Şırnak İçin Detaylı Hava Durumu

Şırnak Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Bu içerikte ve Şırnak Hava Durumu Detaylı Meteoroloji Sıcaklık Nem Oranı Rüzgar Hızı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Şırnak Hava Durumu Tahmini

Şırnak için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

USAK

Şırnak için 5 Günlük Hava Tahmini

USAK

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Şırnak

Şırnak, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan ve hem Suriye’ye hem de Irak’a sınırı bulunan tek şehirdir. Özellikle Nuh Tufanı ile özdeşleşmiş ve Tufan olduktan sonra Nuh’un ilk yerleştiği lokasyon olarak tarihte yer edinmiş bir yerleşim yeridir. Toplam 7 ilçeye sahip olan şehirde telefon alan kodu 0486’dır. Plaka kodu olarak ise 73 kullanılmaktadır.

Şırnak, 1990 yılına kadar Siirt’e bağlı bir ilçe iken sonrasında il statüsü kazandı. Yine Mardin’den Cizre, İdil ve Silopi ilçeleri ayrılarak Şırnak’a dahil edilmiştir. Şırnak nüfusu 2022’de paylaşılan verilere göre 537.762 olarak açıklanmıştır. Bu nüfusun 258.276’sı kadın, 279.486’sı erkektir. 

Şırnak Coğrafi Konum

Şırnak konum itibariyle Türkiye’nin en özel noktalarından birisi olarak anılabilir. Çünkü hem Irak ile hem de Suriye ile kara sınırı bulunan tek şehir olma özelliğini sürdürmektedir. Toplamda 7.078 kilometrekarelik bir alana sahip olduğunu görebiliyoruz. Yarım milyonu aşan nüfusu göz önüne alındığında ise kilometrekareye düşen kişi sayısı 76’dır. 

Batıdan Mardin ile komşu olan Şırnak aynı zamanda kuzeydoğusunda da Hakkari ile sınıra sahiptir. Kuzeyinde Siirt bulunur. Güney kesimi ise direkt olarak Irak ve Suriye topraklarıyla sınırdır. Habur sınır kapısı Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunmaktadır. Irak ile Türkiye arasında geçiş güzergahıdır. Suriye ile Türkiye arasındaki geçiş içinse Şırnak’ın Cizre ilçesinde Cizre sınır kapısı bulunmaktadır. 

Şırnak Hava Koşulları

Kış mevsiminde yoğun bir yağış aldığından dolayı Şırnak iklimi karasal olarak adlandırılır. Aslında yaz aylarında yağış almaması da burada teknik olarak karasal iklimin getirisidir. Yaz ayları sıcak olduğu kadar kurak geçmektedir. Kış ise daha yağışlı ve aynı zamanda bunu takiben daha yumuşak geçebilir. Tabii ki bölgenin coğrafi şartları da hava koşullarını belirleyebiliyor.

Şırnak’ta hava durumu doğu kesimlerde yüksek dağlar sebebiyle çok sert kışlar yaşanmasıyla sonuçlanabiliyor. Oysa güneye doğru inildikçe ve şehrin batı kesimlerinde çok daha ılıman bir hava akımı mevcuttur. Dolayısıyla Şırnak hava şartları aslında şehrin hangi noktası baz alındığına göre değişebiliyor. 

Şırnak Tarihi ve Kültürü 

Şırnak direkt olarak çok fazla yazılı kaynakta geçmediğinden ötürü isminin nereden geldiğiyle ilgili pek çok rivayet vardır. Ancak kesinlik söz konusu değildir. Tarihine bakıldığında ise Şırnak geçmişi M.Ö 7.000 yılına kadar uzanmaktadır. Aşağı yukarı 9 bin yıllık tarihten söz etmek mümkün hale gelebiliyor. 

En bilinir isim geçmişi ise Nuh efsanesinden dolayı Şehr-i Nuh olarak anılırken zamanla Şernah, Şırnek ve Şırnak halini almış olmasıdır. Şehir tarih boyunca pek çok kültürü barındırdığından dolayı Nuh tufanı gibi pek çok hikâye ve efsaneyi barındırabiliyor. Finik kalesi, Cizre iç kale, Nuh Nebi camii ile bu tarihe tanıklık etme şansına erişebilirsiniz. Üstelik kültürel miras olarak kilim, şal ve şapik halen daha yaşatılıyor. 

Şırnak Mutfağı

Yöreye özgü mutfağı incelerken içli köfte, mumbar, perde pilavı gibi pek çok popüler yiyecekle karşılaşabiliyoruz. Diğer yörelerde ve şehirlerde de yapılan bu yemekler aynı zamanda Şırnak’ta da geleneksel yemekler arasında yer alıyor. Tabii ki adını hiç duymadığınız bazı lezzetlere de Şırnak mutfağı dahilinde rastlayabilirsiniz. 

Mehir olarak anılan Meyre, Suryaz, Serbidev ve aslında pekmez tatlısı olan ancak Kadge Dıfse olarak bilinen tatlıyı şiddetle tavsiye etmekteyiz. Tabii ki Hekeheşandi gibi ismi zor okunsa da çok lezzetli olan pek çok yiyeceğe de rastlamak mümkündür. Burada en çok tercih edilen yemekler arasında aynı zamanda devin, şımşıpe, mahmılatık ve gulul bulunmaktadır. Ayrıca dolma burada da diğer Güneydoğu Anadolu illeri gibi öne çıkan bir lezzettir. 

şırnak hava durumu, hava durumu şırnak, şirnak hava durumu, şırnak için hava durumu, hava durumu sirnak, sirnak hava

24800