Online Olarak Sigorta Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Online Olarak Sigorta Hesaplamaları Nasıl Yapılır? Eskiden sigortacılık işlemleri çok zor ve uzun bir süreç gerektirirdi ancak günümüzde gelişen teknoloji sayesinde her şey daha kolay bir hal aldı. Öyle ki eskisi gibi kâğıt üzerinden değil, pek çok sigortacılık işlemi online olarak hallediliyor.  Ev ve araç kaskosu, zorunlu araç sigortası, konut sigortası, DASK ve özel sağlık sigortası ile bireysel emeklilik sistemi ülkemizde genel olarak çok fazla talep gören sigortalar arasında yer almaktadır.

 Pek çok sigorta kapsamında, başvuru yapan birey, borçlu olduğu prim tutarını, online sigorta başvurusu esnasında direkt olarak öğrenir ve bu durumda sigortasını anında başlatabilir. Prim hesaplamaları kişiye özel olduğu için, başvuru işlemi esnasında kişinin girdiği bilgiler doğrultusunda sigorta şirketleri kişiye özgü fiyatlandırma sunar. “Sigorta bedeli online olarak nasıl hesaplanır?” konusu sürekli insanlar tarafından merak edilir. Bunun için de birtakım sigorta primlerini bilmekte fayda vardır.

Pek çok sigorta işleminde poliçe primleri, başvuru yapacak olan kişinin online olarak dolduracağı formda gireceği bilgilere orantılı olarak hesap edilir. Böyle durumlarda işleme herhangi bir aktüerin katılmasına gerek kalmaz. Böylece çok daha hızlı bir süreç gerçekleşmiş olur.

Trafik sigortası, poliçe birimi en hızlı hesaplanan sigorta türüdür. Vatandaşa mecbur kılınan trafik sigortasında sigortalı bireye nasıl güvence verileceği ve limit seviyesi Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiş durumdadır. Bu nedenden dolayı sigorta hesaplama işlemi esnasında ihtiyaç duyulan sabit kalemlerin sayısı artış gösterirken müşteriye göre farklılık arz eden kalemlerin sayısı da azalmış bulunmaktadır.

Daha net açıklamak gerekirse sigorta şirketleri, internet sitelerinde yer alan form sayesinde başvuru yapan kişinin plakası, ruhsat seri numarası ve T.C. kimlik numarası şeklindeki ana bilgileri öğrenerek sigorta primleri anında belirlenen bir poliçe teklifi sunabilmektedir.

Başka İçerik:  Sürprim Terimini Biliyor Muyuz?

Her ev ve yapı için gerekli olan ve çok yaygın bir şekilde kullanılan DASK sigortasında ise, sigortanın bedeli ve primi sistem tarafınca otomatik olarak belirlenir. Başvuru yapacak olan kişi binanın yaşı, konumu, yapım yılı ve oda bilgilerini ilgili form alanına girerek kaç TL tutarında sigorta bedeli ödemesi gerektiğini anında öğrenebilir.

İsteğe Bağlı Sigortalarda Online İşlem Yapılır mı?

İsteğe Bağlı Sigortalarda Online İşlem Yapılır mı?

Yukarıda bahsedildiği gibi trafik ve DASK sigortaları zorunlu olduğu için online işlemlerde önemli birer etkenlerdir. İsteğe bağlı sigorta türlerinden biri olan bireysel emeklilik sigortası için de bazı firmalar özel teklif sunabilir. Aynı durum kasko için de geçerlidir.

Trafik sigortası işlemlerinde girilmesi gereken kesin bilgilerin yanı sıra şasi numarası ve motor numarası gibi ek bilgiler de sağlanır. Kasko sigortası için de sigorta firmaları kullanıcıya özel ve farklı kriterlere uygun koşullarda fiyatlandırma sunarlar.

Özel sağlık sigortası gibi işlemlerde kişiye özel fiyatlandırma yapılır. Bu yüzden başvuru yapan kişinin yaşı ve cinsiyeti gibi bilgiler bir formla online olarak öğreniliyor olsa da primlerin otomatik olarak hesaplanabilmesi neredeyse imkansızdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap