Kuru Üzümün İnsan Sağlığına Faydaları

Sindirim problemi olanlar için önerilen atıştırmalıklardan olan kuru üzüm, sağlığın korunması için yüksek miktarda mineral içerir. Bağışıklık sistemimizin güçl..

Sindirim problemi olanlar için önerilen atıştırmalıklardan olan kuru üzüm, sağlığın korunması için yüksek miktarda mineral içerir. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur. Kuru üzümün faydaları arasında atlanmayacak başka bir hususta yorgunluk hissini gidermesi ve insana enerji vermesidir. Gün içerisinde atıştırmalık olarak tüketilmesi önerilir. Lakin kuru üzüm tüketilirken aldığınız kalori miktarına dikkat etmelisiniz, çünkü bir avuçta 80 kalori bulunur ve eğer dikkat etmezseniz kilonuzda artış yaşayabilirsiniz.

Kuru Üzüm faydaları ve Etkileri

Antioksidan Olarak Etkisi: Kuru üzüm antioksidan olarak etkisi yüksek olan “fenoller” bakımınca zengindir. Bu zenginliği ile erik kurusu ve kayısı kurusuyla benzetilebilir. Ancak kurutma işlemi sırasında bazı bileşenlerin azalması sebebi ile kuru üzüm, dalından yeni kopmuş taze üzüme göre daha az antioksidan içerir. Ek olarak; fenoller, hücrelerimizi oksijen kaynaklı yıkımlara karşı muhafaza eder.

Kemik Sağlığı İçin Faydaları:

Kuru üzümün içerisinde bulunan, ismi fazla duyulmamış bir mineral olan “boron” vücudumuza en çok süt türevli gıdalar ile alınan kalsiyumun emilmesinde yardımcı olur. Son araştırmalara göre boron mineralimiz menopozdan sonra uygulanan östrojen tedavisine yardımcı olurken, osteoporoza karşı da koruma sağlar.

Göz Sağlığına Olan Faydaları:

Genellikle yaşı ilerlemiş kişilerde rastlanan ve halk arasında “sarı nokta” olarak da adlandırılan “makula dejenerasyonu” isimli hastalığa yakalanma riskinden kuru üzüm yiyerek korunabilirsiniz. Toplamda 110 bin erkeğin ve kadının katıldığı “Archives of Ophthalmology”  sağlıkla ilgili bir otorite tarafından yayınlanmış araştırma sonuçlarına göre günlük taze olarak 3 kase meyve tüketmek makula dejenerasyonu riskini %36 seviyesinde düşürüyor. Eğer her gün 3 kase meyveyi taze olarak tüketemem diyorsanız 1 kasesi yerine 1 avuç kuru üzüm yiyebilirsiniz.

Sindirim İçin Faydaları:

Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde düzenli olarak çalışabilmesi için günlük olarak erkeklerde 38 gram, kadınlarda da 25 gram civarında besin lifi tüketmesi gerekmektedir. U miktarı yakalamak bazen çalışma temponuzda ve beslenme alışkanlıklarınızdan dolayı mümkün olamamaktadır. Tükettiğimiz gıdalar genellikle et türevli hazır gıdalar olmasından dolayı besin lifi bakımından zayıftırlar. Lif eksikliği sonucunda görülen en büyük rahatsızlık ise kabızlıktır, bağırsakları çalıştırmak ve kabızlığının önüne geçmek için beslenme uzmanları günlük 1 avuç kuru üzün tüketilmesini öneriyor. Yaklaşık 1 gram besin lifi almamız için 50 gram kuru üzüm tüketmemiz gerekmektedir, günlük lif ihtiyacımızın tamamını kuru üzümden karşılamamız mümkün değil. Bunun için diğer lifli gıdaları tüketmemiz gerekmektedir. Lif bakımından en zengin gıdalar yulaf ezmesi, elma, portakal, kayısı, muz gibi gıdalardır.

Asit Dengesi Düzenleyici:

Böbrek taşı, kalp rahatsızlıkları, gut hastalığı ve romatizmanın önlenmesi için vücudumuzun asit dengesini korumamız önemlidir. Magnezyum ve potasyum minerallerince zengin olan kuru üzüm, bu hastalıklardan korunmada asit dengesi düzenleyici yapısı nedeni ile etkili olur.

Demir Eksikliği İçin Faydaları:

26 gram kuru üzümün içerişindeki demir miktarı günlük ihtiyacımızın %3’lük kısmını karşılar ve bu miktar ile kuru üzüm kurutulmuş meyveler baz alındığında demir bakımından en yüksek orana sahip meyvelerden birisidir. Bu özelliği ile kuru üzüm demir eksikliğinden kaynaklanan anemi hastalığının tedavisinde yardımcı olur.

Enerji Desteğidir:

Kendinizi zihnen ve bedenen yorgun hisettiğiniz anlarda yiyeceğiniz sadece bir avuç üzüm enerjinizi tekrar kazanmanızda yardımcı olacaktır. Diyet: Kalori bakımından yüksek ve şekerli bir gıda olmasından dolayı diyet listesinde pek göremeyiz kuru üzümü. Fakat diyet yaparken tatlı ihtiyacınıza yenik düştüğünüz anlarda boş kalorili şekerlemeler yerine biraz kuru üzüm tüketmeniz bünyeniz için daha yararlı olacaktır. Vitaminlerce ve mineraller bakımından zengin olan kuru üzüm, içerdiği lif sebebi ile de tokluk hissi veren kaliteli bir enerji kaynağıdır.

Kuru Üzümün İçerdiği Besin Değerleri

Yaklaşık 25 gram yani 50 tane kuru üzümün içerisinde;

78 kalori ve 1 gram civarında besin lifi vardır. 0,6 mg C ve 0,9 mcg K vitaminlerini içerirken 0,2 mg niasin ve 1,3 mcg folat içerir. 13 mg kalsiyum, 0,5 mg demir, 8,3 mg magnezyum ve 26,3 mg fosfor ile tam bir mineral deposudur. Bunların yanında önemli ölçüde 195 mg potasyum içerir. Ek olarak içerdikleri ise; 3 mg sodyum, 0,1 mg çinko, 0,1 mg bakır, 0,1 mg manganez, 0,2 mcg selenyumdur. Omega türleri bakımından da iyi seviyede olan kuru üzüm 1,8 mg omega 3 yap asidi ve 7,5 mg omega 6 yap asidi içerirken bunlara ek olarak da 4 gram su içerir. Kuru üzümün kalorisi yüksek oranda içeriği şekerden gelmektedir, bu hususta tüketilirken dikkat edilmesi gerekmektedir. Tavsiye edilen porsiyon miktarı günlük 1 avuçtur ve bunun üzerine çıktığınız durumlarda ise kan şekeri oranınızın yükselmesine neden olabilir. 98745