Semizotunun Faydaları

Semizotu, tüm yeşillikler gibi vitamin ve mineral açısından zengin bir yiyecektir. Hemen hemen ıspanakla aynı demir oranına sahip olması ile de son zamanlarda ..

Semizotu, tüm yeşillikler gibi vitamin ve mineral açısından zengin bir yiyecektir. Hemen hemen ıspanakla aynı demir oranına sahip olması ile de son zamanlarda kullanımı giderek artmaktadır. Bunun yanında semizotu, sütün yarısı kadar kalsiyum oranına ve portakalın da üçte bir oranı kadar C vitaminine sahiptir. Tüm bu saydığımız besin değerleri semizotunu son derece faydalı bir bitki kılarken, diyet yapanlar için, kilo kontrolü sağlamak isteyenler için de son derece kullanışlı bir yiyecek olacağını, çünkü 100 gramında yaklaşık 16 kalori bulunduğunu da belirtmek isteriz. Son olarak semizotunun omega 3 açısından ve antioksidan açısından da zengin bir gıda ürünü olduğunu belirtebiliriz.

Semizotunun Sağlığa Yararları:

Omega 3: Bilindiği üzere vücudumuz yağ ihtiyacını diğer besin değerleri gibi dışarıdan edinir, kendisi üretemez. Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan DHA, EPA ile bitkilerde bulunan ALA omega 3 yağ asitleri için tükettiğimiz besinler önemlidir. Omega 3 yağ asidini ele alacak olursak, kanımızdaki yağ oranını dengeleyerek kalp ve damar hastalıklarından biri korumada bir numaralı faktörlerden sayılmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının yanında omega 3, yapılan araştırmalarda astım, dikkat eksikliği, depresyon gibi sorunlar ile savaşmada da oldukça etkili olduğu saptanmıştır. Hem bu hastalıkların tedavi süreçlerinde hem de bu hastalıklardan korunmada Omega 3 kullanımı son derece önemlidir. Bu hastalıklar ile birlikte yeterli miktarlarda Omega 3 alımının Alzheimer ve bunaklık gibi yaşlılık rahatsızlıklarının da önüne geçebileceğini göstermektedir. Eğer siz de bu gibi rahatsızlıklardan korunmak istiyor ve Omega 3’ü doğal yollar ile almak istiyorsanız, her hafta lüfer, hamsi, sardalya, ton balığı gibi balık ürünlerinin yanında keten tohumu, zeytinyağı ve ceviz gibi gıdaları da tüketebilirsiniz.  Omega 3 içeren bir diğer önemli besin de tabi ki semizotudur. Bitkilerde direk Omega 3 bulunmasa da Omega 3’ün vücudumuzda üretilmesine olanak sağlayan ALA (alfa linolenik asit) bulunuyor. Özellikle semizotu 100 gramında ortalama 300-400 mg ALA bulunması ile semizotu bu konuda oldukça avantajlı bir bitki olarak görülmektedir. Üstelik semizotunda sadece ALA değil, bununla birlikte yalnızca balıklarda bulunan EPA (eicosapentaenoik asit) de bulunuyor. Vitamin ve Mineraller: Semizotu pek çok vitamin ve minareli bünyesinde bulundurduğu için oldukça sağlıklı bir sebze olarak sayılıyor. Başta C ve A vitaminleri olmak üzere niasin, B6 vitamini, riboflavin ve folat da içeriyor. Ayrıca diğer içerdiği mineraller de demir, fosfor, magnezyum, potasyum ve manganezdir. Demir: Vücudumuzda oksijenin taşınmasını sağlayan kırmızı kan hücreleri demir minerali sayesinde üretilmektedir. Kan ile direkt ilgili olduğu için demir mineralinin eksikliği halsizlik de başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Ispanak ile hemen hemen aynı besin değerlerine sahip olduğunu söylediğimiz semizotu, demir yönünden de bir hayli zengin bir bitkidir. Bu yüzden demir eksikliğine karşı tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Antioksidan Özelliği: A ve C vitaminleri, antioksidan olarak sayılan vitaminlerdendir. Semizotu da bu vitaminleri bol bol içerdiğinden “süper sebze” olarak da bilinmektedir. Üstelik antioksidan özelliği ıspanaktan bile daha fazladır.

Semizotunun Besin Değerleri:

100 gram pişmemiş semizotunda yaklaşık: 16 Kalori, 3 gram protein (günlük ihtiyacın %3’ü) 1320 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %26’sı) 21 mg C vitamini (günlük ihtiyacın %35’i) 68 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %17’si) 3 mg manganez (günlük ihtiyacın %15’i) 494 mg potasyum (günlük ihtiyacın %14’ü) 1 mg riboflavin 12 mcg folat 5 mg niasin 1 mg B6 vitamini 65 mg kalsiyum 2 mg demir 44 mg fosfor 9 mcg selenyum Bunların yanında 100 gram semizotunun yaklaşık 94 gramı sudur. 11185