Kredi Çekerken Sigorta Yaptırmak Zorunlu mu?

Kredi Çekerken Sigorta Yaptırmak Zorunlu mu? Son dönemlerde adından sıkça söz edilen kredi başta olmak üzere konut, araç ve benzeri gibi ürünleri satın aldığınız zaman bazı durumlarda zorunlu tutulan ancak meydana gelebilecek problemlerde sigorta lehinize olan bir üründür. Çoğu zaman bankalar kredi çekerken sigorta yaptırmayı zorunlu tutar.

Her ne kadar sigorta, kişinin lehine olsa da bankalarda bu durumdan faydalanırlar. Örnek olarak gösterilecek olur ise konut kredisi gibi uzun vadeli kredilerde bankalar hayat sigortasını zorunlu tutar. Meydana gelebilecek ölüm ve benzeri gibi durumlarda konut kredisinin kalan tutarı sigorta tarafından bankaya ödenir.

Vefat eden kişinin ailesine herhangi bir borç kalmaz. Konut kredileri dışında ihtiyaç kredisi kullanacak olan kişiler ihtiyaç kredisinde sigorta zorunlu mu? Konularını araştırmaya başladı bile. İhtiyaç kredisinin vadesi konut kredisine oranla daha kısa olmasından dolayı hayat sigortası isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Bankalar tarafından bu durum zorunlu olarak kredi kullanacak olan kişiye yaptırılamaz.

Kredi Çekerken Yapılan Sigortalar?

Kredi çekerken sigorta zorunlu mu sorusu merak edilir. Kredi çekerken kredi çekecek olduğunuz bankalar tarafından bir takım sigortalar yaptırılması talep edilir. Kullanacak olduğunuz kredi türüne göre banka tarafından yaptırılması gereken sigorta türleri de farklılık gösterebilir. Öncelik olarak konut kredisinde bilindiği gibi dask sigortası yaptırılır.

Birçok kredi kullanacak olan kişiler konut kredisinde dask zorunlu mu? Her yıl yaptırılıyor mu gibi sorular hem araştırılıyor hem de bankalarda ki ilgililere soruluyor. Konut kredisinde talep edilen sigortalardan bir tanesi dask sigortasıdır. Zorunlu deprem sigortası olarak bilinen bu sigorta meydana gelebilecek doğal afetlere karşın hasarınızın giderilmesini sağlayan en önemli sigorta türlerinden bir tanesidir. Konut kredisinde zorunlu sigortalar şu şekildedir;

 • Zorunlu deprem sigortası (DASK)
 • Konut sigortası
 • Hayat sigortası
 • Ferdi kaza sigortası

Konut kredisi çeken insanların yaptırdığı sigortalar arasında yer alıyor. Sizler ihtiyaç kredisi kullanıyorsanız ve tutarınız belirli bir miktarda ise hayat sigortası ya da ferdi kaza sigortası yaptırmanız yeterli olacak ve risklerden korunmanıza destek sağlayacaktır. Aynı durum araç kredisi çektiğiniz zamanda geçerlidir. Ancak araç kredisi de klasik ihtiyaç kredisinden farklıdır. Burada banka hem kendini hem de kredi kullanacak olan kişiyi belirli bir teminat altına alır. Taşıtınızı ister ikinci el isterseniz de sıfır almanız fark etmeksizin belli başlı sigortaları yaptırmanız gerekir. Taşıt kredisinde zorunlu sigortalar ise şu şekildedir;

 • Hayat sigortası
 • Kasko sigortası
Konut Yangın Sigortası

Konut Yangın Sigortası

Birçok bankada yangın sigortası, Kredide zorunlu sigortalar arasında yer alsa da tamamen isteğe bağlı olarak yaptırılabilen sigortalar arasında konut yangın sigortası yer alıyor. Konut yangın sigortaları, Herhangi bir nedenle oluşan yangın, kötü hava şartlarında oluşan yıldırım düşmesi ve hırsızlık gibi birbirinden farklı risklere karşın ev sahibini koruma altına alır.

Poliçenizde yer alan teminatlar ve limitler dahilinde zararınız tamamen sigorta tarafından karşılanır. Böylelikle özellikle yangın gibi geri dönüşü olmayan bir süreçte hasarınız sigorta şirketi tarafından nakit olarak sizlere ödenir. Evin değerine ve teminatınıza göre belirlenen sigorta ödemeleri kısa süre içerisinde tarafınıza ödenir. Ev sahibi olan kişilere büyük bir avantaj sağlayan konut yangın sigortası, her ne kadar zorunlu olmasa da güvenliğiniz açısından mutlaka yaptırılması gereken bir sigorta türüdür. Konut yangın sigortasının teminatları şu şekildedir;

 • Deprem ve yanardağ püskürmesi sonucu yanan ev
 • Yer kaymasından kaynaklı oluşan zararlar
 • Kara taşıtlarının seyir esnasında eve çarpması
 • Hava taşıtlarının çarpması
 • Hırsızlık ve terör örgütü gibi risklere karşın koruma sağlar.
 • Bankanın kredi çekerken sunmuş olduğu konut yangın sigortası teminatlarını inceleyerek sigortanızı yaptırabilirsiniz.
Zorunlu Deprem Sigortası

Zorunlu Deprem Sigortası

Zorunlu deprem sigortası olarak bilinen ve diğer adıyla dask, bankalar tarafından kişilere tavsiye edilen bir sigorta türüdür. Dask sigortası yaptırmadan önce kredi çekerken sigorta zorunlu mu gibi çeşitli araştırmalar yapılıyor. Dask sigortası zorunlu olan sigortalardan olmamakla birlikte tamamen isteğe bağlıdır. Zorunlu deprem sigortası meydana gelebilecek doğal afetlerde evinizin değerinin korunmasını sağlar. Kredi çekerken sigorta zorunlu mu ya da hangi sigortaların acil olarak yaptırılması gerektiği en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Hayatınızın daha garanti altında olması ve hayatın getirdiği olumsuz şartların zararlarını en az riskle karşılamak isterseniz sigorta yaptırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap