Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır, Besin Değerleri?

Pırasa yemeği kalorisi düşük, besin değerleri ve vitamini yüksek bir gıdadır. Lezzetli bir pırasa tarifi için gereken malzemeler ve pratik yöntemler yazımızda.

Pırasa, soğangiller ailesine mensup bir sebzedir. Yılın her mevsimi yetiştirilebilmesinden ötürü her zaman sofralarımıza konuk olabilmektedir. Pırasa, yemeği yapılarak tüketilebileceği gibi pek çok yerde de çiğ olarak tüketilmesi mümkün bir sebzedir. Pek çok ülkede pırasa; salata, hamburger ve bunun gibi pek çok yiyeceğin içinde çiğ olarak tüketilmektedir. Ülkemizde ise daha çok pişirilerek zeytinyağlı bir yemek olarak tüketilmektedir. Bütün bir pırasanın kalori değeri 50 kaloridir. Bu özelliği dolayısıyla pırasa, diyet yapanlar için ideal bir yemektir ve genellikle diyet listelerinde her zaman yerini alan bir sebzedir. Aynı zamanda pırasa, içeriğinde bulundurduğu vitamin ve minerallerle de bizi bazı hastalıklara karşı korumaktadır. Pırasa, içeriğindeki K, A, C, B6 vitaminleri sayesinde vücudumuzun daha dinamik ve dinç olmasını sağlar. Ayrıca pırasada bulunan ”Polifenol”, vücudumuzun kronik hastalıklara karşı zemin hazırlamasını engeller. Bu faydaların yanında pırasa, kemik ve doku gelişimi için de oldukça yararlı bir sebzedir. İçeriğinde bulunan bol miktarda K vitamini sayesinde kemik ve dokularımız için önemli bir gıda maddesidir. Pırasanın K vitamini miktarı o kadar yüksektir ki günde 100 gram pırasa tüketilirse, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu K vitamini miktarının neredeyse yarısı karşılanmış olur.

100 gram çiğ pırasanın besin değerleri şu şekildedir:

50 gram kalori 3 gram şeker 2 gram besin lifi 52.5 miligram kalsiyum 24 miligram magnezyum 31.2 miligram fosfor 160 miligram potasyum Pırasa hakkında verilen bu genel bilgilerden sonra ülkemizde pırasanın en çok tüketilme şekli olan zeytinyağlı pırasa yemeğinin tarifini vereceğiz.

Malzemeler:

1 demet pırasa 1 adet orta boy havuç 1 bütün limon 1 adet şeftali, portakal ya da ananas ( Pırasaya eklenmesi isteğe bağlıdır. ) 2 tatlı kaşığı toz şeker 2 çay kaşığı tuz 1 orta boy soğan 3 yemek kaşığı zeytinyağı Su

Yapılışı:

Pırasanın üst kabukları çıkarılarak soyulur. Saplarının alt kısmından yaklaşık 3 cm kadar kesip atılır. Bu işlemlerden sonra kalan pırasalar bol su ile iyice yıkanır. Yıkanan pırasalar kalan sapları ile birlikte 1.5 – 2 cm genişliğinde doğranır ve bir kenarda bekletilir. Tencereye yağ konur. Tenceredeki yağ ısınmaya başlayınca halka şeklinde kesilmiş soğanlar tencereye ilave edilir. Soğanlar kavrulurken üzerine toz şeker eklenip karıştırılır (Bu işlem soğanların karamelize olup daha lezzetli bir hal almasını sağlayacaktır.). Bu işlemden sonra havuçlar da ikiye bölünür ve doğranarak tencereye eklenir. Bu aşamada isteğe bağlı olarak portakal suyu, küp küp doğranmış şeftali ya da ananas eklenebilir. Daha sonra tencereye pırasalar ve pırasanın biraz üstüne çıkacak kadar da su eklenir. 2 çay kaşığı tuz da ilave edildikten sonra pırasalar karıştırılır ve yemek pişmeye bırakılır. 80145