Seyahat Sigortası Çeşitleri ve Teminatı

Seyahat Sigortası Çeşitleri ve Teminatı Seyahat sigortası poliçesi, yaptırılmadan önce olası olumsuz durumlara karşı bazı hususlar ön planda tutulmaktadır. Seyahat sigortası poliçesinin sunacağı avantajlardan faydalanabilmek isteyenler öncelikle verdikleri bilgilerin doğru olmasına dikkat etmesi gereklidir.

 Poliçe için verilecek olan bilgilerin, ihtiyacı karşılayabilecek özelliğe sahip olması ise düzenlenecek olan poliçenin doğruluğu ile geçerliliği açısından büyük bir öneme sahiptir. Seyahat sigortası, yurt dışına çıkarken birçok ülke için zorunludur ve seyahat sigortasının genel şartları da devlet tarafından belirlenmektedir.

Seyahat sigortasının genel şartlarının devlet tarafından belirlenmesi sayesinde bütün sigorta şirketlerinde sunulan şartlar da birbiri ile benzerlik göstermektedir.

Seyahat Sigortası Teminat Seçenekleri Nelerdir?

Seyahat sigorta poliçesi kapsamında öncelikle teminat seçenekleri göz önünde bulundurulmakta ve sözleşmede toplamda yüz günlük ve süre limiti bulunmayan iki ayrı teminat seçeneği bulunmaktadır. Seyahat sigortası sözleşmesi yüz günlük teminat seçeneğinde seyahat başı altmış günlük güvenceden yararlanılmakta ve süre limiti olmayan teminat seçeneğinde ise seyahat başına doksak güne varan sigorta hizmeti alınabilmektedir.

Seyahat sigortası poliçesinin yurt dışında işlev görebilmesi ve sağlık hizmetlerinden faydalandırabilmesi için gerekli durumu yirmi dört saat içerisinde sigorta yapılan sigorta şirketine bildirmek gereklidir. Bunun yanı sıra bazı konsoloslukların seyahat sigortası poliçesinin elle yazılı nüshalarını kabul etmemesi nedeni ile seyahat sigortası poliçesinin elle yazılmamasına dikkat etmek gereklidir.

Seyahat Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Seyahat Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Muafiyetli ve muafiyetsiz olmak üzere iki çeşit olarak düzenlenebilen seyahat sigortası poliçesi, prim arasında bir fark olması nedeni ile iki tür olarak düzenlenebilmektedir. Muafiyetli seyahat sigortası, fiyatlandırma açısından daha düşük meblağlarda düzenlenmekte ve muafiyetli sigorta yaptırılması durumunda sigorta şirketleri belirli bir miktarın altında olan zararlar için ödeme yapmaktan muaf olur.

Başka İçerik:  Erken Emeklilik İçin Yapılması Gerekenler

İlerleyen zaman içerisinde beklenmedik herhangi bir durum ile karşılaşmamak için düzenlenen seyahat sigortası poliçesinin detaylı olarak incelenmesi sigortalı açısından avantaj sağlamaktadır. Seyahat sigortası poliçesi imzalanmadan önce şartname ile verilen bilgiler, tam olarak incelenmeli ve doğruluğundan emin olunmalıdır.

 İmza aşamasında seyahat sigortası poliçesine ilişkin tüm soru ve hükümler sigorta yetkilisine sorulabilir. Seyahat sigortasının primlerinin zamanında yatırılmasına önem vermek ve prim ödemesi karşılığında verilen makbuzları da saklamayan özen göstermek gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap