Motorlu Taşıtlar Vergisi 2022’de Ne Kadar Olacak?

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2022’de Ne Kadar Olacak? Trafikte deniz ve motorlu kara taşıtları için belirlenen trafik kanunları için geçerli vergi yükümlülükleri yılda iki kere olmak üzere aracın kayıtlı olduğu illerde tahsil edilmektedir. Araçların emisyon hacmi ve koltuk sayısı hesaplanarak alınan verginin aracın sicil kaydının aktif olmasından itibaren ödenmesi gereklidir. Trafikten çekilene kadar ödenmesi zorunlu olanmotorlu taşıtlar vergisi bazı kriterlerin hesaplanması ile belirlenmektedir. Bazı engellere maruz kalan kayıtlı araçlar vergiden muaf olur.  

Trafiğe kayıtlı her aracın yaptırması gereken vergi MTV olarak adlandırılır. Hava kara ve motorlu olan araçlar da Kızılay ile alakalı bağlı olan araçlardan vergi alınmaz. Bazı sebepler nedeni ile araç vergilerinde değişim olabilir. Bunlar aracın silindir hacmi ve aracın yaşı gibi durumlar göz önüne alınarak fiyatlarda değişim görülmektedir. 

Vergi Artışları Ne Kadar Olacak?
Vergi Artışları Ne Kadar Olacak?

Vergi Artışları Ne Kadar Olacak?

Eski araçlarda vergi artışı %12 oranındadır. Yeni araçlar daha az vergiye tabi tutulur. Otobüs ,minibüs ve kamyon gibi taşıtlarda araçların ağırlıkları vergi ödemede etkili olur. Kendi kategorilerine göre araçlar yıllarına göre sınıflandırılırlar. Her yılın başında artan oranlar ise 2022 için%9.11 oranı ile hesaplanır.

Hangi Araçlar Vergiden Muaf Olmuştur?

Yeni fiyatlar 2022 yılının 1 Ocağından itibaren geçerli olacak. Hurda olarak görülen araçların herhangi bir vergi mükellefiyeti bulunmamakta ve vergiden muaf olmaktadır. Ancak deniz araçları ve uçaklarda helikopterlerde vergi verilmesi zorunludur. İlk 6 ayda sicil kayıtlarının silinmiş olması nedeni ile ikinci 6 ay diliminde vergi ödemesi mecburidir.

Başka İçerik:  2022 Trafik Sigortası Fiyatları

Motorlu Taşıtlar Vergi Fiyatları Ne Kadar?  

2022 1 Ocaktan sonra 1-3 yaşındaki trafiğe çıkan araçların ve binek hayvanlarına ait verginin 1053 TL olarak hesaplandığı bildirildi. 1,6 litrelik motor hacimli araçların ise 1831 TL motorlu taşıtlar vergisi vergi ödemesi gerekiyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisinde Taksit Oluyor mu?
Motorlu Taşıtlar Vergisinde Taksit Oluyor mu?

Motorlu Taşıtlar Vergisinde Taksit Oluyor mu?

6 Aylık iki dönem olan vergiler isteğe bağlı olarak taksit şeklinde ödenebilir. Yaş ve araçlarda silindir hacminin durumuna göre belirlenen vergiler artış ya da azalma gösterebilir. Yıllık enflasyonun durumuna göre belirlenen vergiler 1-31 Ocak ve 1-31 Temmuz tarihlerinde ödenmektedir.

1 Ocak 2022 tarihinde alınan bir araç için taşıtın KDV’si hariç vergi hesaplamasına değeri de dahil edilmek sureti ile hesaplanmaktadır. Vergi borçları varsa araçların satışı mümkün olmaz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Borç ödemek için öncelikle sorgulayarak aracınızın borç durumu ile ilgili bilgiye sahip olabilirsiniz. Anlaşmalı bankalar aracılığı ile MTV ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Taksitlendirme fırsatı da bulabileceğiniz MTV ödemelerinde 2022 yılında motorlu taşıtlar için 1600 cc araçlara 964 TL olarak ödenen vergilerin 1052 TL olarak ödenmesi planlanmaktadır. Ödemelerde vergi kimlik numarası ve TC ile işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. İOS ve Android telefonlara indirilerek ödemelerinizi telefonlardan kola şekilde yapabilirsiniz. E devletten de ödemelerin gerçekleştiği işlemler PTT internet sitelerinde de gerçekleşmektedir. Diğer alternatifler arasında ise internet bankacılığı ve anlaşmalı bankalar yolu ile de sağlanmaktadır. 

Motorlu Taşıtlar Vergisinin Nereye Ödenmesi Gerekir? 
Motorlu Taşıtlar Vergisinin Nereye Ödenmesi Gerekir? 

Motorlu Taşıtlar Vergisinin Nereye Ödenmesi Gerekir? 

Taşıt vergilerinin ödenmesinde ruhsat bilgilerinden de yararlanılarak yapılmaktadır. Sorgulamalarda geçmişte borçlarınız varsa bunu detaylı şekilde öğrenip ödemenizi de yapabilirsiniz. Düzenli olarak ödenen araçlarda satış işlemleri sırasında hiçbir sorun yaşamadan araç satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Bankalardan Ödeme Yapılır?

Ödemelerinizde sorun yaşamak istemiyorsanız ve sisteme bağlı gecikmelerle zor duruma düşmemek için ödeme günlerinde son zamana bırakmamayı tercih etmelisiniz. İnternet aracılığı ile de ödeme yapabileceğiniz bankalar arasında Halk Bankası, Yapı Kredi, Vakıf Bank, Ziraat Bankası gibi bankalar aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Başka İçerik:  Hasar İhbar Süresi Var mıdır?

Borçlarınızı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Motorlu taşıt vergisi için internetten listeye bakarak ödemeniz gereken miktarı da öğrenmeniz mümkün. Güvenilir şekilde bankalarla yapacağınız ödemelerde herhangi bir sorunla karşılaşmadan rahatlıkla MTV borçlarınızı rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz. İsteğe göre bankalarla taksitlenme şeklinde araç motor vergilerinizi taksitlendirip borçlarınızı düzenli bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap