Pamuğun Faydaları Nelerdir?

Ebegümecigiller (Malvaceae) familyasına ait olan pamuk beyaz veya sarı çiçekler açmaktadır. Anavatanı Hindistan olan pamuğun Latince ismi Gossypium hirsitum’du..

Ebegümecigiller (Malvaceae) familyasına ait olan pamuk beyaz veya sarı çiçekler açmaktadır. Anavatanı Hindistan olan pamuğun Latince ismi Gossypium hirsitum’dur. Kültürü de yapılan bir bitki olan pamuk yüksek sıcaklıkları sevmektedir.

Bu makalede ve Pamuğun Faydaları Pamuk Pamuğun Kullanım Alanları Pamuğun Sağlık Faydaları Pamuğun Çev konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Yağış sevmeyen Otsu bir bitki türüdür. Türlerine göre 60–120 santim veya ağaç hallerinde olanları ise 5–6 metreye kadar boylanabilirler. Pamuk 30–100 santim derine kadar inen köklere sahiptir. Genelde tekstil sanayinde kullanmak amacıyla yetiştirilmektedirler.

Afrika’da çok yıllık ağaçlar biçiminde yetişen pamuk çeşitleri de bulunmaktadır. Genelde tekstil alanında kullanılmak için yetiştirilmektedir. Türkiye’de daha çok Ege bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde pamuk tarımı yapılmaktadır.

Pamuk çok uzun zamanlardan beri üretilmektedir. Bu üretim süresi boyunca da yararları öğrenilmiş ve tüketimi de yapılmıştır. Pamuğun Türkiye’de yetiştirilen türleri de insan sağlığına oldukça yararlıdır.

Pamuğun İçerindeki Besin Değerleri

Pamuk, yüksek oranlarda protein içeriğiyle bilinen bir bitkidir. Ayrıca pamuk yağ deposudur. A, E ve D vitaminleri içeriğinin de zengin olduğu bilinmektedir.

Pamuk bitkisi toplanarak yağa dönüştürüldüğü zaman içindeki asitlerin ise Omega 6’ya dönüştüğü bilinmektedir. Türkiye’de yetiştirilmekte olan pamuk bitkilerinin tümü orta lifli pamuklardır ve pek çok çeşidi vardır.

Pamuğun Yararları Nelerdir?

Ateş düşürücü etkiye sahiptir. Kabızlığın giderilmesinde yardımcı rol oynar. Bayanlardaki adet dönemlerini düzenleyicidir. Cilde yumuşaklık verir. Açık haldeki yaraların çabuk kapanmasına yardımcı olmaktadır.

Kas gevşetici özelliğe sahiptir. Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Bağırsakların çalışma şeklinin düzene girmesinde etkili olmaktadır. Hazımsızlığın giderilmesinde yardımcı görev üstlenir.

Pamuğun Kullanım Şekilleri

İnsan vücuduna çok fazla faydası bulunması nedeniyle tüketimi oldukça yaygındır pamuk bitkisinin. Pamuğun tohumları kaynatılmak suretle içilebilir. Yaprakları veya kökleri de çay şeklinde tüketilebilmektedir.

Kuru veya taze şekillerde olan yapraklar çay yapımında kullanılabilmektedir. Yaprakların kurutulması işleminin gölgelik bir alanda yapılması da bitkiden en yüksek miktarda verim alınmasını sağlayacaktır. Kurutulmuş pamuk bitkisinin yaprakları yıl boyunca tüketilebilir.

Ayrıca pamuktan pamuk yağı elde etmek de mümkündür. Bu pamuk yağı yemeklerde veya salatalarda kullanılabilmektedir Bu yağın vücuda uygulanabilmesi de mümkündür.

Pamuk bitkisinden yapılma çayın fazla tüketimi halinde hamile bayanlarda düşük riskine neden olabilmektedir. Bu yüzden hamile bayanlar pamuk tüketmekten kaçınmalıdırlar.

Bazı alerjen durumlara yol açabildiği de gözlenmiştir. Doktor tavsiyesi alınmadan hastalık durumlarında kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

96367