Mısır Püskülü Çayı Neye İyi Gelir? Faydaları, Zararları ve Kalori Miktarı

Mısır püskülü çayı, özellikle böbrek taşı olanlara iyi gelir. Cilde de faydaları ile bilinmektedir. Kalorisi düşük olsa da fazlası zararlıdır.

Mısır Püskülü Çayı

Mısır bitkisinden kaynaklanan yüksek vitamin ve mineral mısır püskülü çayı, sağlık açısından oldukça yararlı bir çay türüdür. Mısır bitkisinin üst kısmında bulunan sarı püsküllerden elde edilen mısır püskülü, diyet listelerinin ilk sıralarında yer almaktadır.

Mısır hemen her bölgede yetişebilmektedir. 60 ile yakın ilimizde yetişmekte olan mısır bitkisi ile elde edilen mısır püskülü ile çay yapılabilmekte ve bu şekilde de tüketilmektedir.

Mısırın doğal ve besleyici özelliğini içerisinde bulunduran mısır püskülü, son yıllarda gerekli ilgiyi görmüş ve tüketimi hızlı şekilde artmıştır. Genellikle çay olarak tüketilen mısır püskülü, son derece faydalı ve yararlı bir bitki bölümüdür.

Mısır genel olarak Amerika kıtasında yetişen bir bitki olsa da ülkemizde de hemen her bölgede yetiştirilmektedir. Bu nedenle rahatlıkla mısır püskülü üretimi yapılabilmektedir.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Saklanır?

Mısır püskülü çayı nasıl saklanır sorusunun özel bir cevabı bulunmuyor. Genel olarak tüm çay bitkileri gibi saklanmasında fayda vardır.

Güneş görmeyen ve nemsiz bir ortamda saklanması uzun süre tazeliğini korumaya yardımcı olacaktır. Özel bir saklama koşulu olmasa da dikkatli olunması ve bozulmaması için dikkat gerektiren bir besindir.

Cam bir kavanoz içerisinde saklanması ve kuru, rutubetsiz ortamda saklanması hem tazeliğini korumasına hem de içeriğindeki besleyiciliği korumada fayda sağlayacaktır. Bu nedenle plastik bir saklama kabı veya cam kavanozda saklanması ve nem olmayan ve ısı dengesi iyi ayarlanmış bir ortamda saklanmasında yarar vardır.

Mısır Püskülü Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Mısır püskülü çayı yemeklerde nasıl kullanılır sorusuna verilecek en iyi cevap, çay olarak verilebilir. Çay şeklinde tüketildiğinde vücuda faydası oldukça fazla olmaktadır. Kaynayan suya bir tutam mısır püskülü ilave ederek hazırlanana çay vücudun birçok noktasında yararlı olmaktadır.

Her gün tüketilmesi gereken çaylar arasında bulunan ancak fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Mısırdan kalan parçaların atılmaması ile elde edilen püsküller saklanarak elde edilen mısır püskülü, çay olarak tüketildiğinde lezzetli bir besin olarak göze çarpmaktadır.

Mısır Püskülü Çayı Faydaları

Mısır püskülü çayı faydaları bakımından diğer bitki çayları gibi ön plana çıkmaktadır. Gerektiği kadar tüketildiği takdirde onlarca faydası bulunan mısır püskülü çayının yararları şunlardır.

·       Böbrek iltihabına iyi gelmektedir. Ayrıca böbrek taşı düşürmede etkili bir yöntemdir.

·       İdrar yolunda bulunan problemleri gidermek için kullanılır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonları gidermede yardımcı olmaktadır.

·       Prostat oluşumuna engel olmaktadır.

·       Tansiyon ve kolesterol dengeleyici özelliği bulunmaktadır.

·       Yüksek tansiyonu düşürmede etkilidir.

·       Bağırsakların düzenli çalışmasına katkı sağlamaktadır. Bu nedenle zayıflatıcı etkisi görülmektedir.

·       İyi bir toksin atıcı durumundadır.

·       Gut hastalığına karşı yararlıdır.

·       Depresyon tedavisinde yardımcıdır ve depresyon oluşumunda engelleyici özelliğe sahiptir.

·       Ciltte oluşan problemleri giderir.

·       Romatizmaya ve kemik ağrılarına iyi gelmektedir.

·       Yaraların iyileşmesini sağlar.

·       Böbrekte oluşan problemleri giderir.

·       İyi bir idrar sökücü özelliği bulunmaktadır.

·       Vücudun kuvvetlenmesine ve sindirime yardımcı olur.

Mısır Püskülü Çayı Nelere İyi Gelir?

Mısır püskülü çayı nelere iyi gelir sorusuna verecek onlarca yanıt bulunmaktadır. Böbrek taşı düşürmeden, idrar sökmeye kadar birçok konuda vücuda iyi gelmektedir. Ayrıca saçların da daha güçlü olmasını sağlayan mısır püskülü çayı, depresyon gibi ruhsal hastalıklara da iyi gelmektedir.

Özellikle sindirim konusunda yararlı olan mısır püskülü çayı, çok iyi bir toksin atıcı özelliğindedir. Bu nedenle dengeli ve kararında tüketmek faydalı ve yararlı olacaktır.

Mısır Püskülü Çayı Vitaminleri

Mısır püskülü çayı vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besindir. Bununla beraber mısır püskülü çayı mineral bakımından da fazla bir çay türüdür.

C vitamini bakımından zengin olan mısır püskülü çayı ile kış aylarında hastalıklar uzak kalır. Ayrıca K vitamini bakımından da zengin bir çaydır.

Potasyum, çinko demir, bakır ve antioksidan bakımından da zengin bir içecek olarak göze çarpmaktadır.

Mısır Püskülü Çayı Kalorisi

Mısır püskülü çayı kalorisi oldukça düşük bir içecektir. 5 kcal gibi bir kalori miktarına sahip olduğu için zayıflatıcı özelliği yüksek bir üründür.

Mısır Püskülü Çayı Zararları

Tüm besin ve çaylarda olduğu gibi yüksek miktarda ve dengesiz kullanımda bir takım mısır püskülü çayı zararları ortaya çıkmaktadır. Fazla miktarda tüketildiğinde baş dönmesi gibi durumlara sebep olabilir. Ayrıç kas krampları ve baş ağrısı ile birlikte ishale de neden olabilir. Mısır bitkisine alerjisi olanlarında tüketmemesi gerekmektedir.

 

 

98098