Şevval Orucunun Faziletleri Nasıl Niyet Edilmelidir? Kaç gün tutulur?

Şevval orucu Müslümanlar tarafından Ramazan ayından sonra tutulan ve toplamda 6 gün süren bir oruç sürecidir. 6 gün ardı ardına tutulabildiği gibi aynı zamanda aralıklı olarak da tutulmasında bir sakınca yoktur. Direkt olarak peygamber efendimizin sünnetlerinden birisi olması dışında aynı zamanda en faziletli oruçlar arasında gösterilmektedir. Ramazan ayından sonra tutulduğu için Ramazan ayından kalma kaza orucunuz varsa şevval orucuna başlamadan evvel kazalarınızı tutmanız önerilir.

Zira kaza orucu olan bir kimsenin şevval orucu tutması doğru olmayacaktır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şevval orucuyla ilgili olarak ‘’Ramazan boyunca orucunuzu aksatmadan tuttuktan sonra ilaveten Şevval ayında da 6 gün oruç tutarsanız tüm yıl oruç tutmuş sayılırsınız’’ şeklinde hadis-i şerifte bulunmuştur. 

Tüm bir yılı oruçlu geçirmenin mümkün kılındığı Şevval ayının fazileti ise şu şekilde açıklanmıştır. İlahiyatçılara göre Ramazan ayını 30 gün boyunca oruçlu geçiren bir kimse Ramazan bayramının ardından Şevval ayı içerisinde de 6 gün oruç tuttuğunda toplamda 36 gün oruç tutmuş olur. Faziletleri arasında ise 1 hasenat için 10 kat sevap olarak yer alan hadis baz alınmaktadır. Dolayısıyla 36 günlük oruç sevabı 10 ile çarpıldığında elde edilen 360 ile beraber kamer ay hesabına bağlı olarak tüm bir yılı oruçlu geçirmiş olduğuna inanılır. 

Şevval Orucuna Nasıl Niyet Edilmelidir?

Her ne kadar bazı kişiler Ramazan ayından kalan kaza oruçlarıyla şevval orucunu aynı niyetle tutsalar da bunun geçersiz olduğunu vurgulamak gerekiyor. Kaza orucu ile şevval orucu ayrıdır. Eğer kazanız varsa önce kaza oruçlarınızı tamamlamanız, ardından ise şevval orucu için niyet ederek 6 gün daha oruç tutmanız doğru olanıdır. 

Şevval orucuna niyet etmek isteyenler ‘’Allah’ım senin rızan için niyet ettim şevval orucu tutmaya’’ diyerek niyetlerini ifade edebilirler. Tam bu noktada eğer kazanız varsa şevval orucuyla ilgili herhangi bir niyette bulunmamalı, aksine ramazan ayında tutamadığım oruçlarımın kazası için şeklinde niyet etmelisiniz. Tabii ki kazalarınızı tamamladıktan sonra yeniden şevval orucu tutmak için niyet edip 6 gün ekleyerek Salih amellerinize katkıda bulunabilirsiniz. 

66398