Pazı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Pazı Dondurucuda Nasıl Saklanır? Halk arasında yabani ıspanak olarak da bilinen pazı doğada kendiliğinden yetişen Organik ve orijinal bir sebzedir. Tohumlarını..

Pazı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Halk arasında yabani ıspanak olarak da bilinen pazı doğada kendiliğinden yetişen Organik ve orijinal bir sebzedir. Tohumlarını toplayarak bahçelerde ya da seralarda da yetiştiriciliğini yapabilirsiniz. A ve c vitaminleri açısından son derece zengin olan bazı birçok yemek içerisinde tüketilebilir. Yahnisi ve sarması en çok bilinen türleridir. Değiştirilemediği için pazıyı dondurucuda muhafaza etmek gerekir. Pazıyı dondurucuda muhafaza ederken uygulamamız gereken belli başlı önemli metotlar bulunmaktadır.

Pazı dondurucuda nasıl saklanır?

Pazıyı dondurucuda saklama dan önce Taze bir pazı aldığınızdan emin olun. Tozlu sebzesini saklarken genellikle iki farklı yöntem kullanılmaktadır. İlk yöntem pazıyı pişirerek saklama yöntemidir. Sirkeli su içerisinden geçirdikten sonra iyice su ile durulayınız gerekiyor. Ardından posbıyık kaynar suyun içerisine atıp pişirdikten sonra soğuk suyun altına tutarsınız. Şoklama dediğimiz bu işlemden sonra pazıyı porsiyon halinde buzdolabı poşetlerinin içerisinde yerleştirip dondurucuda saklayabilirsiniz. Pazının yapraklarını saklamak istiyorsanız sebzenin yapraklarını birer pişirmelikversiyonlar halinde ayırdıktan sonra sirkeli suyla oldukça yoğun bir temizliğe tabi tutun. Yaprakları oldukça kirli olduğundan dolayı bu temizliğin tam anlamıyla yapılması önemlidir. Sonrasında suyunu süzüp buzdolabı poşetinin içerisinde yerleştirebilirsiniz. Poşetlerin havasının tam olarak alındığından emin olun. Havası alınmayan poşetler koku yaratabilir. Bu şekilde pazı saklamak istediğiniz de yaklaşık iki ay kadar saklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Pazıyı saklarken diğer kullanacağınız yöntem ise şoklama yöntemidir. Sebze yapraklarını önce iyice yıkadıktan sonra kaynatmış olduğunuz ve kaynamaya devam etmekte olan sıcak suyun içerisine yapraklarını bırakırsınız. Yaklaşık 30 saniye kadar suyun içinde bekledikten sonra yaprakları sıcak sudan alıp soğuk suyun içerisine yerleştirirsiniz. Yaptınız mı çalışma sonrasında, pazıyı buzdolabı poşetlerinin içerisine her seferinde tek bir porsiyonluk olarak ayarlayarak yerleştirmeniz gerekiyor. Bu şekilde bir saklama uyguladığınız zaman pazı yapraklarını ortalama 5 ay süre muhafaza edebilirsiniz. Yaprakları dondurucuda şoklama damda saklama şansınız bulunuyor. Bununla birlikte kullanım süresi daha düşük olacaktır. Bazıları saklarken dikkat edilmesi gereken en kritik noktaların başında buzdolabı poşetlerinin ağzını sıkıca örtülmesi gelmektedir. Çünkü doğru bir şekilde ağzını kapatma düğünü zaman buzdolabı içerisinde istenmeyen kokular yaratabilir. 90634