Konut Sigortası Teminatları Nedir Neleri Kapsamaz

Konut Sigortası Teminatları Nedir Neleri Kapsamaz Konut sigortası kapsamı üzerinde durulduğu zaman kişinin konut sigortası yaptırması halinde kişinin konutunda yangın çıkması durumunda sigorta şirketi bu masrafı karşılar. Aynı zamanda kişinin sigorta yaptırmış olduğu konutta doğal afet yaşanması durumunda sigorta şirketleri bu masrafları da öder.

Aynı zamanda kişi konutunu sigortalı yaptırması durumunda eşyalarını da güvence altına almış olur. Kişilerin yaptırmış olduğu konut sigortası teminatları kişilerin her türlü zararını karşılar. Bu nedenle kişiler konutlarına sigorta yaptırmayı ihmal ettirmemesi gerekir. İhmal edilmiş sigorta aslında kişilerin zararlarının daha fazla olmasına neden olur.

Konut sigortası teminatları üzerinde durulduğu zaman kişilerin yaşam alanlarının güvenliği göz önünde bulundurulur. Konut sigortası yaptıracak olan kişiler dikkatli davranmaları gerekir. Sigorta şirketleri ile yapılacak olan poliçe içerisinde yazan maddeleri dikkatli okunması gerekir. Konut sigortası yaptırmak isteyen kişilerin bilmesi gereken bir nokta şu ki kişiler yaptırdıkları sigorta ile sadece evlerini güvence altına almaz.

Kişiler yaptıracak oldukları konut sigortası ile hem evlerini hem eşyalarını güvence altına almış olur. Aynı zamanda konut sigortası teminatları yaptıran kişilerin evlerinde herhangi apartman tesisatı ile sorun çıkması durumunda sigortadan yararlanırlar. Çünkü yapılan konut sigortası aslında apartmanda yer alan tesisatları da kapsar.

Kişilerin özel eşyalarına konut sigortası süresi içerisinde herhangi bir zarar gelirse sigorta şirketi bunu karşılamak zorundadır. Kişiler konut sigortası sayesinde evlerini ve eşyalarını güvence altına alırlar. Konut sigortası yapılmış olan bir evde hırsızlık olayı yaşandığı zaman sigorta şirketi bunu karşılar.

Konut Sigortası Ek Teminatları Nelerdir?

Konut Sigortası Ek Teminatları Nelerdir?

Konut sigortası teminatları bazı durumları kapsar. Bazı durumlarda konut sigorta ek teminatları bulunur. Konut sigortası için ek teminatlar üzerinde durduğumuz zaman karşımıza ilk olarak misafirlere ait eşyaların göreceği zararlar çıkar.

Başka İçerik:  Konut Sigortası Hasar Tazminatı Nasıl Ödenir?

Konut sigortası yaptıran kişiler ek teminat olarak misafirlerinin eşyalarını da koruma altına almış olurlar. Aynı zamanda konut sigortası ek teminatları içerisinde teminat altına alınan eşyaların farklı adreste olması durumunda bu adres içerisinde göreceği zararlar da teminat kapsamına girer.

Konut sigortası teminatları aynı zamanda eşyaların teminat altına alınmasından dolayı eşyanın taşındığı zamanlarda görecek olduğu zararları da kapsar. Aynı zamanda sigorta yaptıran kişinin eşyalarının seyahatte çalınması durumunda sigorta teminat gösterir.

Aynı zamanda kişinin sigorta yaptırmış olduğu konutta elektronik eşya arızasından dolayı çıkmış olan devre yangınları da sigorta tarafından teminat altına alınır. Bina tesisatının çalışmaması durumunda eşyaların ve evin zarar görmesi de sigorta şirketleri tarafından teminat altına alınır.

Konut Sigortası Neleri Kapsamaz?

Konut Sigortası Neleri Kapsamaz?

Motorlu taşıtların tümünü konut sigortası içerisinde yer alan eşya sigortası kapsamaz. Tekneler, gemiler, karavanlar buna örnek gösterilebiliyor. Tekneler, gemiler, karavanlar gibi her türlü motorlu taşıtın yanı sıra bu taşıtların yedek parçaları ve aksesuarlarını da konut sigortası karşılamıyor. Canlı hayvanların da konut sigortasından faydalanması mümkün değil.

Savaş sonucu meydana gelen hasarların giderilmesinde de konut sigortası tabii değildir. Sadece savaş durumunda değil ihtilal, ayaklanma gibi durumlarda da konut sigortasından faydalanmak mümkün olmuyor.

Nükleer atıkların meydana getirdiği radyasyon sonucu oluşan hasarlarda konut sigortası çemberi dışındadır. Devlet genellikle sigortalı bireylere ya da varlıklara bazı zamanlarda tasarruf uygulamakta. Bu durumdan doğan zararlar yine aynı şekilde konut sigortasına dahil değil.

Eğer ki yangın durumu söz konusu ise, bu konut sigortasına dahil olmakta. Ama yangın dışında sigortalı varlıklara kendi kusurları ile bir zarar gelmiş ise bu durumda konut sigortasına dahil olmaz. Konut Sigortası kapsam dışı durumlar bunlardan ibarettir.

Başka İçerik:  Ev Kazaları ve Korunma Yöntemleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap