Rüyada mum görmek ne anlama gelir

Mum


Rüyada etrafını aydınlatan mum görmek, ilmi, irfanı, manevi tasarruflarıyla faydalı bir kişiye delalet eder. Bu rüya devlet başkanına cömert ve şöhretli çocuğa yorumlanır. Bu rüya bekârlar için evlenmeye, günahkâr ve cahil kimseler için hidayete ermeye delalet eder. Mumcu görmek sevinç ve ferahlığa, hidayet ve ilme, malın eksilmesine, bereketin gitmesine, hastalık yahut ağlamaya, hasta için vefata delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Şamdan.) Elinde bir mum tutan veya yakan bekâr erkek ise güzel bir kızla evlenmeye işaret eder.

Rüyada mum görmek ne anlama gelir
Rüyada mum görmek ne anlama gelir

Rüyada Mum Görmek

Rüyada mum görmek; yakın zamanda rüya sahibinin cömert ve iyi yürekli bir çocuğunun olacağına, ticaret işlerinde bir miktar para kazanılacağına ve iyi bir kısmet ile evlenileceğine işaret eder. Rüyada mum görmekaynı zamanda eve bir yardımcı geleceğine işaret eder.

İslam dinine göre, rüyada mum görmek farklı şekillerde yorumlanır. İslam dinine göre yorumlamalardan birkaçı şöyledir:

Rüyada mum görmek bereketli bir nimet geleceğine, rüyayı gören kişinin devlet işlerine vakıf olacağına delalet eder. Mumun yandığını ve her yeri güzelce aydınlattığını görmek, o sene içinde bereketli nimet elde edileceğine ve yüklü bir miktar para geleceğine işaret eder.

Rüyada yanan mumu birinden elinden almak, mumu tutan kişi sayesinde güzel bir haber alacağını simgeler. Rüyada mum görmek; yoksullar için zenginliğe ereceğine, bekar kişiler için evliliğe işaret eder.

Başka İslami kaynaklara bakıldığında da; hayırlı evlada, yakında gerçekleşecek düğüne, feraha ermeye, kısa süre içinde gelecek servete yorulur.

Rüyada Elinde Mum Tutmak

Rüyada elinde mum yaktığını gören kişi erkekse, güzel bir hanım ile evleneceğine; bekar bir kadın ise iyi yürekli, cömert bir erkek ile evleneceğine işaret eder.

Aynı zamanda yakında hayırlı, iyi huylu bir evlada hamile kalınacağına, eğer rüyayı gören kişi gurbetteyse yakında memleketine döneceğine, kazancının artacağına, memur ya da devlet görevlisi ise rütbesinin artacağına işaret eder. Yoksul bir kimse, rüyasında mum yaktığını görürse, yakın zamanda iş sahibi olup para kazanacağına; zengin bir tüccar ise fazladan para kazanacağına işaret eder.

Rüyada elindeki mumu yaktığını görmek emellerinize ulaşacağınıza, etrafınızda güvenilir insanlar olduğuna işaret eder. Mumu üfleyerek söndürmek hayra yorulmaz. Rüya sahibinin mumu üfleyerek söndürdüğünü görmesi yakın birini kaybedeceğine işaret eder.

Alim olan Kirmani’ye göre; rüyada elinde mum görmek ve onu birinin söndürdüğü görüldüyse elinde bulunan maldan mülkten dolayı yakınının fesatlık edip başına bir iş getireceğine işaret eder. Rüyada elinde yanan mumun ışığının azaldığını görmek maddi kayıp yaşanacağına işaret eder.

Diğer bir rüya alimi olan Danyal Aleyhisselam’a göre ise yanan bir mum görmek bekar kişiler için evliliğe, evli kişiler için ise erkek çocuğunun olacağına işaret eder. Gurbete gitmiş biri ise bu rüyayı gören, sağ salim yurduna döneceğine delalet eder.

Rüyada yanan mumlar çok fazlaysa, rüyayı gören kişinin yaşadığı yerde devlet başkanları adaletlidir. Hakimlerin adaletli olduğuna, halkın refah içinde yaşadığına işaret eder.

Yanan mumlar ibadet yerinde görüldüyse oradaki halkın dini bütün olduğuna, bilgili insanlar olduğuna işaret eder. Rüyada yanan mum eriyerek mumun dibi görünüyorsa, zorlu yollardan sonra elde edilen helal kazanca işaret eder.

Alim Kirmani’ye göre rüyada yanan mumun söndüğünü görmek rüyayı gören kişinin sevdiğinin vefatına işaret eder.

Rüyasında yanan mum gören kişi evli bir kadın ise erkek bir bebeği olacağına, bekar bir kadın ise evliliğe işaret eder.

Rüyada çok fazla mum yandığını görüyorsanız yaşadığınız yerdeki devlet büyüklerinin adaletli ve insaflı olduğuna işaret eder. Rüyada her yeri aydınlatan bir mum görülmesi, rüyayı gören kişinin etrafında bilgili, akıllı ve dini bütün bir kişi olduğuna işaret eder.

Rüyasında mum gören kişi evli ise dini bütün bir kişi olduğuna delalet eder.

Rüyada mum satan birini görmek, yakın zamanda sevinçli bir haber alınacağına, bu haber ile feraha kavuşacağına ama yaşadığı evden bereketin ve malın azalacağına, hastalık geleceğine işaret eder. Rüyasında mum gören kişi bekar ise salih ve hayırlı bir kişi ile evleneceğine işaret eder.

 

 

Rüyada Lamba Görmek

Rüyada yanan bir lamba görmek, hamile bir kadının erkek çocuğu olacağına işaret eder. Rüyada görülen lambanın ışığı artarsa hanedeki hastanın iyileşeceği düşünülür. Lambanın ışığı azalırsa hanede kız çocuğu doğacağına delalet eder.

Bazı rüya alimlerine göre yanan lamba, sırların açığa çıkacağına işaret eder. Rüyada kendi evinde güzel ışıklı, ferahlık veren bir lamba yandığını görüyorsanız evinizdeki yardımcınızın güzel huylu ve iyi bir insan olduğu ima eder. Eğer ki evde yanan lamba ışıksız veya ışığı kuvvetsiz ise evdeki yardımcınızın kötü ve fesat bir insan olduğuna delalet eder.

Yanan lambanın söndüğü görüldüyse evdeki yardımcının işlerinin zorlaşacağına işaret eder. Rüyada mumdaki ışık rüyayı gören kişiye sirayet ediyorsa o kişi ilim sahibi olacağını simgeler.

Rüyada üfleyerek bir başkasının evinde ki mumu söndürmeye çalışan kişinin, o evdeki kişilerin kötülüğüne iş yapmaya çalışıyor demektir ama başarılı olamaz. Gündüz vakti mum ile dolaşan kişinin dini bütün bir kişi olduğuna işaret eder. Eğer vakit gece ise namazı tam olduğuna, hidayete ereceğine ve günahları varsa tövbe edeceği anlamına gelir.

Rüyada avucunun içinde yanan bir mum görmek, rüyayı gören kişinin yakında bir sırrının ortaya çıkacağına ama bundan rahatsız olmayacağına işaret eder.

 

Rüyada Sönmüş Bir Lamba Görmek

Sönmüş bir lamba veya mum görmek ise makamdan atılacağına ve zengin ise maddi zarar göreceğine delalet eder. İbadet yerinde sönen bir lamba görmek, imamın veya oradaki bir alimin vefatına işaret eder. Rüyada mum ışığı altında namaz kıldığını gören kişinin makam sahibi ve dininin sağlamlaşacağın ima eder.

Rüyada Şamdan Görmek

Rüyada şamdan görmek genellikle hayra yorulan bir rüyadır. Rüyada şamdan görmek bekarlar için hayırlı bir kısmete ve evliler için ise bebek sahibi olunacağına işaret eder.

Rüyada görülen şamdan süslü ve göz alıcı ise başarılı bir iş yapılacağına delalet eder. Mücevherlerle kaplı bir şamdan görmek ise yüklü bir miktar para geleceğine işaret eder. Rüyada görülen şamdanın içerisinde bir mum yanıyorsa, sıkıntılardan kurtuluşa delalet eder.

Rüyada şamdan görmek, hiç beklenmeyen bir yerden veya kimseden güzel bir haber alınacağına, çok istenilen bir hayalin gerçekleşeceğine işaret eder.

Rüyada Kandil Görmek

Rüyada kandil görmek hanede çocuk doğacağına işaret eder. Rüyada rüya sahibinin kandil yaktığını görmesi zenginliğe kavuşacağına işaret eder.

Bir kişinin eşi hamileyken rüyasında kandil yaktığını görmesi o kişinin erkek çocuğu olacağını ima eder.

Rüyada yanmakta olan bir kandil görmek bereketli kazanca, refaha ve maddi kazanca işaret eder. Rüyada kandili gökyüzünde görmek, sevinçli bir haber alınacağın gösterir. Gökyüzünde sönen bir kandil ise büyük bir devlet adamının vefatına işaret eder.

Rüyada vakit gündüzken kandil yaktığını görmek, tüm işlerin yolunda gideceğine, mutlu bir hayat süreceğine işarettir. Rüyasında ibadet yerinde, cami veya mescitte kandil ışığı altında Kuran okuduğunu görmek dini bütün, ibadetlerini yerine getiren bir kişi olduğuna işaret eder.

Rüyada büyük bir yerde, mahallede veya köyde kandillerin yandığını görmek, o yerde herkesin mutlu ve huzurlu olduğuna yorumlanır. Rüyada birkaç kandil yandığını görmek, rüya sahibinin bir düğüne katılacağına işaret eder. Rüyada kandil söndürdüğünü görmek ise dinden uzaklaşmaya tabir olunur.

Rüyada caminin ışıklarını veya kandillerini yakan kişinin salih ve hayırlı bir evladı olacağına işaret eder. Rüyada yanan lambanın veya kandilin ışığının artması için düzeltildiğini görmek hastaların iyileşeceğine işaret eder.

Rüyada kandili ışıksız görmek, rüya sahibinin üzüleceğine işaret eder. Rüyada kibrit ile kandil yakıldığı görmek, hayırlı bir evlada ve ilme işaret eder. Rüyada resmi bir kurumun lambasının yakıldığını görmek, gurbetteki kişinin yakında döneceğine delalet eder.

14849