini kolayca yapabilirsiniz. Perdeyi zincir yardımıyla boruya sarabilir plastik aparatlarını kornişten çevirerek çıkarabilirsiniz.

Stor perde nasıl kurutulur? Yıkadıktan sonra nerede kurutmalıyım? Diye düşünenler toz olmayan bir ortamda sularının süzülmesi için onları bekletebilirler. Çamaşır ipine asarak da zarar vermeden kurutmanız mümkündür. Yerine takılması olayı da çıkarılması kadar önemlidir. Kuruyan perdenizi nasıl takacaksınız birlikte inceleyelim…

Kuruyan perdelerin yerine takılması da oldukça kolay bir işlemdir.  Kornişe takılacak olan perdenin mekanizması aparatlar yardımıyla sabitlenir. Burada perdenin düzgün durması için hizalama doğru yapılmalıdır. Böylelikle stor perde takma işlemini de başarmış olacaksınız.

Stor Perde Sökmeden Nasıl Temizlenir
Stor Perde Sökmeden Nasıl Temizlenir

Stor Perde Sökmeden Nasıl Temizlenir?

Stor perde nasıl temizlenir? Temizleme işlemini perdeyi çıkarmadan yapmak isteyenler olabilir. Stor perde sökmeden nasıl temizlenir? Nelere dikkat etmelisiniz? Perdenizi takıp çıkarmakla uğraşmak istemiyorsanız onu silerek temizleyebilirsiniz. Öncelikle perde tamamen açılır. Üst kısımlarda kalan yerleri temizlemek için, merdiven kullanmanız gerekecektir.

Bir kapta, ılık su ile sabunu karıştırıp köpürtün. Stor perde temizliği için üretilmiş olan özel deterjanlardan da faydalanabilirsiniz. Çok sert olmayan, kumaşa zarar vermeyecek bir bez bu suya batırılıp suyu sıkılır. Bu şekilde silme işlemi yapabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken konu silmeyi yukarın aşağıya doğru yapmanızdır. Kirlenen bezinizi sık sık bu suya batırın ve bezin temizlenmesini sağlayın. Yine normal suyun içine batırdığınız temiz bir bezle köpük kalmayana kadar duruma yapmalısınız.

Bu işlemler bittikten sonra, perde açık bir şekilde bırakılır ve kuruması beklenir. Böylelikle sökmeden perde temizliği yapmış olursunuz.

Stor Perde Nasıl Temizlenir? Evde Temizleme İpuçları
Stor Perde Nasıl Temizlenir? Evde Temizleme İpuçları

Stor Perde Nasıl Temizlenir? Evde Temizleme İpuçları

Stor perde nasıl temizlenir? Aslında bazı önemli ayrıntılara dikkat ederseniz oldukça kolaydır. Tozlandığını gördüğünüz zamanlarda onu silmeniz kalıcı kirleri üzerinde barındırmayacaktır. Yıkama işlemini sık sık yapmanıza gerek yoktur.

Stor perdeler bilinen diğer perde modellerinden farklı olarak yalnızca mekanizmalarına uygun olarak üretilen kumaşlarla çalışabiliyor. Bu sebeple stor perde temizliği perdenin yapıldığı malzemeye bağlıdır. Kolaylıkla temizlenebilen bir kumaş tercih etmeniz yaşam alanlarınız için pratik bir çözüm bulmuş olmanız anlamına gelir.

Size pratiklik sağlayacak evde temizleme ipuçları nelerdir? İgrus olarak şimdi de onlara bir göz atalım…

  • Tozlanan stor perdelerinizi elektrik süpürgesinin düşük ayarı ile süpürebilir ve onların tozlardan arınmasını sağlayabilirsiniz.
  • Yıkamayı düşünenler düz bir alanda yıkama yapmaları gerekmektedir.
  • Perdenin kumaş özellikleri ve kullanım talimatı oldukça önemli bir konudur.
  • Yıkanan perdenin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin. Aksi taktirde su lekeleri ile karşılaşabilirsiniz.
  • Su lekeleri oluştuğunu görürseniz beyaz sirke ile temizlemeyi deneyin.
  • Kötü koku oluşmaması için açık havada kurutma işlemi yapmalısınız.
  • Daha çabuk kurumasını istiyorsanız saç kurutma makinasını kullanabilirsiniz.
  • Çıkmayan lekelerde leke çıkarıcı deterjanlar kullanmayı düşünebilirsiniz. Ama onları kullanırken perdenin küçük bir bölümünde deneme yapmalısınız.
  • Yıkma işleminde çamaşır makinasını kullanmayınız. Kurutma işleminde de kurutma makinası önerilmemektedir. Kumaş özelliklerinin bozulmaması için bu önemlidir.
3630