KYK Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KYK Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır? Ülkemizde devlet üniversitelerinde eğitim gören birçok genç KYK bursundan yararlanır. Buna istinaden üniversite bitiminde her öğrencinin belirli tutar da KYK borcu oluşur. Öğrencilerin okul bitiminden sonra  KYK Borç yapılandırma  duyurusuyla beraber KYK’ ya olan öğrenim ve katkı kredisi borçları yapılandırılmıştır. Buna istinaden KYK borcu yapılandırılmış ve taksitlendirme avantajı sağlanmıştır. Bununla birlikte ödemeye dair  KYK borcunu yapılandırma şartları vardır. Aynı zamanda kurumun KYK borcu yapılandırmaya ait son tarihe kadar işlem yapma zorunluluğu vardır.

KYK Borcu Yapılandırma Nedir?

Öğrenimleri sırasında KYK bursu alan öğrenciler için 2022 yılında yürürlüğe giren kanun esas alınmıştır. Buna istinaden 7526 sayılı Kanun ile öğrenim veya katkı kredisi borçları için yeniden yapılandırma uygulaması yer alıyor. Bu yasaya göre borçlar üzerine gelen faizler ve gecikme zamları yeniden belirlenmiştir. Bununla birlikte faizler Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi üzerinden faizlenerek taksitlendirilmiştir.  Bu kanun kapsamında Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçları taksitlendirilerek yapılandırılmıştır.

KYK Borç Yapılandırma İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

KYK borcu yapılandırılmasında var olan borçlar, interaktif vergi dairesi online ve resmi sitesinden gerçekleşir. Aynı zaman da KYK’ ya bağlı temsilciliklerden de yapılandırma gerçekleşir. Borçlular için KYK borcu nasıl yapılandırılır sorusuna cevap olarak daha hızlı ve güvenli şekilde internet üzerinden başvuru yapılması daha uygun olacaktır.

KYK Borcu Yapılandırma Başvurusu İşlemleri Nelerdir?

KYK Borcu Yapılandırma Başvurusu İşlemleri Nelerdir?

Öncelikle KYK borcu yapılandırma nasıl yapılır sorusu için işlemler İnteraktif Vergi Dairesi resmi sitesin olan ivd.gib.gov.tr linkinden gerçekleşir.  Sonrasında T.C kimlik numarası ve şifre bilgileri ile kayıt ol butonu ile kayıt işlemi gerçekleşir. Kişiler E-Devlet şifresi ile siteye giriş yapabilir. Sistemde giriş yaptıktan sonra  ’Yapılandırma İşlemleri ’  bir alt menüde yer alan‘’7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri’’ kısmında işleme devam edilir. Sonrasında ilk defa başvuru yapacaklar için en üst seçenekte yer alan 7256 Başvuru Formundan işlemler yapılır.

İlgili seçenekler ile birlikte kişilere site içinde kişilerin doldurması gereken bilgiler olacaktır. Bu bilgiler T.C kimlik numarası, vergi numarası, Ad Soyad/Unvan bilgileridir. KYK borcu ödemeleri için ödeme şekli seçenekleri vardır. Bu ödeme şekilleri peşin veya taksitli seçeneklerdir. Ödemeler ait şartlarda taksitlerin 2 ayda bir ödenmesi zorunluluğudur.

Buna istinaden 18 taksit seçeneğinde 2 ayda 1 ödeme şeklinde toplam vadeniz 36 ay olacaktır.  KYK borcu yapılandırma taksitlerinde ödeme şekli yazıyla kişilerin tercihine göre yazılır. Bununla birlikte kişiler alana istediği taksit seçeneğini küçük harflerle ve yazıyla yazmalıdır.   Sonrasında yapılandırma yapacak kişilerin ev telefonu, iş telefonu ve cep telefonu bilgileri gerekli olacaktır.

KYK borcu yapılandırma başvuru sonucu için Yapılandırma İşlemleri ve 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri seçeneklerinden sonuç görüntülenebilir. Buna istinaden kişiler 7256 Başvurularım seçeneğinden Yapılandırma Dosyası Oluşturuldu bilgilendirmesi ile olumlu sonuç görüntülenebilir.

Öğrenim Kredisi Taksitlendirme Nasıl Gerçekleşir?

Öğrenim Kredisi Taksitlendirme Nasıl Gerçekleşir?

Öğrenim kredisi taksitlendirme ile kişiler KYK borçlarını tamamen taksitlendirmiş olurlar. Aynı zamanda bu işlemler ile KYK borcu taksitlendirme,  katkı kredisi taksitlendirmesi de gerçekleşir. Borçlarını yapılandırmayan kişiler için mevcut borçlar ile ilgili yasal yükümlülük devam eder. Aynı zamanda bu borçlar haciz, icra gibi yasal cezalara neden olabilir.

KYK Borcu İçin Yapılandırma Son Başvuru Tarih Ne Zaman?

KYK borçları için yapılandırma tarihi 2022 tarihi için açıklanmıştır. Resmi açıklamalara göre KYK borcu taksitlendirme ve KYK borcu yapılandırma 2022 için son tarih 1 Şubat 2022 olarak belirlenmiştir. Buna istinaden KYK borcunu yapılandırma son tarih için ilk taksit ödeme tarihi de 1 ay ötelenmiştir.

KYK Borcu Yapılandırma Şartları Nelerdir?

KYK borcunu yapılandırma şartları özel olarak belirlenmiştir. Buna bağlı olarak tüm borcu olan ve yapılandırmaya başvuran kişiler için bu şartlar geçerli olacaktır.  Yapılandırması istenilen borçların asla dava sürecinde olmaması gereklidir. Buna istinaden borç yapılandırmasında internet üzerinden başvuru yapılamaz.  Bu durumda borçlu kişilerin vergi dairesine giderek KYK borcu yapılandırma başvurusu için yazılı başvuru yapması zorunludur. Kişilerin yapılandırma işleminden sonra ilk taksiti zamanında ödenmesi zorunludur.

KYK borcu yapılandırma şartları kapsamında yıl içerisinde kişilere en fazla 2 defa ödememe kolaylığı ve geç ödeme hakkı verilir. Fakat ödeme yapmama veya geç yapma sayısı ikiyi aşarsa yapılandırma geçersiz olur. KYK borcun da ayrıca yalnızca vadesi gelmiş borçların yapılandırmaya girmesidir. Kişiler ayrıca KYK borçları için yapılandırma hakkından yalnızca vadesi gelen borç dahilinde faydalanır. Ayrıca kişilerin borcunu peşin olarak ödemesinde Yİ-ÜFE ile  %90’lık bir indirim sağlanır.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap