Kuran-ı Kerim Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler! Kuran’ı Okuma Adabı

Kuran-ı Kerim her zaman kılavuzumuz olmalı ve bizi ahiret hayatımızda daha iyi bir koşul için doğruya yönlendiren yegâne dayanağımız olarak kalmalıdır. Bu nedenle Kuran okumak elbette ki önemli kriterlerden birisidir. Ancak asıl önemli olan noktalardan birisi doğru okumak ve faziletlerinden faydalanmaktır. Kimisi için hızlı okumak, kimisi için anlamamak, kimisi içinse manasını kavrayamamak Kuran okurken yapılan en önemli yanlışlar arasındadır. 

Kuran-ı Kerim günahlarımız için sarılabileceğimiz en önemli halatlardan birisidir. Allah’ın rızasını almak için daha iyi bir yol yoktur. Ancak onu içten ve samimi olarak, hiçbir pazarlık ya da çıkar için olmadan okuduğumuzda, kalbimizi tamamıyla açtığımızda bunu sağlayabiliriz. Al-i İmran Suresi 103.ayet bunun için şöyle buyuruyor ‘’Allah’ın yolundan, kitabından, dininden kimse ayrılmasın, kimse buradan kopmasın. Hepinizi birer düşmanken kardeş kılan, nimetiyle ödüllendiren Allah’a dua edin ki sizi ateşlerle dolu çukurlardan alıkoysun. Açık açık olan bu ayetler siz doğru yola sevk olasınız diyedir’’. 

Bir sohbet esnasında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’e ‘’Ya Muhammed, Allah’ı memnun etmek için onun en sevdiği amel nedir’’ diye sorulur. Bunun üzerine peygamberimizin cevabı ise ‘’Konup göçendir’’ oldu. ‘’Konup göçenler kim’’ diye soran adama peygamber efendimizin yanıtı ise ‘’Kuran-ı Kerimi tüm faziletiyle baştan sona okuyan, sona geldiğinde ise yeniden başa dönerek okuyan kimselerdir’’ oldu. 

Kuran-ı Kerim’i Doğru Okumanın Sırrı 

Kuran-ı Kerim’i okurken nağmeli bir biçimde okumak pek çok insanın yaptığı, yapmanın da doğru olduğu bir eylem olarak gördüğü davranışlar arasındadır. Aslında bu Allah katında olmasa da dünyada yapabileceğimiz güzel davranışlar arasındadır. Çünkü nağmeli okunan bir Kuran-ı Kerim kulağa hitap ettiği kadar kalbe etki eder. Bu daha fazla kişinin dikkatini çekmesini ve Kuran’a yönelmesini sağlar. 

Ancak Kuran-ı Kerim’i doğru okumak nağmeli okumaktan çok daha yeğdir. Çünkü Kuran yazıldığı dil olan Arapça ve okunma tarzı olarak mahreç yerlerine ve harflerin üzerlerinde bulunan medlere göre yazılıdır. Dolayısıyla bazı harflerde bu işaretler kelimenin okunuşunu uzatır ve anlamı değiştirebilir. 

Kuran-ı Kerim’i manasını anlayarak ve anlatarak okumak, idrak etmek ve sindirmek en önemli olandır. Hızlı hızlı okumak ya da nağmeli okumak yerine Kuran’ı anlayarak okumak doğru olandır. 

Kuran Okurken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kuran okurken dikkat edilmesi gerekenler arasında onlarca farklı nitelikten söz edebiliriz. Kuran-ı Kerim okunmadan önce bir hazırlık süreci yapılmalı ve kendimizi kalbimizle Allah’a yöneltmeliyiz. 

 • Kuran-ı Kerim abdestsiz bir biçimde kesinlikle dokunulmayacak kutsal bir kitaptır. Abdest almadan açıp Kuran okumak, cünüp veya regl iken abdestsiz bir biçimde Kuran’ı okumak kesinlikle önerilmez. Aynı zamanda böylesi dönemlerde Kuran’a dokunmak yasak, okumak ise serbest olsa da bu okuma yalnızca duaları kapsar. Sureleri kapsamaz. 
 • Bir zorunluluk olmamakla beraber eğer mümkünse Kuran okurken Kıbleye dönerek okumak yeğdir. 
 • Üst baş tertibi dahi Kuran’a saygısızlık olarak adlandırılabilir. Kirli elbiselerle, üzeri kan, idrar veya çeşitli pisliklerle kaplı olan elbiselerle Kuran başına oturulmaz.
 • Harama elverişli olan hiçbir yerde Kuran okunmaması gerekir. Aynı zamanda Kuran okunan yerin temiz olması önemlidir. Lavabolarda, hamamlarda yani pisliğin aktığı yerlerde Kuran okunmamalıdır.
 • Kuran okumaya başlamadan önce evvela yapılması gereken şey Eüzü besmele çekmektir. 
 • Kuran okunduğu esnada okuyan hatip eğer esneme ihtiyacı duyarsa okumayı bırakmalıdır. Esnedikten sonra ise bıraktığı yerden devam etmelidir. Ayetler esneme ile birlikte ağızdan çıkmamalıdır. 
 • Kuran okumanın zamanı yoktur. Dileyen 24 saatlik dilimin istediği bir sürecinde bunu gerçekleştirebilir. Fakat geceleri ve şafak sökerken okunan Kuran’ın fazileti çok daha fazladır.
 • Kuran okunacak yerin sessiz olması önemlidir. Herhangi bir gürültü ya da Kuran’ı okurken dikkat dağıtacak bir unsur varsa okunmamalıdır.
 • Hiçbir şekilde Kuran okuyan kişinin laubali bir tavır sergilememesi gerekir. Ciddiyet bu esnada önemlidir. 
 • Kuran-ı Kerim’i okumak kadar anlamak da bir o kadar önemlidir. Manasının derinliğine inmek için mealine bakmalı aynı zamanda tefsirlerle bu anlamın içerisine girmeliyiz. 
 • Sevinç yaratan tüm müjdeli ayetlerde kul Kuran’ı okurken mutluluk duymalıdır. Azaba ya da cehenneme yönelik ayetlerde ise korku dolmalıdır. Bu samimiyet kalpten gelmeli ve yapmacık olmamalıdır. 
 • Tüm Kuran boyunca mahreçlerde durmalı, harekelere ve harflere doğru telaffuzla yaklaşmalıyız. Bunun için Kuran okumadan evvel tecvid kurallarını öğrenmek faydalı olur. 
 • Kuran okumayı bitirdikten sonra ağızdan çıkacak olan ilk söz ‘’Sadakallahül azim’’ olmalıdır. Bunun anlamı ‘’Allah’ın dediği doğrudur ben tasdik ettim’’ şeklindedir. 
 • Kuran-ı Kerim okumayı sonlandırdıktan sonra kapağını açık bırakmamalı, kaldırırken ise belimizden daha yüksek bir noktaya koymalıyız. 
 • Kuran’da yer alan secde ayetlerinin ardından secde edilmesi gerekir. Ancak bunu Kuran okumayı tamamen bitirdikten sonra da yapabilirsiniz. 
 • Duha suresini okuduktan sonra besmele çekmeden evvel her seferinde tekbir yani Allah-u Ekber getirmek gerekir.
 • Kuran okumayı bitirirken kısa bir dua ile bunu tamamlamalı, hemen akabinde ise Fatiha suresini bir kez okumalıyız.
 • Her Müslüman her gün Kuran’ın en az bir sayfasını ve isteğe bağlı olarak daha fazlasını okumalı, Allah’ın rızasını kazanmayı amaç edinmelidir. 
55253