Lavanta Bitkisinin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Lavanta, asırlardır hastalıkların tedavisinde kullanılan çok amaçlı şifalı bir bitkidir. En bilinen özelliği kokusu ve rengi olan lavantanın bedeni ve zihni arındırdığına inanılmaktadır. Antik dönemlerden bugüne hoş aroması nedeniyle banyo sularına ve sabunlara karıştırılan bitki, günümüzde kozmetik sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yaprakları ve sapları sindirim sistemi sorunlarına iyi gelen lavanta tıbbi amaçlı olarak üretilen şifalı bir bitkidir. Ayrıca depresyon, zihinsel problemler, kaygı, uykusuzluk, mide bulantısı, baş ağrısı, sivilce, diş ağrısı, cilt problemleri, mantar enfeksiyonları, saç dökülmesi ve yaraların tedavisinde de kullanılmaktadır. Yiyecek ve içeceklerde lezzetin artmasını sağlayan; eczacılıkta, kozmetik ve parfüm ürünlerinde koku maddesi olarak kullanılan çok amaçlı bir bitkidir.

Bu makalede ve Lavanta Bitkisi Lavanta Kullanımı Lavanta Faydaları Lavanta Bitkisinin Kullanım Alanları Lavanta Bitkisinin Sağ ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Lavanta Bitkisi ve Tohumu Nasıl Kullanılır?

Lavanta az tohum vermesi nedeniyle üretimi bitkinin kök ve sürgünlerinden yapılmaktadır. Lavantanın tohumundan uçucu yağı, suyu, kapsülü, macunu gibi bitkisel şifa olarak tanımlanan ilaçlar elde edilir.

Lavanta Çayı : Taze veya kuru lavantadan hazırlanılan çay baş ağrısına iyi gelir ve sinirleri yatıştırır.

Lavanta Banyosu : Rahatlatıcı etkisi bulunan bu bitki 2-3 litre suda kaynatılarak süzüldükten sonra banyo suyuna eklenir.

Lavanta Keseleri : Hoş koku vermesi ve eşyalara zarar veren güveleri uzak tutmak için kurutulmuş lavantayı küçük keseler içinde giysi dolaplarına ve çamaşırların arasına koyabilirsiniz.

Cilt Temizleyici : Kaynatıp süzdüğünüz lavantanın suyunu soğumasından sonra yüzünüze uygulayın. Cildinizi sivilcelerden arındırır ve dezenfekte eder.

Oda Spreyi : Lavantanın yağını su ile karıştırarak, toksik olmayan koku giderici elde edilebilir. Uyumadan önce yatak odasında dinlendirici bir atmosfer yaratmak için, yastığınıza veya çarşaflarınıza püskürtün. Ayrıca bu yöntemi banyonuza ve banyo havlularına da uygulayabilir ve kaynayan suya katmanız halinde evinize hoş bir koku yayar.

Doğal Parfüm : İnsan bedeni üzerinde güçlü etkileri olan bu şifalı bitki, dünyadaki en sevilen kokulardan biridir. Avuçlarınızın içine birkaç damla lavanta yağı alıp ellerinizi ovuşturun ve boynunuza sürün. İnceltmek isterseniz de bir sprey şişesine yarım fincan su ile birkaç damla lavantanın yağını ekleyin ve çalkalayın. Elde edilen karışımı yüze ve saçınıza püskürtmeyin.

Dudak Kremi : Lavanta yağı, kurumuş ve çatlamış dudakları nemlendirmek için kullanılmaktadır.

Lezzet arttırıcı : Lavanta yağı et yemekleri ve salata soslarında harika bir tadlandırıcıdır. Tadının çok güçlü olması nedeniyle az miktarda kullanmak gerekir. Tariflerinize birkaç damla ekleyeceğiniz bu yağ, bal, kakao, kızılcık, limon, karabiber ve elmayla mükemmel şekilde eşleşebilir. Kokusu ve lezzeti güzel olan taze lavantayı tatlılarda, kurabiyelerde ve pastalarda kullanabilirsiniz.

Lavanta Aroması : Şurup, limonata ve soğuk içeceklere aroma olarak katılabilmektedir.

Lavanta Çiçeğinin Kullanımı ve Faydaları

Sakinleştirir : Lavanta çayını tüketmek stres hormonlarının seviyelerini azaltır, endişeleri hafifletir, bedeni ve zihni rahatlatır.

Uyku Verir : Lavantanın çiçeklerini ve yapraklarını parmaklarınızın arasında öğütüp elde edilen doğal bileşikleri kumaş keselerle yastığınızın altına koyabilirsiniz.

İltihap Giderir : Kaynatıp süzdüğünüz lavanta çiçeklerini banyo suyunuza eklemeniz halinde lavantada bulunan antienflamatuar bileşenler iltihapların azaltılmasına yardımcı olur.

Cildi Rahatlatır : Lavantanın çiçeklerini kaynatıp süzdükten sonra doldurduğunuz bir sprey şişesini kuru ve tahriş olan cildinize püskürterek rahatlayabilirsiniz. Taze çiçek kokusu cilde ferahlık verir.

Yaraları İyileştirir : Yaranın üzerine konulan ezilmiş lavanta yaprakları, antiseptik özelliğiyle hızlı bir iyileşme sağlar ve enfeksiyon oluşmasını önler.

Kalbi Korur : Kan damarları ve kan basıncı üzerindeki gerilimi azaltarak kardiyovasküler sorunları önleyebilir. Damar sertliği, kalp krizi ve felç riskini azaltır. Lavanta çayı kolesterolü düşürür, kanın pıhtılaşmasını önler.

Lavantanın Faydaları

 • Kepeği önler
 • Ruh halini dengeler
 • Enfeksiyonları önler
 • Doğum sonrası gelişebilecek komplikasyonları azaltır
 • Kas spazmlarını önler
 • İdrar akışını uyarır
 • Sistit belirtilerini azaltır
 • Kan dolaşımını arttırır
 • Tansiyonu dengeler
 • Bağışıklığı arttırır
 • Kan basıncını dengeler
 • Güneş yanıklarını iyileştirir

6625