Altın Vergisi Ne Kadar 2022? Kambiyo Vergisi Var mı?

Altın Vergisi Ne Kadar 2022?  Kambiyo Vergisi Var mı? Her sene düzenli olarak altın ve döviz alımlarında gerçekleştirilen vergi oranı rakamları 2022 yılı içerisinde de değerlendirilmek üzere belirlendi. Altın vergisi devlet tarafından belirlenen bir orandır. Kişiler tarafından belirlenmez. Altın satarken vergi var mı? Sorusuna da verilebilecek en doğru cevap, bankalar üzerinden yapılan tüm altın alış ve satış işlemlerinde bu verginin var olmasıdır. Bu işlemler için ayrıca bir prosedür uygulanmaz. Otomatik olarak vergi kesintisi olur.

Altın Alımında Ne Kadar Vergi Alınır? 

2022 yılı itibariyle 6802 sayılı olan ve gider vergileri kanununun 33. maddesinde yer bulan banka ve sigorta muameleleri vergisi durumlarının, nispetlerinin tespiti hakkındaki 28.8.1998 tarihli olan ve 98/11591 sayılı durum ile bakanlar kurulu kararının eki kararda değişiklik yapılması hakkında karar yayınlanmıştır. Altın alırken vergi var mı? Sorusuna karşılık olarak şu şekilde cevap vermek mümkündür.

Resmi gazetede yayınlanan değişikliğe göre ve dengelenme sürecinde kullanılmak üzere başlatılmış olan muamelelerde uzun süredir yüzde bir olan altın alımında vergi oranları artık binde 2 olarak uygulanacaktır.

Altın Alımında Kambiyo Vergisi Var mı? 

Döviz alımlarında olduğu gibi altın alımlarında da kambiyo vergisi vardır.  Bu verginin her sene farklı oranlarda dengeleme adı altında gerçekleştirilmesi ile birlikte uygulamaya koyulması durumu söz konusudur.  Bu nedenle altın vergisi adı altında alınan tüm kambiyo vergisi  tüm altın alıcılarını ilgilendirir. Altın alımında vergi durumu tamamen kambiyo vergisi anlamına gelir.

Satıcılar bu durumdan alıcıların etkilenmemesi için çeşitli yerlerde ve çeşitli zamanlarda bazı kampanyalar düzenleyebilir.   Bu durum tamamı ile satıcıların   inisiyatifinde olan bir durumdur.

Altın Vergisini Kimler Öder?

Altın Vergisini Kimler Öder?

Altın kambiyo vergisi ne kadar? Diye merak eden vatandaşlar ve BSMV nedir diye soran kişiler için şu şekilde açıklama yapmak mümkündür. BSMV adıyla anılan ve her altın alımı sırasında ödediğimiz vergi çeşidi banka ve sigorta muameleleri vergisidir. Yapılan bu düzenleme BSMV ile ilişkili olduğu için bu vergiden genel olarak bankalar sorumludur.  Bir birey döviz ya da altın satın alımı yaptığında bu verginin ödenmesi durumu tamamen bankaların kendisine aittir. 

Tabii ki devlet bu belgeyi bankalardan aldığı için şahısların bankalardan almış olduğu altınlar üzerinden yine  vergi kesimi yapılacaktır. Yani bankadan alınan tüm altın alımlarında belirli tutarlarda vergi eklenerek fiyatların belirlenmesi durumu söz konusu olabilir.  Kısacası altın alımında vergi eklenmesi durumu söz konusu olacağından dolayı kişiler  bu vergilerin büyük bölümünü  ödemekle yükümlü tutulacaktır.

Altın Vergisi Alım Durumunda Nasıl İşler?

Birçok vatandaşın farkında olmadığı bu durum banka ile devlet arasında sağlanan anlaşmalar gereğince yapılır.  Altın alımında vergi durumu resmi gazetede yayınlanan kararla birlikte binde ikiye düşürülmesi durumunda altın alımlarında daha uygun vergi ödeme durumu söz konusudur.

Altın Satışında Vergi Var Mı? 

Altın Satışında Vergi Var Mı? 

Altın satışlarında yine bankalarda olduğu gibi devlet anlaşması ve resmi gazetelerde yayınlanan maddeler gereğince kambiyo kesimi yapılır.  Bu  kesimleri yine vatandaş öder.  

Altın Vergisi Alırken Nasıl Hesaplanır?

Altın alırken vergi hesaplama ya örnek vermek gerekirse 100 TL tutarında altına alınması durumunda 1 TL bsmv oranı banka tarafından hesaplanır.  Altın alımında vergi kişiye beyan edilir ve ödeme alınır. 

Fakat alınan yeni karar kapsamında binde 2 üzerinden hesaplanması durumu söz konusu olduğundan bu ücret 0,2 TL olarak belirlenmiştir. Tutar çok yüksek olmadığı için satın alma ya da satış yapan bireylerin fark etmemesi çok doğal karşılanır. Altın alırken vergi ne kadar? Sorusuna kısaca bu şekilde cevap verilebilir.

Ayrıca bu işlemler için ek bir dosya masrafı ya da farklı bir ücret alma işlemi uygulanmaz. Otomatik olarak bankalar tarafından kesinti yapılır. Kişi bu verginin kendisinden alındığından habersizdir. Bu nedenle itiraz durumu söz konusu olmaz. Standart olan tüm prosedürler sırası ile işlenir.

Kambiyo Ne Demektir?

Kambiyo birbirinden bağımsız olan iki ayrı ülke paralarının birbirleri ile  ulan değişimlerine denir. Yapılan bu işlem ve alınan kararlar doğrultusunda devlet bütçesine toplamda bir milyar lira toplanması değerlendiriliyor. Ayrıca düşük olan vergi oranları sayesinde vatandaşların ilk tercihi bankalar üzerinden altın satın alma işlemlerinin gerçekleştirilmesi olacağı yönünde değerlendirmeler bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap