ÖTV İndirimi 2022 Yılında Uygulanacak mı?

ÖTV İndirimi 2022 Yılında Uygulanacak mı? Vergi dilimleri içerisinde en yüksek orana sahip olan Özel Tüketim Vergisi yani kısaca ÖTV, alınan kararlar ile oran düşüşü yaşanması söz konusu olabiliyor. Mart 2022 yılında yapılan açıklamalara göre 2022 yılı içerisinde geçerli olacak şekilde indirimlerin devam edeceği açıklandı. Bu vergi türü bazı ürünler için geçerli olup her maldan ya da hizmetten alan bir vergi değildir. Türkiye’de satışı yapılmakta olan 3 farklı grupta ÖTV uygulaması yapılır. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Lüks tüketim ürünleri
 • Sürümü yüksek olan malzemeler
 • Alışkanlık verici ürünler

Lüks tüketim ürünleri içerisinde bulunan otomobillerde özellikle uygulamaya tabi olacağı beklentiler arasındadır. Sıfır araç satışlarında yaşanan kısır döngünün de bu indirim sayesinde piyasa canlanması şeklinde tepki vereceği düşünülüyor. Öyle ki yaşanan kriz nedeni ile sıfır araç satışları önceki senelere oranla %50 oranında düşmüş idi. Şayet cari açık yükselirse ve ithal araç satışları yükselirse böyle bir durumda ÖTV tekrar yükselecektir.

Araç ÖTV İndirim 2022 Oranları Nasıldır?

Satışı yapılan araçların cinslerine göre ÖTV vergi oranları değişir. Araçların silindir hacmine göre belirlenen ÖTV tutarları şu şekildedir.

 • 1600cc ye kadar olan araçlarda matrah 85.000 TL olup vergisi %45’tir.
 • 1600-2000 cc arasındaki araçlarda matrah 85.000 ile 130.000 TL arasında %50’dir.
 • 1600-2000 cc arasında olup matrahı 130.000 TL üzerinde olan araçlar için %80’dir.
 • 1600-2000 cc aralığında 170.000 TL matraha sahip olan araçlara uygulanacak olan vergi oranı %130’dur.
 • 2000 cc üzerinde olan ve matrahında herhangi bir sınır olmayan araçlar için ise %220 ÖTV uygulaması yapılır.

Başka İçerik:  Blockchain Şirketlerin Maliyetlerini Düşürdü

Bu rakamlar KDV ile birleştirildiğinde lüks araç sahipleri için oluşan vergi yaklaşık %277 oluyor.

ÖTV İndirimi Nedir?

ÖTV İndirimi Nedir?

Herkesin merakla beklediği ÖTV indirimi ile ilgili henüz net olarak açıklanan bir durum söz konusu değildir. Özel Tüketim Vergisi olarak bilinen vergi, belirlenmiş bazı mal ve hizmetler için belli kriterler doğrultusunda harcamalarına istenen uygulanır. 2002 yılından itibaren hayatımıza giren ve Avrupa Birliği ülkeleri ile uyum içerisinde vergi kapsamı içerisine alınmıştır. Yapılan kanun değişiklikleri sonrasında vergi güncellemeleri içerisine girmiştir. 4760 sayılı kanun ile kabul edilen ÖTV sosyal fayda sağlamak amacı ile devletin gelir elde etmesini sağlamıştır

ÖTV Hangi Ürünlere Uygulanır?

Ülkemizde belli başlı ürünlere ÖTV uygulanır. Bu ürünler genelde lüks tüketim ürünleri olarak bilinir. Örnek vermek gerekiyorsa; alkol, sigara, benzin, ithal otomotiv, mücevher, kürk, araba, gibi mal ve ürünler yer alır. KDV’den farklı olarak ÖTV, bir ürün ya da hizmetin el değiştirmesi nedeni ile oluşan vergi yükümlüğü şeklinde ortaya çıkmaz. Malın ithal edilmesi ve üretilen ürünün ilk alıcısına satılması sırasında alınır.

Aslında 1950’li yıllarda başlayan ve uzun yıllar boyunca İstihsal Vergisi olarak adlandırılan bir vergidir. Kanunlarda yer alan ÖTV uygulanan ürünlerin dışında 4 farklı tarife uygulaması vardır. Bu tarifelerde yer alan ürünlere de ÖTV uygulaması yapılır. Bu tariflere göre;

 • 1.tarifede akaryakıt ve yağ çeşitleri
 • 2.tarifede otomobiller
 • 3.tarifede tütün ve alkol ürünleri
 • 4.tarifede beyaz ve kahverengi eşya çeşitleri vardır.

Özel tüketim vergilerine uygulanan çeşitli indirimler vardır. ÖTV’ye uygulanan belirli oranlardaki indirimler ÖTV indirimi olarak şartları sağlayan vergi mükellefi bireylere uygulanır.

ÖTV İndirimi 2022 Kimlere Uygulanır?

ÖTV İndirimi 2022 Kimlere Uygulanır?

ÖTV İndirimi 2022 Kimlere Uygulanır? Ülkemizde vergi mükellefi olan ve kanun ile belirlenmiş olan ÖTV vergisi dahilinde alınabilecek ürünlerden alan her birey bu vergiyi ödemekler yükümlüdür. Günümüzde en çok araba satışlarında duyulan bir vergidir. Kendi içerisinde de farklı kategorilere ayrılır.

Başka İçerik:  Kasko Sigortası Poliçelerinde En Uygun Fiyat

Zaman zaman ÖTV indirimi söz konusu olur. Bunlardan en bilineni ve özel olarak uygulamaya tabi olan engelli ÖTV indirimi adından sıkça bahsettirir. Engelli bireyler araç alımlarında şayet %90 engeller var ise ÖTV indirim avantajından faydalanırlar. Engelli indiriminde yararlanarak araç alımında ÖTV ödenmemesi için alınacak aracın 200.000 TL altında olması gerekir.

Bu şekilde engelli ÖTV indirimi ile alınan araçlar beş yıl süre ile satılamaz şartı vardır. 1., 2. ve 3. dereceden engel olarak üç ana kriterde toplanır. Öncelikle bu dereceler içerisinde hangi dereceden indirime tabi olduğunuzu ve buna karşılık gelen indirim oranını öğrenmek için Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’na ait olan internet sitesinden T.C. Kimlik bilgileriniz ile sorgulama yapabilirsiniz. 

Otomobil ÖTV indirimi oranları araçların silindir hacimleri doğrultusunda ve matrah rakamlarına göre farklılık gösterir. Bu nedenle ÖTV indiriminden yararlanacak şekilde araç satın almaya karar vermeden önce aracın özelliklerini incelemeniz ve araba ÖTV indirimi uygulamasından ne oranda yararlanabileceğinizi öğrenmeniz önem arz eder. Hurda araçların, ticari araçların, taksilerin ve 0 araçların ÖTV indirim oranları farklıdır. Araç türlerine göre değişiklik gösteren ÖTV indirimlerinin yanı sıra beyaz eşya grubunda da ÖTV indirimi farklı ürün gruplarını kapsar.

ÖTV İndirimi Sorgulaması Nereden Yapılır?

Yeni Özel Tüketim Vergisi indirimi düzenlemesi ile araçlarda geçerli bir kriter olan silindir hacmine göre farklı oranlarda indirim uygulaması yapılır. Hurdaya çıkan araçlar için kullanabilecek olan hurda araç ÖTV indirimi hepsinden ayrıdır. Hurda araçlar ile ilgili olan ÖTV indiriminden yararlanmak için herhangi bir motor gücü sınırlaması şartı bulunmaz. ÖTV kanunu 7. maddesinde taksi gibi araçlar için de özel taksi Özel Tüketim Vergisi indirimi uygulaması şartları mevcuttur.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Bakıcı Ve Bakım Gideri

Şehir içi taşımacılık faaliyeti gösteren taksiler için ÖTV indirimi bulunur. Şehir içi taşımacılık faaliyeti gösteren araçlarda olduğu gibi ÖTV kanununun 7. maddesi gereği, ticari amaçlı kullanım sağlanan ticari araçlarda ÖTV indirimi uygulaması vardır.

ÖTV indirimi hesaplama için açıklanan oranlar baz alınmalıdır. İndirim hesaplaması yapılırken araçların silindir hacmi ve vergisiz satış tutarı baz alınır. Belirlenen ÖTV oranı ve indirim oranı bu rakam üzerinden hesaplanır. ÖTV indirimi sorgulama işlemi yapmak isteyenler Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’na ait olan resmi web sitesinden yardım alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap