İhtiyaç Kredisi Masrafları Tutarları Nelerdir? Nasıl Hesaplanır?

İhtiyaç Kredisi Masrafları ve Tutarları Nelerdir? Nasıl Hesaplanır? Özellikle son dönemdeki ekonomik dalgalanmalar nedeniyle en sık talep gören kredi türü ihtiyaç kredisi olmaktadır. Üstelik mobil bankacılık ve internet üzerinden yapılan başvuruların yaygınlaşmasından sonra bu gibi kredi talepleri de artmıştır. Gereksinimlerini karşılamakta zorlanan veya maddi anlamda zorluk çeken kişiler için ihtiyaç kredisi masrafları nelerdir gelin biraz inceleyelim.

Tüketici ihtiyaç kredisi masrafları herhangi bir işlemden veya harekete geçmeden önce dosya masrafı olarak karşınıza çıkacaktır. Dosya masrafı, kredi çekmeniz adına yapılacak işlemlerin ve belgelerin tutarı olarak hesaplanır. Bankalar tarafından net bir şekilde ibraz edilen rakam kredi miktarının binde beşi kadar olmaktadır.

Kredi almak üzere bankaya başvurduğunuzda ihtiyaç kredisi miktarı tarafınızdan belirlenmiş olmalıdır. İhtiyaç kredisi masrafları nelerdir sorusu ancak bu sayede netlik kazanabilir. Mesela; 20.000 TL’lik ihtiyaç kredisi alacaksanız, banka sizden dosya masrafı olarak 100 TL talep edecektir. Diğer tüketici kredisi masrafları nelerdir diyorsanız lütfen yazımızı okumaya devam edin.

İhtiyaç Kredisinde Sigorta Yaptırmak Mecburi midir?

İhtiyaç kredisinde masraflar yalnızca dosya masrafıyla sınırlı kalmaz. Bankalar tarafından düzenlenen ve standart olarak uygulanan prosedürler vardır. Bunlar arasında yer alan hizmetleri ele alırsak, ihtiyaç kredisinde sigorta zorunlu mu diye merak etmeniz oldukça normaldir. İhtiyaç kredisi masrafları nelerdir diye öğrenmek ve bu doğrultuda hareket etmek isterseniz detayları bilmeniz gerekmektedir.

Kredi alacak kişiler için sigorta yaptırmak zorunlu değildir. Ancak bankaların stratejik yaklaşımları doğrultusunda eğer sigorta yaptırmazsanız birtakım dezavantajlar sizleri bekliyor olacaktır. İhtiyaç kredisi masrafları nelerdir konusunda net olarak belirtmek gerekir ki sigorta ödemeleri de masraflar dahilindedir.

Bankalar hayat sigortası ve benzer tarzdaki sigortaları yaptırırsanız kredi faiz oranları bakımından yarımcı olacaklarını söylerler. Bunun tam tersi ise şayet sigorta yaptırmazsanız faiz oranlarının yüksek tutulacağını ifade ederler. Buna örnek vermek gerekirse hayat sigortası ile alınan kredilerdeki faiz oranı %1.24 olurken, sigorta olmaması halinde minimum %1.30 baremlerinde sunulmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Sigortası Her Sene Yenilenmeli midir?

İhtiyaç Kredisi Sigortası Her Sene Yenilenmeli midir?

İhtiyaç kredisi sigortası her yıl yenilenir mi hususu da bir başka merak konusudur. Çünkü hesaba katılmayan masraflar kişilerin ödeme yaparlarken zor duruma düşmelerine sebep olabilir. Bu nedenle en baştan ayrıntıları ve kredi çekmeye dair içeriği bilmek en isabetlisi olacaktır. İhtiyaç kredisi masrafları nelerdir kısmına sigorta da dahil olduğuna göre sigortanın ödeme zorunluğunun süresini bilmek gerekir.

Bankadan alacağınız krediyi ödeyeceğiniz süre boyunca, baştan böyle bir anlaşma yaptıysanız sigorta ödemesi de yapmanız zorunludur. Hayat sigortası ödemesi krediniz süresince devam eder. Örneğin iki yıllık ihtiyaç kredisi aldıysanız iki yıl boyunca her sene için olmak üzere sigorta borcunuzu da ödemeye devam edersiniz.

İhtiyaç kredisi sigortasının her yıl yenilendiğini bilerek kredi çekme aşamasında kararlar almanız sonrasında tatsız sürprizlerle karşılaşmanızı önleyecektir. Bu gibi sigorta ödemeleri karşısında dayatılan masrafların yasal olmadığını da bilmelisiniz. Yani kredi çekmek için böyle bir mecburiyetiniz yoktur. Sadece bankaların koşulları sizi buna sevk edebilir. Böyle durumlarda bankanızla karşılıklı olarak her şeyi netleştirmeli ve belki de başka bir bankanın şartlarını değerlendirmeye almanız gerekebilir.

İhtiyaç Kredisinde Bireysel Emeklilik Yaptırmak Zorunlu mudur?

İhtiyaç Kredisinde Bireysel Emeklilik Yaptırmak Zorunlu mudur?

İhtiyaç kredisi masrafları nelerdir maddelerinde belki de en merak edilen konulardan biri de bireysel emeklilik sistemidir. Konuyla ilgili bilgi sahibi olmayan müşterilerine sanki kredi çekme şartları kapsamındaymış gibi sigorta ve bireysel ödeme pazarlamaya çalışan bankacılar olacaktır. Zira banka çalışanlarının işi çoğunlukla da budur.

İhtiyaç kredisinde bireysel emeklilik zorunlu mu ve tüm masraflara ek olarak daha hangi ödemeler sizleri bekliyor haklı olarak merak edebilirsiniz. Bireysel emeklilik uygulamalarına eskisi kadar rağbet olmayan şu dönemlerde bankalar size bunu koşul olarak gösterebilirler. Fakat kesinlikle bilmeniz gerekir ki bireysel emeklilik ihtiyaç kredisi çekebilmek için zorunluluklardan değildir.

İhtiyaç kredisi masrafları nelerdir bağlamında ödemelerin tümü detaylandırıldığında dosya masrafı ilk adımdır. Bunun dışındaki birçok tutar aslında bankaların oluşturduğu sistemlerden ibarettir. Ancak herhangi bir sigorta ya da banka destek paketi ihtiyacınız varsa bunları değerlendirmeye alabilirsiniz. Çünkü her ne kadar zorunlu olmasa da eğer banka hizmetlerinden faydalanma oranınız artarsa, banka size çok daha avantajlı kredi ödeme seçenekleri sunacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap